3 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۹ ۰۷:۳۸:۳۰
کد مطلب:  749189
اعلام برنامه‌های محوری هفته پژوهش در آموزش‌وپرورش

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش جزئیات برنامه‌های بزرگداشت هفته پژوهش در این پژوهشگاه را اعلام کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به نقل از مهر فرهاد کریمی، قائم‌مقام ستاد بزرگداشت هفته پژوهش در وزارت آموزش‌وپرورش، گفت: هفته پژوهش، مناسبت نمادین و باشکوهی است که در آن تلاش می‌شود ظرفیت­‌های نظام آموزش‌وپرورش، نقش مؤثر، منزلت و جایگاه پژوهش و پژوهشگران معرفی شود. اختصاص هفته‌ای از سال، برای بزرگداشت پژوهش مبین اهمیت و حساسیت تحقیق و گامی برای ترویج و توسعه فرهنگ پژوهشگری در جامعه است.

 

فرهاد کریمی ادامه داد: امسال مراسم هفته پژوهش از ۲۴تا ۳۰آذر در سراسر کشور برگزار می‌شود. در این زمینه وزارت آموزش‌وپرورش نیز همگام با ستاد ملی بزرگداشت پژوهش و فناوری مستقر در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، فعالیت‌هایی را از سطوح عالی و ستادی تا سطح مدرسه و کلاس برنامه‌ریزی کرده است و اجرا می‌کند.

 

وی افزود: پیشنهادهایی برای برگزاری سلسله نشست و پنل‌های تخصصی متناسب با مسئولیت‌ها و حوزههای مختلف ستادی مانند مشق شب، درس زندگی، عدالت و کفایت در توزیع مناسب منابع شده است که به‌زودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

فرهاد کریمی اظهار کرد: آموزش‌وپرورش عرصه کاربردی است و باید تصمیم‌ها بر اساس پیوست‌های پژوهشی انجام شود، حجم فعالیت‌های پژوهشی خوب و درخور در سطح پژوهشگاه و سازمان پژوهش وجود دارد که عرصه ظهور و بروز پیدا نکرده است، به‌عنوان‌مثال پژوهشگاه در دو سال اخیر بالغ‌بر ۳۵پژوهش برای پشتیبانی پژوهشی و تئوریزه کردن راهکارهای سند تحول انجام داده است که برخی از این پژوهش‌ها به اجرا رسیده و در حال کاربست است و در این چارچوب ۳۰پژوهش دیگر در دست اجراست.

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش بیان کرد: تلاش‌هایی انجام‌شده است تا موانع موجود بر سر راه تحقق ۱درصد سهم پژوهشی از بودجه حوزه ستادی وزارت آموزش‌وپرورش رفع شود. صدای پژوهش معمولاً شنیده نمی‌شود و انشا الله هفته پژوهش، فرصت مناسبی برای رونمایی از فعالیت‌های پژوهشی و اشاعه تفکر و منش پژوهش و حقیقت­‌جویی باشد.

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش مهم‌ترین برنامه‌های هفته پژوهش سال ۹۷در این وزارتخانه را به شرح زیر اعلام کرد:

 

برگزاری مراسم تقدیر از دانش‌آموزان پژوهشگر و فناوری برتر با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مقام عالی وزارت آموزش‌وپرورش در روز شنبه ۲۴آذر به‌منزله اولین برنامه ملی هفته پژوهش در سطح کشور

 

برگزاری مراسم روز ملی پژوهش در آموزش‌وپرورش با حضور پژوهشگران، اساتید، صاحب‌نظران، مقام عالی وزارت و یکی از شخصیت‌های کشوری در روز یکشنبه ۲۵آذر

 

معرفی، انتخاب و تقدیر از پژوهشگران برگزیده کشوری

 

معرفی، انتخاب و تقدیر از معلمان پژوهنده برگزیده کشوری

 

معرفی، انتخاب و تقدیر از طرح‌های پژوهشی برگزیده کشوری در حوزه تعلیم و تربیت

 

معرفی، انتخاب و تقدیر از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری برگزیده کشوری در حوزه تعلیم و تربیت

 

معرفی، انتخاب و تقدیر از تجارب برتر مدیریت پژوهشی در استان‌ها و معاونت‌ها

 

معرفی، انتخاب و تقدیر از مدیران پژوهش سراهای برتر دانش‌آموزی

 

معرفی، انتخاب و تقدیر از دانشجو معلمان پژوهشگر و دانشجویان تربیت دبیر پژوهشگر برگزیده

 

تدوین و انتشار ویژه‌نامه‌های هفته پژوهش (برگزیده آثار معلمان پژوهنده برتر کشوری، معرفی آثار دانش‌آموزان پژوهشگر برگزیده، معرفی پژوهشگران و طرح‌های پژوهشی، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های برتر در حوزه علوم تربیتی)

به اشتراک بگذارید :