8 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۲۹ ۱۳:۳۵:۰۰
کد مطلب:  736801
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نخستین کنفرانس ملی کودکان دارای معلولیت؛
تغییر نقش دولت در برنامه‌های حمایتی از دولت مداخله‌گر به دولت تسهیل گر و تنظیم‌گر

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نخستین کنفرانس ملی کودکان دارای معلولیت اظهار کرد: نقش دولت مداخله‌گر به‌تدریج به دولت تسهیل گر و تنظیم‌گر تبدیل خواهد شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محمد شریعتمداری در نخستین کنفرانس ملی کودکان دارای معلولیت اظهار کرد: اولویت ما برای کودکان، توانمندسازی و توجه به مسائل آموزشی آنان است؛ بنابراین کارهای مشترکی را با آموزش‌وپرورش در این زمینه آغاز کرده‌ایم.

وی ادامه داد: برای پیشگیری از تولد کودک دارای معلولیت و غربالگری ژنتیکی نیز فرم‌هایی طراحی‌شده است که در اختیار زوج‌های جوان قرار داده می‌شود تا با دقت بیشتری زندگی مشترک خود را آغاز کنند.

شریعتمداری با اشاره به تولد ۲۵هزار کودک معلول در سال گفت: این کودکان بیشتر حاصل ازدواج‌های نامناسب هستند که با غربالگری ژنتیکی در تلاش هستیم از تولد آن‌ها پیشگیری کنیم.

 

* ساخت ابزارهای توانمندسازی معلولان در شرکت‌های دانش‌بنیان

وزیر رفاه به افراد دارای معلولیت وعده داد که بدون حضور آنان تصمیمی در حوزه معلولیت گرفته نشود و تأکید کرد: جامعه دارای معلولیت می‌تواند در آینده ما را در تصمیم‌گیری‌ها همراهی کند.

شریعتمداری افزود: استفاده از تکنولوژی روز برای توانمندسازی معلولان در دستور کار بهزیستی قرارگرفته است که در سال جاری مقدمات آن فراهم می‌شود و در سال آینده اجرایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: ابزارهای مبتنی بر فنّاوری برای تقویت فرآیند توان‌بخشی در شرکت‌های دانش‌بنیان ساخته‌شده است و در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

شریعتمداری در ادامه به نقش دولت در برنامه‌های حمایتی اشاره کرد و گفت: نقش دولت مداخله‌گر به‌تدریج به دولت تسهیل گر و تنظیم‌گر تبدیل خواهد شد.

وزیر رفاه یادآور شد: در برخی حوزه‌ها درزمینهمعلولیت عقب هستیم؛ به‌طور مثال معماری شهری به‌گونه‌ای است که فرصت‌های استفاده معلولان جسمی را از مواهب شهری گرفته و امید است با همکاری شهرداری این مسائل برطرف شود.

شریعتمداری در ادامه درباره اینکه چرا قانون جامع حمایت از معلولان اجرایی نشده است، گفت: این قانون به‌تازگی تصویب‌شده است و آیین‌نامه‌های اجرایی مختلفی دارد و باید به تصویب هیئت‌وزیران برسد.

وی یادآور شد: قانون جامع حمایت از معلولان مراحل مختلفی را طی کرده و طی این مدت به‌طورجدی پیگیری شده است.

به اشتراک بگذارید :