11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۱ ۱۵:۳۷:۰۶
کد مطلب:  744026
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خوزستان در اولین همایش استانی همیار مشاوران خوزستان اعلام کرد:
فعالیت ۵ هزار همیار مشاور در خوزستان

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خوزستان از فعالیت ۵ هزار دانش آموز همیار مشاور در استان خوزستان خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان، مهدی رفیعی دهکردی پیش از ظهر امروز یکشنبه ۱۱ آذرماه ۹۷ در اولین همایش استانی همیار مشاوران خوزستان اظهار کرد: طرح همیار مشاور از سال ۹۲ در استان خوزستان و با هدف توانمندسازی دانش آموزان در حوزه های مشاوره ای کلید خورد.

 

 

وی با بیان اینکه این طرح با مشارکت ۵ دانش آموز خوزستانی در حال اجراست، خاطرنشان کرد: دانش آموزان شرکت کننده در این طرح تاکنون به مدت ۱۰ هزار ساعت آموزش های مختلف مشاوره ای را پشت سر گذاشته اند.

 

 

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خوزستان در ادامه با برشمردن وظایف دانش آموزان همیار مشاور، خاطرنشان کرد: گسترش مهارت هایی مثل کمک به هم نوع، ترویج مهربانی، مسئولیت شناسی و مسئولیت پذیری در جامعه، گسترش نظم و انضباط در بین دانش آموزان  ترویج معنویت در جامعه دانش آموزی استان از جمله مهمترین وظایف همیاران مشاور در مدارس است.

 

 

رفیعی در عین حال با اظهار اینکه همیاران مشاور می توانند نقش مهمی در ارتقای وضعیت تحصیلی همسالان خود داشته باشند، توضیح داد: دانش آموزان در این طرح آموزش های تخصصی مشاوره ای را سپری می کنند تا بتوانند در کنار مشاور مدرسه، کمک های تخصصی مشاوره ای را به دیگر همکلاسی های خود ارائه دهند.

 

 

وی مهمترین هدف اجرای این طرح در مدارس خوزستان را فراهم آوردن زمینه مشارکت عملی و تقویت روحیه مشارکت جویی در دانش آموزان دانست و افزود: استفاده از ظرفیت فکری دانش آموزان در راستای کمک به همسالان خود، تقویت حس مسئولیت پذیری، فراگیری مهارت تصمیم گیری از طریق الگوی حل مسئله، تقویت همدلی و درک متقابل میان دانش آموزان و والدین و استفاده از

 

 

 

مشارکت عملی و تقویت روحیه مشارکت جویی در دانش آموزان دانست و افزود: استفاده از ظرفیت فکری دانش آموزان در راستای کمک به همسالان خود، تقویت حس مسئولیت پذیری، فراگیری مهارت تصمیم گیری از طریق الگوی حل مسئله، تقویت همدلی و درک متقابل میان دانش آموزان و والدین و استفاده از همیاری دانش آموزان در شناسایی مشکلات همسالان در سطح آموزشگاه از مهمترین اهداف اجرای این طرح در مدارس خوزستان است.

 

 

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خوزستان همچنین گفت: این طرح تاکید ویژه ای بر تقویت حضور گروه های همسال در امور مشاوره ای دارد چرا که بر اساس نتایج تحقیقات روانشناختی دانش آموزان به صورت قابل توجهی تاثیرپذیری بالایی از گروه همسالان خود در امور تربیتی دارند.

 

 

وی اضافه کرد: در آموزش های تخصصی به ۵ هزار همیار مشاور در استان خوزستان از ظرفیت مشاوران تخصصی آموزش و پرورش استفاده شد.

 

 

رفیعی در ادامه با اشاره به اهمیت فعالیت همیاران مشاور در مدارس استان، تصریح کرد: یکی از عوامل موثر در کاهش آسیب های اجتماعی استفاده از ظرفیت نیروهای تخصصی مشاوره است. دانش آموزان با مشارکت فعال خود می توانند یار و یاور مشاور مدرسه در انجام وظایف محوله باشند.

 

 

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خوزستان همچنین در پایان بیان کرد: مشاوران مدارس  علی الخصوص همیاران مشاور باید در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی و نیز آموزش مهارت حل مسئله در بین دانش آموزان گام بردارند.

 

 

گفتنی است؛ طرح همیار مشاور در بازه زمانی سال ۹۲ تا سال ۹۷ تاکنون ۵ هزار دانش آموز خوزستانی را تحت پوشش قرار داده است.

به اشتراک بگذارید :