8 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۱ ۱۲:۱۸:۲۲
کد مطلب:  738108
۹۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی مدارس فرسوده کشور نیاز است

رئیس کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی در همایش تکریم خیرین مدرسه ساز در مشهد گفت:۹۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی مدارس فرسوده کشور نیاز است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، رضایی رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ضمن تشکراز حضور خیرین مدرسه ساز درعرصه ساخت و توسعه  فضاهای آموزشی کشور اظهار داشت: دراین همایش بحث ساخت فضاهای آموزشی برای کودکانی است که آسیب پذیرترین قشر جامعه هستند و دانش آنان آینده این کشوررا خواهند ساخت .

وی افزود: باید ازاین امانت های الهی حمایت و حفاظت کنیم و زمینه را برای رشد و بالندگی آنها درحوزه تحصیل، زندگی و... فراهم کنیم، زیرا دانش آموزان سرمایه های این کشور هستند .

رضایی ادامه داد: ساخت یک سوم فضاهای آموزشی کشورتوسط خیرین جای تقدیر و قدردانی دارد. حداقل 30 درصد فضاهای آموزشی کشور در برابر حوادث طبیعی آسیب پذیرهستند، لذا باید توجه ویژه ای دراین بخش داشته باشیم .

وی بیان کرد: بیش از 3 مترمربع فضاهای آموزشی پایین تر از سرانه استاندارد است. هر دانش آموز باید 8/4 مترمربع فضای آموزشی داشته باشد اما درکشورمان این عدد 5/2 مترمربع است و باید بسترتوسعه فضاهای آموزشی فراهم شود.

وی تصریح کرد : برای بازسازی و مقام سازی 30 درصد مدارس فرسوده کشور به 90 هزار میلیارد تومان اعتبارنیازاست و اعتبارات دولتی برای این بخش کمتر از 2 هزارمیلیارد تومان است .

وی با انتقاد از این که برخی قوانین برای کمک به نوسازی مدارس بود و این موضوع محقق نشده است گفت : سهمیه مدارس از محل مالیات برارزش افزوده امروز صفر است.سهم مدارس از فروش گاز درمجلس کلید خورد و پیگیری شد و در برنامه ششم توسعه 3 میلیارد دلار تکلیف شد تا ازصندوق ذخیره ارزی برداشت و به نوسازی پرداخت شود اما این موضوع مغفول مانده است. معافیت های مالیاتی که برای تشویق خیرین مدرسه ساز پیش بینی شده بود، نیز نادیده گرفته شده است که نیاز است دراین بخش نیز دولت توجه ویژه داشته باشد .

وی بابیان این که بیش از 600 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام عمرانی کشور است، تصریح کرد : معادل همین عدد سالهای قبل برای این پروژه ها هزینه شده است اما  این پروژه ها به اتمام نرسیده است و فقط می توانیم از حضور خیرین در تکمیل این پروژه ها استفاده کنیم. در آستانه بودجه سال 98 هستیم و ازدولت می خواهیم که پروژه های جدیدی را آغاز نکند وبه دنبال اتمام پروژه های نیمه تمام باشد .

وی بابیان این که ظرفیت های ایران بسیار فراوان است گفت : 30میلیارد دلار زمینه صادرات خدمات فنی ومهندسی داریم و باید از مدیران جهادی و جوان استفاده شود .

رئیس کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: برای کمک به مدارس کشورو بازسازی مدارس نیازمند، مجلس درخدمت عزیزان دست اندرکار و خیرین محترم خواهد بود .

به اشتراک بگذارید :