22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۱۶ ۰۷:۵۸:۵۶
کد مطلب:  f0c3W8B4
معاون سواد آموزی آموزش و پرورش فارس در کارگروه بهبود کیفیت سواد آموزی فارس خبر داد :
جذب حدود 40 هزار تن از بی سواد ان استان در سال جاری

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش فارس از جذب حدود 40 هزار تن بی سوادان ،در دوره های مختلف سواد آموزی خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، عیسی ملک پور در کارگروه  بهبود کیفیت سواد آموزی استان فارس که با حضور معاونین  مدیر کل  و جمعی از  روسای ادارات  اداره کل برگزار شد  گفت: هدف از تشکیل این کارگروه  ، توجه به رشد کیفیت فعالیت های  سواد آموزی در کنار  رشد  کمی آن است ،به نحوی که   ، کمیت و کیفیت متوازن  با هم  پیش بروند .

وی گفت: موضوع کیفیت بخشی  فعالیت های سواد آموزی   از سال 1373  پیش بینی شد و در سال های بعد نیز ادامه داشت و در سال 1390 نیز با ادغام سواد آموزی در آموزش و پرورش  ، این مهم با همیاری  معاونت های مختلف آموزش و پرورش ادامه یافت.

ملک پور  با بیان اینکه " نقش معاونت های مختلف آموزش و پرورش درکنترل ، نظارت و راهبری فعالیت های سواد آموزی   بسیار مهم و اساسی است"  افزود :با توجه به فعالیت های انجام شده ،گروه بهبود کیفیت  سواد آموزی آموزش و پرورش فارس ، در سطح کشور از جایگاه قابل توجه ای برخوردار است .

وی ضمن ارائه گزارشی تحلیلی از فرایند برنامه سواد آموزی استان در مرحله جذب،در  سال 94  گفت : در ابتدای این سال  در استان فارس   41 هزارو 664  تن بی سواد شناسایی شده در سامانه  سواد آموزی وجود داشته  که تا  اسفند ماه  سال جاری  19 هزار و 651 نفر از این آمار جذب فعالیت های سواد آموزی شده اند و به طور کلی در سال جاری حدود 40 هزار بی سواد  در دوره های مختلف سواد آموزی جذب شده اند .

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش فارس افزود:  در شاخص نسبت جذب بی سواد ان به  کل  بی سوادان معرفی شده  به سامانه سواد آموزی ، درصد جذب استان فارس 47 و 2 دهم درصد است که نسبت به متوسط کشور که 23 درصد می باشد  استان فارس در جایگاه اول قرار دارد .

وی با اشاره به طرح جذب اولیای بی سواد دانش آموزان  گفت: در ابتدای سال جاری استان فارس 18 هزار و 13 تن اولیای بی سواد شناسایی شده  در سامانه سواد آموزی داشته ، که تا  اسفند ماه جاری 11 هزار و 135 تن از این اولیا جذب دوره های سواد آموزی شده اند .

ملک پور افزود : در این شاخص نیز  استان فارس با  عملکرد 62 درصدی،  نسبت به  شاخص 33 درصدی کل کشور مقام نخست را دارد  .

وی همچنین گفت : در سال 94 ، سهمیه جذب بی سواد  در استان فارس 20 هزار نفر بوده که  تا کنون  با جذب  30 هزار بی سواد ،با رشد 150 درصدی  جذب بی سواد از نظر کمی  موفق بوده ایم.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش فارس  با تاکید بر اینکه "از نظر کیفی ، هنوز به حد مطلوب دست نیافته ایم"  افزود : پیشبرد اهداف کیفی سواد آموزی نیازمند همکاری و تلاش همه جانبه است که با همت  اعضای کارگروه و برنامه ریزی لازم به این مهم دست یابیم.

در ادامه معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس نیز در سخنانی با اشاره به توفیقات سواد آموزی  استان  فارس در سطح کشور افزود: کیفی سازی  کار پیچیده و دشواری  است  که باید با نگاه فرایندی به این موضوع در  دستیابی به اهداف تلاش کرد .

دکتر ناصر قجری گفت:  در آموزش و پرورش ،اولیای  دانش آموزان در زمینه کیفیت بخشی  آموزش ، با آموزش و پرورش همگام هستند ، اما در موضوع سواد آموزی با  توجه به نبود حساسیت های لازم  در بی سوادان ، لازم است با برنامه ریزی لازم در راستای بهبود کیفیت  سواد آموزی ، نسبت به نگه داشت سواد آموزان و درنهایت تربیت  آنها به عنوان شهروند با سواد برای جامعه اقدام کرد.

در ادامه اعضای جلسه ضمن ارائه راهکارهای مناسب برای دستیابی به اهداف کمی سواد آموزی ، بر همکاری و تلاش مستمر در جهت دستیابی به اهداف  پیش بینی شده  تاکید کردند.

به اشتراک بگذارید :