22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۱۶ ۰۸:۰۰:۴۱
کد مطلب:  JFT9M5Iw
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس خبر داد:
برگزاری مرحله استانی مسابقات قرآن دانش آموزان فارس در 14 شهر فارس

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس گفت: مرحله مقدماتی استانی مسابقات قرآن دانش آموزان فارس در تاریخ 19 و 20 اسفندماه جاری در 14 شهر فارس برگزار شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، محمد نظری در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز، با اشاره به برگزاری مسابقات قرآن دانش آموزان در این استان گفت: یکی از اقدامات خوب و فراگیری که در سطح دانش‌آموزان انجام می‌شود، برگزاری همین مسابقات است.

وی هدف از برگزاری مسابقات قرآن دانش‌آموزان را شناسایی و شکوفایی استعدادهای قرآنی دانش‌آموزان و آشنایی آنان با قرآن، عترت و نماز، غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان و ایجاد فضای سالم قرآنی برای دانش‌آموزان و تقدیر از حافظان، قاریان، مؤذنان عنوان کرد.

نظری با بیان اینکه مسابقات قرآن همه ساله در 4 رشته قرائت، ترتیل، تفسیر و حفظ برگزار می‌شود، گفت: مسابقات بخش عترت در رشته‌های مداحی، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه و مسابقات بخش نماز نیز در رشته‌های اذان، احکام و انشای نماز برگزار می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی  آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه این مسابقات در 5 مرحله برگزار می‌شود، گفت:‌ در مرحله آموزشگاه در سال جاری ششصد و چهل هزار و یکصد و نود و هشت نفر از دانش‌آموزان فارس به رقابت پرداختند که نفرات اول آن‌ها به مرحله شهرستان راه یافتند.

وی ادامه داد: در مرحله شهرستان نیز شصت هزار و دویست و پنجاه و دو نفر در 59 ناحیه شهرستان و منطقه آموزش و پرورش فارس به رقابت پرداختند و در نهایت بناست تا به یاری خدا در تاریخ 19 و 20 اسفندماه جاری مرحله مقدماتی استانی (14گانه) در 14 شهر فارس برگزار شود.

نظری، شهرهای آباده، بالاده، دیرم، بیضا، جویم، خنج، دشمن‌زیاری، سرچهان، سروستان، ناحیه یک آموزش و پرورش شیراز، علامرودشت، کامفیروز، کوار و نی‌ریز را 14 شهر میزبان این مرحله عنوان کرد و گفت: امسال تلاش کردیم تا این مرحله را به جای 5 منطقه در 14 منطقه فارس برگزار کنیم ضمن اینکه برگزاری این مرحله تنها مختص و ویژه آموزش و پرورش فارس در کشور است.

معاون پرورشی و فرهنگی  آموزش و پرورش فارس عنوان کرد: مرحله نهایی استانی نیز  در تاریخ 8 و 9 اردیبهشت سال آینده  و به میزبانی ناحیه 2 آموزش و پرورش شیراز و با حضور 1800 دانش‌آموز نخبه قرآنی پسر و دختر برگزار خواهد شد.

وی همچنین از چاپ 17 عنوان کتاب برای برگزاری این مسابقات در فارس خبر داد و گفت: برای مرحله 14 گانه مسابقات قرآن در فارس 350 حوزه آزمون شفاهی در 14 منطقه درنظر گرفته شده است که 1500 نفر عوامل اجرایی نیز مسئولیت برگزاری مسابقات را به عهده خواهند داشت.

نظری خاطرنشان کرد: هدف اصلی ما در برگزاری مسابقات 14گانه که ویژه استان فارس است، این است که جریان‌سازی مردمی در این فعالیت قرآنی رخ دهد، به همین دلیل  اکثر برنامه‌های ما توسط مردم برگزار می‌شوند.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس، برگزاری محافل انس با قرآن، شبی با قرآن، افتتاحیه و اختتامیه و غیره را از جمله برنامه‌های این مسابقات عنوان کرد و گفت: مرحله کشوری  این دوره از مسابقات در تابستان سال آینده و به میزبانی مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

وی در ادامه به انعقاد تفاهم‌نامه آموزش و پرورش و سازمان اوقاف و امور خیریه نیز اشاره کرد و گفت: طبق این تفاهم‌نامه از سال جاری تمام مسابقات قرآن در رده‌های سنی دانش‌آموزان به عهده آموزش و پرورش است و دیگر مسابقاتی در این رده سنی توسط اوقاف برگزار نمی‌شود.

نظری در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری پیش‌کنگره شهدای دانش‌آموز در این استان اشاره کرد و گفت: این مراسم در روز 18 اسفندماه جاری در فارس برگزار خواهد شد. 

به اشتراک بگذارید :