1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ ۰۷:۳۷:۳۳
کد مطلب:  748321
وزیر آموزش و پرورش در بازدید از ایسنا:
رسانه ملی ملاحظات تربیتی را در انتشار اخبار موردتوجه قرار دهد

وزیر آموزش‌وپرورش به مناسبت بیست سالگی ایسنا از این خبرگزاری بازدید کرد، گفت: رسانه ملی ملاحظات تربیتی را در انتشار اخبار موردتوجه قرار دهد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به نقل از ایسنا، سید محمد بطحائی در بازدید از ایسنا که به مناسبتسالروز بیستمین سال تأسیس ایسنا انجام شد، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن سالروز تأسیس ایسنا و روز دانشجو گفت: آموزش‌وپرورش تنها دستگاهی است که از حیث گستردگی جامعه ذینفعان، منحصربه‌فرد است و دستگاهی را نداریم که از حیث گستردگی و پراکندگی مانند آموزش‌وپرورش باشد.

 

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به آن طیف از جامعه که از آموزش‌وپرورش تأثیر گرفته و بر جامعه تأثیر می‌گذارند گفت: این‌ها همه جامعه ذینفعان ما هستند و اگر روزی به علت آلودگی هوا مدارس تعطیل شوند به‌شدت بر وضعیت آمدوشدها در خیابان‌ها تأثیر می‌گذارد. تغییر ساعت مدارس هم همین‌طور است. اگر روزی شروع مدارس از ۱۵شهریور باشد بر فضای اشتغال و کسب‌وکار هم اثرگذار است و از این حیث همه کشور جزو جامعه ذینفعان تلقی می‌شوند.

 

بطحایی به توسعه بی‌حدوحصر تعامل بین آحاد مختلف جامعه اشاره کرد و گفت: این امر توجه به آموزش‌وپرورش را دوچندان می‌کند. این‌ها اقتضا می‌کند آموزش‌وپرورش در سیاست‌گذاری‌های آموزشی خود بیش از گذشته به تعامل با ذینفعان توجه کند. اگرچند سال پیش دانش‌آموزی مورد تنبیه بدنی قرار می‌گرفت شاید انعکاسش در حد همان محله بود اما اگر امروز موردی این‌چنینی رخ دهد در کمتر از کسری از دقیقه همه متوجه آن می‌شوند.

 

وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: آموزش‌وپرورش بیش از گذشته به رسانه‌ها محتاج است و همکاری آموزش‌وپرورش با رسانه‌ها و برعکس در شناخت مسائل جامعه ذینفعان بسیار تأثیرگذار است. رویکردی که در دولت دوازدهم پیش گرفتیم منبعث از همین مقدمه است.

 

وی افزود: اگر رسانه‌ها را همراه خود نکنیم و با آن‌ها همراه نشویم حتی اگر قوی‌ترین متخصص‌ها بکار گرفته شوند و بیشترین منابع تخصیص یابد بازهم موفق نخواهیم بود. درعین‌حال که باید روش‌های ارتباط با رسانه‌ها را توسعه دهیم از آن‌سو باید رسانه‌ها نیز همراه آموزش‌وپرورش باشند.

 

بطحائی بابیان اینکه چند روز قبل در همدان اتفاقی رخ داد و رسانه ملی گزارشی از تنبیه بدنی یک دانش‌آموز را پخش کرد گفت: بسیار متأسف می‌شوم که ملاحظات تربیتی در انتشار این اخبار کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد. وقتی خطایی در نظام تعلیم و تربیت رخ می‌دهد باید جدی با آن برخورد کرد، زیرا تأثیر جدی در جامعه برجای می‌گذارد. کوچک‌ترین خطای یک معلم بیشترین تأثیر را بر روحیه یک دانش‌آموز می‌گذارد. آن را نفی نمی‌کنم ولی باید در انعکاس اخبار این‌گونه در مدارس با ملاحظات تربیتی انجام شود.

 

وی افزود: آموزش‌وپرورش و دیگر دستگاه‌ها باید ظرفیت نقادی خود را بالا ببرند. نقد اگر از طریق رسانه‌ها صورت نگیرد و دستگاه‌ها تاب‌آوری نداشته باشند نتیجه آن می‌شود که در زیرپوست جامعه صدها مشکل پنهان می‌شود. نقد، امکان تنفس را برای جامعه فراهم می‌کند اما ملاحظات تربیتی در نقد و انعکاس اخبار آموزش‌وپرورش باید موردتوجه قرار بگیرد.

 

وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه اتفاقی در مدرسه‌ای رخ‌داده ضمن آنکه باید به شدیدترین وجه پیگیری و تنبیه اداری صورت گیرد اما پخش این خطاها با این روش باعث کاهش اعتماد عمومی و تضعیف پایگاه آموزش‌وپرورش می‌شود گفت: اینکه مردم دائم نگران باشند مبادا فرزندم در کلاس آزار ببیند از تبعات انتشار این‌گونه اخبار است. یک مورد تنبیه بدنی در یک‌میلیون اتفاق افتاده، ما اغماض نمی‌کنیم اما در انتقال مسائل تعلیم و تربیت باید ملاحظات تربیتی موردتوجه قرار بگیرد.

 

بطحائی به برگزاری جلساتی با مدیران مسئول رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: به رئیس سازمان صداوسیما هم گفتم که چرا کارشناس انتظامی در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی داریم، اما کارشناس تعلیم و تربیتی خیر؟ از ایشان خواستیم که از کارشناس حوزه علوم تربیتی استفاده کنند و به آن در برنامه‌سازی‌ها توجه داشته باشد. در سایر حوزه‌ها نیز این نگاه تعلیم و تربیتی باید موردتوجه قرار بگیرد.

 

وی در پایان گفت که امیدوارم ایسنا به‌عنوان خبرگزاری موفق در حوزه اطلاع‌رسانی ادامه فعالیت دهد. در نقد و انعکاس مسائل نیز مانند چشم بینایی مسائل را به ما منتقل کند و از ما توضیح بخواهد

به اشتراک بگذارید :