16 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۱ ۰۹:۳۳:۴۹
کد مطلب:  751036
مدیرکل امور زنان مطرح کرد؛
فقر اقتصادی، فرهنگی و ازدواج دلیل ترک تحصیل 19 درصد دختران از متوسطه دوم

مدیرکل امور زنان با اشاره به اینکه فقر اقتصادی، فرهنگی و ازدواج دلیل اصلی ترک تحصیل دانش آموزان دختر است، اظهار کرد: پوشش تحصیلی دختران در مقطع متوسطه دوم، 81 درصد است و 19 درصد آنان در این مقطع ترک تحصیل می‌کنند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به نقل از ایرنا فرحناز مینایی تعداد بازماندگی از تحصیل را زنگ خطری دانست و افزود: فقر اقتصادی و فرهنگی، ممانعت والدین و ازدواج از عواملی است که سبب بازماندن دانش آموزان دختر از تحصیل می‌شود.

وی ازدواج زودهنگام دختران و ترک تحصیل را از آسیب‌های جامعه برشمرد و گفت: سال تحصیلی گذشته، 42 دانش‌آموز دختر در خراسان شمالی به علت ازدواج در دوره ابتدایی، از ادامه تحصیل بازماندند.

 

خراسان شمالی در صدر ازدواج زودهنگام دختران

مینایی پور خاطرنشان کرد: خراسان شمالی در گروه سه استان نخست کشور در ازدواج زودهنگام دختران است.

وی افزود: در اسناد بالادستی، جایی برای ورود آموزش‌وپرورش به ممانعت از ازدواج زودهنگام دختران دیده نشده، اما ما تلاش داریم با آموزش‌های لازم از این آسیب جلوگیری کنیم.

به گفته مینایی پور، پیش از انقلاب اسلامی تنها 43 درصد دختران به تحصیل می‌پرداختند اما اکنون 98 درصد از دختران حداقل دوران ابتدایی را آموزش می‌بینند.

وی با اشاره به برخی بزرگ‌نمایی‌ها از نواقص و مشکلات آموزش‌وپرورش گفت: ما هم از وجود برخی نقص‌ها خبرداریم اما برای رفع مشکلات باید همه نهادها و افراد احساس مسئولیت کنند.

مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت آموزش‌وپرورش تصریح کرد: اگر همه افراد که از آموزش‌وپرورش در دوره تحصیل خدمت گرفته و اکنون صاحب توان و مهارتی شده‌اند دین خود را به آموزش‌وپرورش ادا کنند، بسیاری از مشکلات این نهاد حل می‌شود.

به اشتراک بگذارید :