14 ربیع‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۲ ۱۲:۰۳:۴۸
کد مطلب:  744495
معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات در نشست تاثیر فضای مجازی بر دانش آموزان دختر ؛
ظرفیت های فضای مجازی در آموزش و پرورش پذیرفته شود ‌

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات در نشست تاثیر فضای مجازی بر دانش آموزان دختر عنوان کرد: در آموزش وپرورش به سمتی حرکت شود که ظرفیت های فضای مجازی پذیرفته شود .

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش،  امیر ناظمی در نشست "تاثیر فضای مجازی بر دختران دانش آموز" با اشاره به نگاه جامعه شناسان به هرم قدرت  و ثروت اظهار  کرد: ما جامعه را بصورت سلسله مراتبی نگاه می کنیم که در راس هرم را نخبگان جامعه و در پایین هرم طبقات پایینی جوامع قرار دارد ، اما امروز در عصر فناوری اطلاعات دیگر نمی توان با چنین نگاهی جوامع را لایه بندی کرد.

وی افزود: تئوری های آموزشی در دنیا با دو دیدگاه تعارضی و کارکردگرا سنجیده می شوند که در دیدگاه تعارضی در نظام آموزشی شکاف اجتماعی بیشتر می شود یعنی دانش آموز ثروتمندتر به سمت مدارس بهتر و امکانات بیشتر می رود و دانش آموزان کم توان مالی به سمت مدارس با تجهیزات کمتر می رود و اما در دیدگاه کارکردگرا  دانش آموزان در کنار هم به مدرسه می روند  و آموزش را  به عنوان ابزاری در جهت جابجایی یک فرد از یک لایه اجتماعی به لایه دیگر می داند.

رئیس سازمان  فناوری اطلاعات  با بیان اینکه باید دید آیا خروجی آموزش و پرورش برای افراد مختلف اجتماعی یکسان است یا خیر، گفت: هرچقدر نظام آموزشی قوی تر باشد به سمت دیدگاه کارکردگرا می رود.نظام سهمیه دهی در جهان برای کاهش شکاف بین لایه های مختلف اجتماعی است وآموزش یکی از موثرترین ابزارها  و وسایل انتقال در بین لایه های اجتماعی است.

 

ناظمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر چیزی به نام هوش عمومی وجود ندارد و محققانی همچون گاردنر نشان دادند که ۸نوع هوش وجود دارد و هرفردی در یک زمینه هوش و  استعداد  دارد و با این نگاه است که جامعه و افراد به دنبال پذیرش جایگاه خود هستند .

وی با اشاره به چهار سرمایه اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و نمادین، اظهار کرد: گروه های مرجع محور تغییرات اصلی است که سرمایه نمادین می تواند  شکاف های موجود در جامعه را پر می کند و نهادها و سازمان های مختلف باید از این سرمایه بخوبی استفاده کنند.

معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات تصریح کرد: در فضای مجازی با افرادی روبرو هستیم که امکان دارد جایگاه  آنان در هرم های طبقاتی بسیار متفاوت با فضای مجازی باشد.

ناظمی در ادامه افزود: در فضای مجازی هر دانش آموز با علاقه ای که دارد از هرم موردنظر و علاقه اش تقلید و یادگیری دارد .اما متاسفانه در جامعه  ما شکاف های اجتماعی  بسیار مورد توجه قرار می گیرد در صورتی که این نگاه نادرست است و با وجود فضای مجازی و افراد موثر در آن می توان متوجه شد که دیگر در دنیای امروز نباید به شکاف های اجتماعی توجه شود و آنچه مهم است استفاده از ظرفیت این فضا در راستای یاد گیری و مهارت آموزی است.

وی در پایان گفت: باید در آموزش وپرورش  به سمتی حرکت شود که ظرفیت های فضای مجازی پذیرفته شود و برای مدیریت آن برنامه ریزی شود تا دانش آموزان در این فضا دچار آسیب و خسران نشوند.

شایان ذکر است، نشست "تاثیر فضای مجازی بر دختران دانش آموز" از سلسله نشست های علمی وتخصصی گفتگوی بین نسلی ویژه دختران  دهه هشتاد است که از برنامه ها و اقدامات  در حال اجرای  دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش است.

به اشتراک بگذارید :