21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۳ ۱۰:۰۶:۵۷
کد مطلب:  745215
معاون پرورشی و فرهنگی در نشست گفتگوی بین نسلی ؛
گفتگوی بین نسلی باعث افزایش مهارت دانش آموزان و مقابل با آسیب ها می شود

در نشست گفتگوی بین نسلی معاون پرورشی و فرهنگی اظهار کرد: گفتگوی بین نسلی می تواند به برنامه اثربخش و فراگیری تبدیل شود که باعث توسعه سواد و مهارت دانش آموزان و مقابل با آسیب ها می شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش،  علیرضا کاظمی در نشست" تاثیر فضای مجازی بر دختران دانش آموز " ضمن گرامیداشت روز جهانی معلولین  با اشاره به اهمیت و ضرورت توجه به فضای مجازی در زندگی روزمره دانش آموزان ،اظهار کرد: هنوز با عدالت در حوزه های مختلف بانوان فاصله زیادی داریم و در عرصه های مختلف  از مدیریت تا شرایط مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شکاف عدالتی وجود دارد  و این نشست ها می تواند ما را به  عدالت  در حوزه دختران و زنان نزدیک کند.

 

وی افزود: از ابعاد مختلفی می توان به مسائل فضای مجازی پرداخت و  آن را مورد تحلیل قرار داد. امروز جهان در نقطه عطفی قرار گرفته است که با گذراندن اعصار گوناگون کشاورزی، صنعتی،دانش و اطلاعات به دوره ای رسیده است که عصر فناوری اطلاعات است و در این عصر فضای مجازی تسهیلات زیادی د اختیار بشر قرار داده است.

 

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: فضای مجازی علاوه بر تسهیلاتی که دارد آسیب هایی را به همراه داشته است که باید برای پیشگیری و مقابله با آسیب های آن برنامه ریزی و اقداماتی داشته باشیم. اگر بخواهیم این فضا را از بعد تربیتی بررسی کنیم باید به کانون ها و نهادهای تربیتی خانواده، جامعه و مدرسه توجه شود که امروز فضای سایبری هم به آن اضافه شده است و البته ضریب نفوذ این فضا از بقیه بیشتر است و میزان حضور دانش آموزان در فضای مجازی بیشتر از فضای خانواده و جامعه و مدرسه است.

 

کاظمی در ادامه گفت: فضای مجازی می تواند به عنوان یک ظرفیت ارزشمند تربیتی در اختیار نهادهای تربیتی قرار بگیرد به شرطی که استلزامات آن فراهم شود چرا که در تربیت طراز سند تحول بنیادین، تربیت تمام ساحتی را دنبال می کنیم و نمی توان تنها در یک ساحت مثلا ساحت علمی برنامه های آموزشی و پرورشی داشته باشیم.

 

 

 

وی با بیان اینکه دانش آموزان در سه فضا حضور دارند، تصریح کرد: دانش آموزان در سه فضای فیزیکی، ذهنی و خیالی و مجازی قرار گرفته اند که در فضای مجازی چون قانونی وجود ندارد امکان دارد دانش آموز دچار تردید و آسیب شود.

 

کاظمی با اشاره به آمار کاربران فضای مجازی در ایران  اظهار کرد: در ایران ۴۰میلیون کاربر فضای مجازی داریم که آمار نشان می دهد جامعه شتابزده و بی برنامه بدون برخورداری از مهارت های لازم، وارد این فضا شده اند وبه دلیل فقدان مهارتی آسیب های متعدد متوجه دانش آموزان شده است.

 

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش اضافه کرد: این فضا به دلیل ظرفیت هایی همچون سرعت پردازش، جذابیت ، محتوای اطلاعاتی و ... فرصتی خوب در همه زمینه ها در اختیار کاربران قرار می دهد و اگر به درستی وارد این فضا شویم به خوبی می توان از امکانات آن استفاده کنیم.

 

وی با اشاره به پیامدهای استفاده نادرست از فضای مجازی ، اظهار کرد: استفاده از این فضا پیامدهای زیستی و جسمانی دارد و  آمار نشان می دهد در ایران کاربران بین ۲۰تا ۸۰ساعت در هفته درگیر فضای مجازی هستند و این بسیار آسیب زا است و امکان دارد برای دانش آموزان با آسیب های متعددی همچون مشکلات خانوادگی همراه شده باشد  که شکاف در گفتگوی بین نسلی از جمله این مشکلات است  و افراد را به فردیت رسانده و نقش ها را تغییر داده است و افسردگی و پرخاشگری را افزایش داده است.

 

وی در ادامه افزود: استفاده نادرست از فضای مجازی چالش هایی در زمینه های  شغلی ، مناسبات اخلاقی و فعالیت های علمی  دانش آموزان و پیشرفت تحصیلی آنان ایجاد کرده است  که  مطالعه سرانه و خلاقیت ها و نوآوری ها را هم کاهش داده است.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش،  با اشاره به راه برون رفت انسان از چالش های فضای مجازی ، اظهار کرد: دانش آموزان با تمسک و توسل به نماز و قرآن می توانند از چالش ها و آسیب های فضای مجازی دور شوند ، و البته ما باید توانمند سازی دانش آموزان در کنترل درونی را ارتقا دهیم.

 

کاظمی  در پایان گفت: در مسیر استفاده از فضای مجازی حضور یک  نهاد متولی در حوزه های مختلف برای رصد و برنامه ریزی و استفاده مطلوب از فضای مجازی ضرورتی انکار ناپذیر است و گفتگوی بین نسلی می تواند  به  برنامه اثربخش فراگیری تبدیل شود که  باعث توسعه سواد دانش آموزان و مقابل با آسیب ها شود و البته باید سواد رسانه ای و مهارتهای لازم در دانش آموزان برای حضور در فضای مجازی  افزایش داده شود.

 

گفتنی است نشست "تاثیر فضای مجازی بر دختران دانش آموز" از سلسله نشست های علمی وتخصصی گفتگوی بین نسلی ویژه دختران  دهه هشتاد است که از برنامه ها و اقدامات  در حال اجرای  دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش است

به اشتراک بگذارید :