25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۲۹ ۰۸:۰۰:۵۱
کد مطلب:  736157
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌وپرورش در جشنواره دانایی توانایی؛
کتاب سرچشمه جوشان دانایی و توانایی یک کشور است

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌وپرورش در جشنواره دانایی توانایی و آئین تجلیل از ۳۰۰ کتاب‌خوان برتر گفت: کتاب سرچشمه جوشان دانایی و توانایی یک کشور است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، علیرضا کاظمی در دومین جشنواره دانایی توانایی و در مراسم تجلیل از ۳۰۰نفر از دانش‌آموزان کتاب‌خوان برتر که در سالن قلم کتابخانه ملی برگزار شد اظهار کرد: یکی از محوری‌ترین برنامه‌های آموزش‌وپرورش در اداره کل فرهنگی هنری توجه به مقوله کتاب و کتاب‌خوانی است.

 

 وی افزود: در هیچ دین و آئینی به‌اندازه دین اسلام به علم‌آموزی توجه نشده است لذا در قرآن کریم آیات بسیاری در خصوص اهمیت علم‌آموزی آمده است.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌وپرورش اضافه کرد: اولین آیه‌ای که بر پیامبر اکرم نازل شد بر علم‌آموزی تأکید داشته کرده و مبتنی بر دانایی و توانایی است.

 

 وی توجه به کتاب‌خوانی را یکی از شاخص‌های مهم توسعه برشمرد و خاطرنشان کرد: این امر نشان می‌دهد که برای پیشرفت هر کشوری میزان توجه به این حوزه بسیار مهم است.

 

کاظمی تصریح کرد: کتاب سرچشمه جوشان دانایی و توانایی یک کشور است البته کشور ما برای توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی با چالش‌هایی مواجه است.

 

در ادامه این برنامه وی به سوا لاتی از دانش آموزان حاضر در جشنواره پاسخ داد؛

 

وی در پاسخ به سؤالی که آیا می‌توان در ساعات کلاس درس ساعتی برای مطالعه آزاد در نظر گرفته شود گفت: هدف اصلی و فلسفه آموزش‌وپرورش، کتاب و کتاب‌خوانی است، بنابراین اگر در مدرسه ساعتی به مطالعه اختصاص پیدا کند این منصفانه نیست چراکه دانش‌آموز باید در لحظه‌لحظه زندگی خود با کتاب پیوند بخورد.

 

 

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌وپرورش اظهار کرد: تجهیز کتابخانه‌های کلاسی در دوره‌های ابتدایی، متوسطه اول و دوم در دستور کار است، البته دارالقرآن‌ها و کانون‌های فرهنگی تربیتی ما نیز کتاب‌های مناسبی برای استفاده دانش آموزان دارند.

 

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی در حوزه پیوند دانش آموزان با کتاب اشاره کرد و گفت: پیشنهاد این دانش‌آموز که یک ساعت را در برنامه درسی ملی برای مطالعه در نظر گرفته شود تا دانش آموزان به مطالعه بپردازند ایده خوبی است و مرجع قانونی آن شورای عالی است اما پیگیری خواهیم کرد، البته دوساعتی که از برنامه درسی برای آموزش مهارت‌ها در نظر گرفته‌شده فعلاً می‌توان از آن به‌عنوان ساعت مطالعه نیز استفاده کرد.

 

کاظمی افزود: باید کاری کنیم که دانش‌آموز همواره در خانه و جامعه نیز با کتاب مرتبط باشد لذا دنبال توسعه و تجهیز کتابخانه‌ها هستیم.

 

وی پیشنهاد تخصیص ساعاتی از کلاس‌ها به مطالعه را مورد استقبال قرارداد اگر دانش آموزان بخواهند می‌توانند دو ساعت تخصیص‌یافته به مهارت‌ها به مطالعه اختصاص یابد.

 

 معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌وپرورش از افزایش سرانه کتاب از ۴سال قبل تاکنون از ۴جلد کتاب به بیش از ۹جلد کتاب خبر داد و خاطرنشان کرد: ۵۰هزار نمایشگاه کتاب در ۵۰هزار مدرسه دایر شده است.

 

 وی گفت: کتاب‌های موجود در مدارس نیازمند بازبینی و وجین کردن هستند، لذا موانعی درراه توسعه کتابخانه‌ها وجود دارد و امروز کتاب به‌آسانی در دسترس همه نیست.

 

کاظمی افزود: هیچ سرانه‌ای برای توسعه کتابخانه‌ها در مدارس نداریم و در این خصوص نیازمند مساعدت والدین و خیرین هستیم.

 

وی اضافه کرد: بر اساس سند تحول مدرسه باید کانون فعالیت‌های محله باشد و کتابخانه‌ها می‌توانند این سیاست را محقق کنند

به اشتراک بگذارید :