18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۱۷ ۱۱:۱۶:۴۵
کد مطلب:  zZvCpIQl
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس تاکید کرد:
توجه به نقش تربیت بدنی و ورزش در ارتقاء سلامت فردی و اجتماعی دانش آموزان

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس با اشاره به ساختار معاونت تربیت بدنی و سلامت در آموزش و پرورش گفت: هدف ما این است که از طریق ورزش به مسائل تربیتی دانش آموز توجه و کمک کنیم .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس محمد جعفری در برنامه زنده تلویزیونی نگاه روز  از  شبکه استانی سیمای مرکز فارس گفت: سیاست این معاونت بر اساس برنامه محوری، مدرسه محوری ، دانش آموز محوری ، اخلاق محوری ، فراگیری، مشارکت محوری و علمی و تخصصی است که در همن راستا سیاست گذاری و برنامه ریزی های لازم  صورت گرفته است.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس گفت: تمام برنامه های حوزه معاونت تربیت بدنی و سلامت و ادارات زیر مجموعه آن به سمت پوشش حد اکثری دانش آموزی در فعالیت های این حوزه کاری پیش می رود.

جعفری گفت: فعالیت های حوزه تربیت بدنی به دو دسته تقسیم می شود، یکی بحث درس تربیت بدنی و دیگری بحث فعالیت های ورزشی که در قالب  طرح های مختلف هم اکنون در آموزش و پرورش اجرا می شود .

وی در خصوص تامین نیروی انسانی لازم گفت:  ساختار معاونت تربیت بدنی و سلامت کمک کرد تا نیروهای تربیت بدنی متخصص به ویژه در 5 سال گذشته وارد آموزش  پرورش شوند به نحوی که چیزی حدود 15 هزارنفر جذب آموزش و پرورش شدند که از این تعداد 915 نفر در آموزش و پرورش فارس به کار گرفته شدند.

 معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس تاکید کرد: این امر موجب شد تا در دوره ابتدایی که مهمترین دوره و اساسی ترین دوره است بتوانیم معلم تربیت بدنی متخصص داشته باشیم و با دانش آموزان با توجه به طرح درس ها و برنامه هایی که پیش بینی شده کار کنند .

وی با بیان اینکه در خصوص محتوای درسی در چند سال اخیر اتفاقات خوبی در حوزه تربیت بدنی افتاده است گفت:  با سیاست وزارت آموزش و پرورش طرح هایی تحت عنوان طرح های ملی وارد دوره ابتدایی شد از جمله طرح ژیمناستیک در دوره دوم ابتدایی، شنا در دوره سوم ابتدایی، طناورز در دوره چهارم ابتدایی، تنیس روی میز در دوره پنجم ابتدایی و دومیدانی در دوره ششم ابتدایی که این امر تغیرات مثبتی را ایجاد نموده است.

جعفری با اشاره به تدوین کتاب راهنمای معلم گفت:  برخی از این رشته ها مثل دو میدانی جزو دروس کلاسی قرار گرفته و در کتاب راهنمای معلم گنجانده شده است همچنین طرح درس آنها ارائه شده و معلمین با همان امکانات اولیه دانش آموزان را آموزش می دهند.

وی افزود: در پایه های هفتم ، هشتم و نهم (متوسطه دوره اول ) نیز رشته های بسکتبال ، والیبال و هندبال ورود پیدا کرده و معلمین به عنوان مدرس پس از گذراندن آموزش های لازم در قالب دوره های ضمن خدمت طی تابستان در سطح استان اقدام می نمایند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس با تاکید بر نقش فعالیت های ورزشی در سلامت فردی و اجتماعی گفت: در واقع سعی داریم  کاری کنیم تا بتوانیم با فعالیت های ورزشی مشکلاتی را که در حوزه سلامت و آسیب های اجتماعی جامعه امروزی وجود دارد با کمک اولیاء دانش آموزان و ظرفیت های آنان برطرف نماییم.

جعفری در تشریح طرح المپیادهای درون مدرسه ای گفت: این طرح یکی از محوری ترین طرح هاست که از مدیر گرفته تا خدمتگزار مدرسه در آن ورود پیدا می کنند؛ چرا که هدف ما در المپیاد های ورزشی مدارس این است که از طریق ورزش به مسائل تربیتی دانش آموز توجه و کمک کنیم .

وی با تاکید بر اینکه در این المپیاد مسابقات ورزشی دانش آموزی بر اساس سیاست های وزارتخانه در دل مدرسه و به مناسبت های مختلف  برگزار می شود، افزود: این طرح به همراه  طرح حیات پویا که تاکید بر اجرای آن در دوره ابتدایی شده همچنین طرح راه اندازی کانون های ورزشی درون مدرسه ای و برون مدرسه ای سیاست هایی فراگیر و مشارکت محور هستند که به برنامه ها و ارتقاء درس تربیت بدنی  در مدارس کمک می کنند.

جعفری با اشاره به اینکه المپیادهای ورزشی درون مدرسه ای یکی از طرح هایی است که به عنوان مکمل برنامه های حوزه تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی ابلاغ شده و امسال سال سوم اجرای آن است ، گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده مقرر شده بود این طرح در سال جاری در 40 درصد مدارس استان ها اجرا شود که با توجه به همراهی و همدلی تمامی مسئولین و دست اندر کاران استان ،این طرح  تا کنون در بیش از 60 درصد مدارس فارس اجرا شده است .

وی در تشریح اهداف برگزاری المپیادهای ورزشی گفت : با توجه به شرایط فعلی جامعه و امکانات ارتباطی جدید که اکثرا موجب کم تحرکی، تنهایی و عدم ارتباط اجتماعی در دانش آموزان شده است، این برنامه اهداف بسیار بالایی از جمله ارتقاء سطح سلامت جسمانی ، ارتقاء سلامت روحی ، افزایش انس و رفاقت بین دانش آموزان ، و دور نمودن دانش آموزان از فضای تنهایی و خلوت گزینی افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس در دانش آموزان و یادگیری کار تیمی و مسئولیت پذیری را در دانش آموزان فرهنگ سازی و الگو سازی می نماید.

جعفری همچنین یکی دیگر از اهداف برگزاری المپیادها را  شناسایی بهترین ها و استعدادهای ورزشی دانش آموزی دانست و گفت: مدارس مجوز دارند کانون های ورزشی درون مدرسه ای را تشکیل دهند و از دل المپیاد ورزشی درون مدرسه ای استعدادهایی را که شناسایی می شوند به آنها معرفی نمایند و این کانون ها بر اساس پتانسیل های موجود در دانش آموزان برگزیده مدارس راه اندازی شده و حتی در ساعات خارج از ساعات مدرسه نیز این کانون می تواند فعال باشد و سپس از دل این کانون تیم مدرسه برای اعزام به مسابقات مرحله بعدی تشکیل شود.

مسئول سلامت و تربیت بدنی دانش آموزان فارس با بیان اینکه این المپیاد از هفته تربیت بدنی (26 مهرماه ) استارت خورده و تا 15 اردیبهشت ماه ادامه دارد، گفت: مسابقات استانی امسال در 11 رشته ورزشی در دو زمان 10 الی 22 اسفند ماه و 25 فروردین الی 10 اردیبهشت ماه  برگزار می گردد.

وی با بیان اینکه مسابقات امسال تحت عنوان سی و یکمین دوره مسابقات ورزشی دانش آموزان دختر و سی و دومین دوره مسابقات ورزشی دانش آموزان پسر استان برگزار می گردد، گفت: این مسابقات با حضور قریب به شش هزار دانش آموز ورزشکار، مربی و عوامل اجرایی و فنی برگزار می گردد و از دل این مسابقات استعدادهای ورزشی شناسایی و برای شرکت در مسابقات کشوری تیم های استان از میان این عزیزان تشکیل می گردد .

جعفری یادآور شد: استان فارس در بحث مسابقات دانش آموزی در سال گذشته مقام دوم کشوری را کسب نموده با توجه به مشکلات در بحث کمبود سرانه ورزشی تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم و موفق به کسب این مقام در سال گذشته شده ایم . 

به اشتراک بگذارید :