7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ ۱۶:۲۳:۲۱
کد مطلب:  749104
مدیرکل دفتر امور زنان با اشاره به امضا موافقت‌نامه‌ای تشریح کرد؛
حمایت از برنامه‌های آموزشی و طرح‌های فرهنگی/ ارتقا آگاهی دانش آموزان دختر/ بسته عملیاتی برای بازگرداندن دختران بازمانده از تحصیل

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به امضای توافق‌نامه‌ای بین این دفتر و دفتر امور زنان ریاست جمهوری؛ حمایت از برنامه‌های آموزشی و طرح‌های فرهنگی، ارتقا آگاهی دانش آموزان دختر، بسته عملیاتی برای بازگرداندن دختران بازمانده از تحصیل را از مفاد اصلی این موافقت‌نامه عنوان کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به نقل از مهر، فرحناز مینایی پور، در مورد مفاد موافقت‌نامه‌ای که به‌تازگی میان این دفتر و دفتر امور زنان ریاست جمهوری به امضا رسیده است، اظهار داشت: بر اساس این تفاهم‌نامه سه طرح را تا آخر سال برای دانش آموزان دختر و بانوان معلم در سطح کشور اجرا خواهیم کرد. این طرح‌ها بر اساس ماده ۱۰۱قانون برنامه ششم توسعه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در طرح اول که حمایت از برنامه‌های آموزشی و طرح‌های فرهنگی است ما کارگاه‌های آموزشی ارتقای مهارت‌های آموزشی و پرورشی معلمان در متوسطه اول را خواهیم داشت که به مدت ۲۴ساعت، ۲هزار مدرس را در سراسر کشور و در ۱۲محور شامل شادی و نشاط، امید، خوش‌بینی، ابراز وجود مثبت، شیوه مثبت مقابله با استرس و...آموزش می‌دهیم.

مینایی پور بابیان اینکه در مرحله اول ۶۴مدرسه تربیت می‌شوند که از هر استان دو نفر انتخاب می‌شوند، بیان کرد: این طرح سراسر کشور اجرا می‌شود و در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت. این طرح را به جهت افزایش سطح سلامت روانی و جسمانی معلمان و بالا بردن آگاهی‌های آن‌ها اجرا می‌کنیم تا بتوانند نسل آینده را با روشی سالم و بانشاط پرورش دهند. اگر معلمی شیوه برخورد درست با مسائل زندگی را آموزش ببیند ناخودآگاه لابه‌لای تدریس خود این مفاهیم را به دانش آموزان منتقل می‌کند و یا با رفتارشان الگوی مؤثری برای دانش آموزان خواهد بود.

مدیر امور زنان وزارت آموزش‌وپرورش در مورد طرح دوم این موافقت‌نامه اظهار کرد: در طرح دوم ما به دنبال ارتقا آگاهی دانش آموزان دختر با توجه به جایگاه، نقش و کارکردهای نهادهای مدنی هستیم و سعی می‌کنیم در این طرح سطح انگیزش دانش آموزان دختر را برای حضور در فعالیت‌های مدنی ارتقا دهیم. سود اجرای چنین طرحی این است که آن‌ها یاد می‌گیرند درزمینهٔ های مثبت مدنی دورهم جمع شوند و شور و هیجان ذاتی این سن را برون‌ریزی کنند. درنهایت هدف این طرح کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

وی در ادامه درباره سومین بند این موافقت‌نامه نیز گفت: تهیه بسته عملیاتی برای بازگرداندن دختران بازمانده از تحصیل به تفکیک شرایط استانی ۵استان کشور آماده خواهیم کرد.

مینایی پور با اشاره به اجرای این طرح در استان‌های آذربایجان غربی، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان بیان کرد: ما در ماه‌های باقیمانده تا پایان سال سعی می‌کنیم عوامل مؤثر در ترک تحصیل دختران در این استان‌ها را شناسایی کنیم و در ادامه راهکارهای مؤثر ماندگاری در تحصیل را ارائه دهیم و در مرحله سوم نیز پیشنهاد شیوه بازگردان این دختران به چرخه آموزش را ارائه دهیم.

وی درباره این موضوع که بسیاری از ترک تحصیل کنندگان از متوسطه اول و دوم این اتفاق برایشان رخ می‌دهد و به‌مرور به چرخه بی‌سوادی بازمی‌گردند، گفت: ما تلاشمان این باید باشد که دختران از سیستم آموزش تا دیپلم جدا نشوند. در حال حاضر نرخ پوشش تحصیل دختران در متوسطه دوم ۷۱درصد است و این عدد قابل قبولی نیست. این دختران مادران آینده و تربیت‌کننده یک نسل خواهند بود. ما باید زمینه رشد آن‌ها را فراهم کنیم و روی افزایش سطح شایستگی آن‌ها کارکنیم تا بتوانند مادران مؤثری در جامعه باشند.

وی در پایان درباره افزایش سهم مدیریت زنان در آموزش‌وپرورش افزایش سهم مدیریت زنان در آموزش‌وپرورش در سال گذشته را یک درصد عنوان کرد و بیان کرد: ما در سال گذشته تنها یک درصد در سطح مدیریت کلان و میانی ارتقا در این زمینه داشتیم و در حال حاضر داریم روی تربیت مدیران آینده سرمایه‌گذاری می‌کنیم. منتظر بودجه ابلاغی از جانب وزیر آموزش‌وپرورش هستیم و البته در تلاش برای متقاعد کردن آقایان هستیم که از بانوان برای پست‌های مدیریتی استفاده کنند.

به اشتراک بگذارید :