8 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۱ ۱۲:۴۱:۰۹
کد مطلب:  738163
خیرین مدرسه ساز معماران فرهنگی جامعه هستند

معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در همایش تکریم خیرین مدرسه ساز در مشهد مقدس گفت: خیرین مدرسه ساز معماران فرهنگی جامعه هستند.

ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، مهراله رخشانی مهر در همایش تکریم خیرین مدرسه سازکشور در مشهد مقدس با بیان اینکه تعلیم وتربیت  ازدیربازدرفرهنگ غنی دینی و ملی ما واجد بالاترین جایگاه بوده است گفت: درجهان معاصرهم آموزش و پرورش به عنوان مولد سرمایه های ارزشمند انسانی، محور توسعه پایدار تلقی گردیده و نقشی سترگ در رشد و پیشرفت همه جانبه جوامع دارد.
وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری افزود: رهبر معظم انقلاب نیزآینده کشور و دنیای امروز ما را مرهون تلاش آموزش و پرورش دانسته وهمه دستگاه ها و سازمان ها را به همکاری با این نهاد اثرگذار دعوت نموده اند.
وی ادامه داد: رئیس جمهور کشورمان نیز مدرسه را خانه امید دولت و مردم و آموزش را بنیادی ترین بخش توسعه کشور معرفی کرده و دستیابی به پیشرفت و توسعه و ارتقاء سطح فرهنگ دین مداری و اخلاق در جامعه را در پرتو تلاش های مجدانه معلمان و توسعه مدارس می داند.
رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور اظهار داشت: امروزرویکرد و مطالبه مردم از نظام تعلیم وتربیت، از درخواست آموزش سواد عمومی به برخورداری کودکان و نوجوانان از آموزش های با کیفیت تغییر بیافته است. پاسخگویی به این مطالبه و تربیت نسلی متعهد به ارزش های دینی و ملی، اهل گفت و گو دارای تفکر انتقادی، سرزنده ، با نشاط و برخوردار از آموزش های با کیفیت، نیازمند تحول در نظام تعلیم و تربیت، از جمله تحول در فضا و تجهیزات و مدرسه سازی است؛ امری که بدون تردید به تنهایی از توان دولت خارج بوده و نیازمند مشارکت و حضور مردم است.

وی ادامه داد: تحول شرایط فرهنگی و اجتماعی کشور درحدود یک قرن پیش منجر به تلاش هائی برای نیل به رهاوردهای دنیای مدرن و جستجوی هویتی جدید شد و این تغییر با تحول در شیوه مدرسه سازی و پذیرش الگوی مدارس جدید همراه بوده که اولین نمونه های این الگو در دارالفنون مشاهده می شود. در همین راستتا به منظور احداث و توسعه و نوسازی ساختمان های مدارس، سازمان نوسازی مدارس کشور تاسیس گردید.

به گفته رخشانی مهر، پس از پیروزی انقلاب اسلامی آموزش وپرورش و تربیت نیروهای متعهد و انقلابی، نقطه کانونی فعالیت های فرهنگی به شمار می رفت. گذر از نظام آموزشی رژیم پهلوی به نظام جمهوری اسلامی ، تنها در سایه ایجاد تحول در طرز فکر و نگرش عوامل انسانی و دستگاه های آموزش وپرورش ممکن و عملی بود .
معاون وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: در سال 77 جهاد مقدس مدرسه سازی در قالب حضور پربرکت خیرین مدرسه ساز،شتاب و سرعت ستودنی و مثال زدنی گرفت و حتی گوی سبقت را از دولت ربود. در شرایطی که بشر امروز پیش از هر زمانی گرفتار هیاهوی جان خراش آزمندی، ثروت اندوزی، افزون طلبی و لذت جویی از مادیان شده است، مایه مباهات و افتخار است که خیرین با دل های دریایی و دستان سخاوتمند و با کردار و عمل نیک مدرسه سازی، انسانها را به اندیشه همزیستی و تلاش برای تحقق آینده ای امید بخش فرا خواندند.
رخشانی مهر اظهار داشت: خیرن مدرسه ساز، معماران فرهنگی جامعه هستند و با درک از جایگاه نظام آموزش و پرورش به عنوان هدف و ابزار توسعه، خطر باز ماندن از قافله رشد و توسعه را نهیب زده و براین باور هستند که آینده سازان، استعدادها و سرمایه های سرشار و امیدآفرین کشورمان  نیازمند مراقبت و برخورداری ازفضا و تجهیزات مناسب آموزشی هستند .
وی افزود: این جمع آبرودار درنزد خدا، که افتخارو نشان ارزشمند خیر مدرسه ساز را بر سینه دارند، به عنوان مروجان نیک اندیشی به خوبی می دانند که در کشورهای پیشرفته ارتباط توسعه اقتصادی و توسعه فرهنگی و سیاسی با نظام آموزشی ضریب بالایی دارد. آنها به خوبی می دانند ، اگر بخواهیم به توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی برسیم، باید از آموزش وپرورش با کیفیت برخوردار شویم .
معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در پایان سخنان خود تصریح کرد: خوشحالیم که دولت هم قدردان زحمات خالصانه خیرین نیکوکار بوده و در سال گذشته هم پای شما تخصیص 100 درصدی و درسال جاری تخصیص 110 درصدی و در مجموع در یک سال اخیر، بیش از 650 میلیارد تومان اعتباربه تکمیل پروژه های نیمه تمام خیّری و مشارکتی اختصاص داده است.

به اشتراک بگذارید :