21 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ ۰۷:۵۷:۳۱
کد مطلب:  745878
باقرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی
اگر آموزش و سواد آموزی برای شهروندان ایرانی یک حق محسوب گردد، برای اتباع هم حق است و هم تکلیف

نشست رئیس سازمان نهضت سواد آموزی وجمعی از نمایندگان اتحاد اروپا و شورای پناهندگان نروژ و امداد بین الملل در مرکز آموزشی رفاهی این سازمان برگزار گردید .

به گزارش روابط عمو می سازمان نهضت سواد آموزی،  نشست عالی رتبه بررسی دستاوردها و چالشها ی سواد آموزی اتباع با حضور علی باقرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی  وجمعی از  نمایندگان اتحاد اروپا و شورای پناهندگان نروژ و امداد بین الملل در مرکز آموزشی رفاهی این سازمان برگزار گردید .

باقرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ضمن تشکر و خیر مقدم به میهمانان با اشاره به ضرورت و اهمییت  آموزش  گفت :

آموزش جزء حقوق اولیه و اساسی انسان است آموزش تنها حوزه ای است که در آن هیچ مرزی اعم از ملیت ، نژاد و قومیت برای آن تعیین نشده است . همه انسانها در روی زمین حق دارند به سواد آموزی دسترسی داشته باشند و همین باور از اصول مسلم کشور ما است

وی افزود : ما هیچ گونه تبعیضی را برای دسترسی سواد آموزی قائل نیستیم و برای حضور کودکان در مدرسه هم هیچ منع قانونی وجود ندارد  .

 باقر زاده ادامه داد :ما در سال تحصیلی جاری 202 مدرسه یک نفره در کشور داریم و در حال حاضر حدود 5 هزار مدرسه زیر 5 نفر دانش آموز در حال فعالیت داریم که این  موضوع نشان می دهد ،کشور جمهوری اسلامی ایران برای دسترسی کودکان به آموزش  تلاش زیادی انجام می دهد. همچنین باید بیان نمایم اگر موانعی  هم وجود داشت با دستور مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در حال برطرف شدن است.

باقرزاده با اشاره به مشکلات و مسایل موجود در کشور افغانستان افزود :درست است که بیشترین سهم در مشکلات کشور افغانستان ،مسئولین این کشور  برعهده دارند ، ولی رفتار جامعه جهانی نیز در تشدید مشکلات آن کشور  بی تاثیر نیست . بنابراین در حل مشکلات موجود علاوه بر  خود کشور  ،جامعه جهانی نیز  باید به وظیفه و تکلیف خویش عمل نماید .

معاون وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد : تقریبا تمام هزینه های  سواد آموزی اتباع توسط  دولت  و نظام  کشور جمهوری اسلامی ایران پرداخته می شود  و سالانه حدود 22 هزار نفر تحت پوشش برنامه های سواد آموزی برده می شود.  که سهم  نهاد های بین المللی در این زمینه حد اکثر 20درصد است که خیلی عادلانه نیست .

باقرزاده ادامه داد : امروز آموزش را نباید فقط به خواندن و نوشتن  محدود نماییم . بلکه در کنار سواد آموزی باید به  مهارت های زندگی ، مهارت کسب و کار و مشاغل زود بازده نیز  توجه گردد . ما ناگذیریم به یک بسته سواد آموزی توجه کنیم که هم سواد خواندن و نوشتن و هم سواد مشارکت در جامعه را به این  افراد یاد دهد .  

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به  ضرورت آموزش اتباع خاطر نشان نمود : اگر آموزش برای ایرانیان و شهروندان ایرانی یک حق محسوب شود این امر برای اتباع افراد خارجی هم حق است و هم یک تکلیف!

باقرزاده  محور بعدی سخنان خود را به اولویت ها و سیاست های اصلی سازمان در زمینه آموزش اتباع و توسعه مراکز محلی ، توسعه روشهای آموزشی از مدل های سنتی به سمت یادگیری همراه ، توسعه حمایت های فنی برای کارشناسان و آموزش دهندگان سواد آموزی اختصاص داد.

گفتنی است این نشست با با هماهنگی اداره کل اتباع وزارت کشور و درخواست  نمایندگان اتحادیه اروپا  با حضور بیش از 15 نفر از نمایندگان نهاد های بین المللی فعال در زمینه آموزش اتباع نظیر NRC،RELIFE INTERNATIONAL ، به منظور بررسی دستاوردهای کشور جمهوری اسلامی ایران تشکیل گردیده بود .

به اشتراک بگذارید :