8 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۰ ۱۵:۵۹:۴۸
کد مطلب:  743291
هنرستان و پژوهش سرای فضیلی اصفهان در بخش "ساختمان های آموزشی سال ۲۰۱۸ خاورمیانه" برنده نهایی شد

پروژه آموزشی هنرستان و پژوهش سرای فضیلی اصفهان، در مسابقه نشریه معماری Design MENA دوبی در بخش "ساختمان های آموزشی سال ۲۰۱۸ خاورمیانه" به عنوان برنده نهایی معرفی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، این مسابقه هرساله توسط نشریه معماری Design MENA در دوبی برگزار می شود که دارای دسته بندی های متفاوتی در زمینه پروژه های مسکونی، تجاری، تفریحی _ فراغتی، معماری پایدارو... است.

همچنین "معمارخاورمیانه" و "معمارجوان خاورمیانه" مهمترین عناوین و جایزه های این مسابقه است که هر کدام به ترتیب به یک معمار بالای 35 سال و یک معمار زیر 35 سال در خاورمیانه تعلق می گیرد.

دفاتر معماری خاورمیانه و پروژه های طراحی شده و یا ساخته شده معماری در منطقه خاورمیانه می توانند در هر یک از دسته بندی های دلخواه این مسابقه شرکت نموده و با ارائه آثار خود به رقابت بپردازند. هیئت داوران در هر یک از دسته بندی ها، 5 نامزد انتخاب کرده و از 5 نامزد معرفی شده یک نامزد تقدیرشده و یک نامزد به عنوان برنده اصلی معرفی می شود که در بخش "ساختمان های آموزشی" در سال 2018 میلادی این جایزه به معماران پروژه آموزشی هنرستان و پژوهش سرای فضیلی اصفهان، تعلق گرفت.

ایده های طراحی پروژه؛

سیستم خطی به عنوان یک سیستم طراحی موفق برای مکان های آموزشی، به گونه ای متفاوت در این پروژه به کارگرفته شده است. ساختارخطی با حرکت و پیچ و تاب منطقی، سعی در ایجاد فضایی پویا و پرجنب و جوش برای دانش آموزان رشته ی هنر دارد. ایجاد فضاهای باز و حیاط های متنوع در سطوح مختلف بنا نیز از ایده های اصلی این نوع طراحی بوده است.

شایان ذکر است؛ هنرستان و پژوهش سرای فضیلی در هفتمین همایش ملی "مدرسه ایرانی، معماری ایرانی" نیز موفق به دریافت جایزه رتبه سوم در بخش پروژه های اجرا شده و درسال 1393 دراولین مسابقه دوسالانه معماری داخلی ایران (مجله هنر معماری) نیز برنده دوم در بخش ساختمان های عمومی در کشور شد.

گفتنی است؛ این واحد آموزشی در زمینی به مساحت 4350 مترمربع و با 7250 مترمربع زیربنا درسال 1388 به همت موسسه خیریه زنده یاد علی فضیلی و توسط اداره کل نوسازی مدارس استان اصفهان جایگزین مدرسه تخریبی کوکب در خیابان شیخ مفید اصفهان تعریف و احداث شد که شامل یک باب هنرستان و یک باب پژوهش سرای دانش آموزی است.

اداره کل نوسازی مدارس اصفهان به خاطر طراحی فضاهای آموزشی خاص، در شهریور ماه 1397 نیز موفق به دریافت لوح نشان، دکتر علی اکبرصارمی در دوسالانه ملی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران شد.

مستند این خبر در سایت "معماران خاورمیانه" در لینک زیر قابل مشاهده است.

https://www.middleeastarchitect.com/events/mea-awards/41300-fazili-educational-complex-wins-award-for-best-public-sector-and-education-project

به اشتراک بگذارید :