24 ذیقعده 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۱۵ ۲۰:۱۰:۰۰
کد مطلب:  729398
معاون آموزش متوسطه استان در جلسه کمیته برنامه ریزی منطقه اهر مطرح کرد:
توانمند سازی مدیران با برگزاری کارگاه های آموزش حرفه ای و فناوری مدیریت هوشمند

جلسه مشترک اعضای کمیته برنامه ریزی منطقه اهر با مدیران مدارس متوسطه و با حضور معاون آموزش متوسطه مدیر کل آموزش وپرورش استان در سالن کنفرانس مدیریت برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از اهر، عاشور اکرمی ضمن تقدیر از عملکرد منطقه در اجرای موفق پروژه مهر، اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را میثاق ملی نظام تعلیم و تربیت خوانده خاطر نشان ساخت: تمامی برنامه های جاری آموزش و پرورش و تمامی برنامه ریزی ها باید در چارچوب برنامه درسی ملی که برگرفته از سند تحول است صورت گیرد که در قالب برنامه تعالی مدیریت که عصاره فعالیت مدارس است در حال اجرا می باشد و نباید به طور سلیقه ای با این برنامه عمل شده و تحریف معنوی صورت گیرد.

معاون آموزش متوسطه استان ضمن بیان اینکه هدف از ارزیابی نظارت بر وضعیت موجود، کشف موانع وبهبود عملکرد و کیفیت است گفت: الگوی اجرای کیفیت بخشی برنامه تعالی مدیریت مدارس بوده و رسالت اصلی آموزش و پرورش باسواد کردن همه است که مهمترین نمود توسعه یافتگی یک کشور توسعه فرهنگی آن است که متولی اصلی آن آموزش و پرورش است.

وی ضمن معرفی اهر به عنوان منطقه ای با پیشینه کهن در امر تعلیم و تربیت موانع و مشکلات موجود در امر افزایش پوشش تحصیلی را قابل حل دانسته اظهار داشت: در این منطقه مردم حتی حاضرند با صرفه جویی در تمامی موارد زندگی خود فرزندان خود را به مدرسه بفرستند و مسئولین شهرستان باید در زمینه بهبود وضعیت تحصیل و پوشش تحصیلی اهتمام ویژه ای داشته باشند.

اکرمی آموزش سواد فنی و حرفه ای را از اولویت های آموزش و پرورش خوانده اظهار داشت: با توجه روند رو به کاهش شغل های دولتی نیاز به آموزش های مهارت های خرد بیش از پیش احساس می شود و منطقه اهر در زمینه هدایت دانش آموزان به مراکز و هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش بالاتر از میانگین استانی عمل کرده است و این امر قابل تقدیر و تحسین است.

معاون آموزش متوسطه اداره کل خواستار توانمند سازی مدیران از طریق برگزاری کارگاه های آموزش حرفه ای و فناوری مدیریت در منطقه شده خاطر نشان ساخت: بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه درسی ملی مدیر مدرسه نقش خود را به رهبر آموزشی که نوعی مدیریت هوشمندانه است داده و لازمه این تغییر رویکرد تغییر در تفکر است که تنها از طریق آموزش حاصل خواهد شد.

وی با بیان اینکه کار صحیح باید با روش صحیح صورت گیرد، خواستار برنامه ریزی برای نظام بهره وری آموزشی در شهرستان شد و افزود: باید درخت مشارکت در مدرسه همیشه سبز باشد و مدارس بخش مشارکت اولیا و خانواده را فعال تر کنند تا جهت فراهم کردن محیط بی خطر در مدارس قدم برداریم و مدرسه نیز به عنوان تنها مکان یادگیری تلقی نشود بلکه هر مکانی متناسب با کارکرد آن به مکان یادگیری تبدیل شود که این نکته نیز از اصلی ترین موارد سند تحول است.

اکرمی درس پژوهی را بهترین معیار و عنصر روش تدریس چند وجهی دانسته لزوم تغییر در روش تدریس از روش های متداول و رایج سخنرانی و پرسش و پاسخ را خواستار شده گفت: در نظام برنامه ریزی درسی، ضرورت تغییر از مدیریت سخت به مدیریت هوشمندانه که منجر به بهبود بهره وری می شود احساس می شود و این با تغییر رفتار و تغییر در نوع تفکر ما عملی خواهد بود.

اهمیت نظارت بر عملکرد مدیران مدارس و صدور کارنامه یک ساله

رمضان پور، مدیر آموزش و پرورش اهر نیز ضمن تقدیر از حضور معاون آموزش متوسطه اداره کل و هیات همراه در جلسه کمیته برنامه ریزی منطقه اهرگفت: در منطقه اهر اقدامات عملی در رابطه با افزایش پوشش تحصیلی و جذب بازماندگان از تحصیل پایش نقطه به نقطه در حال اجرا می باشد که به خاطر اهمیت موضوع در شورای اخیر آموزش و پرورش نیز مطرح و مورد نقد و بررسی اعضای محترم قرار گرفت و کمیته ای جهت مطالعه و پیگیری این اقدامات تشکیل شد.

مدیر آموزش و پرورش اهر ضمن تاکید براهمیت نظارت بر عملکرد مدیران مدارس از ارزیابی فعالیت های آنان با اختصاص پوشه های مجزا برای آنان خبر داده اظهار داشت: عملکرد مدیران ملاک عمل مدیریت جهت ادامه همکاری در این پست خواهد بود و توجه ویژه ای نیز به کیفیت آموزشی در مدارس غیردولتی و آموزشگاه های آزاد علمی خواهیم داشت.

وی در ادامه حضور شورای معاونین مدیریت در شورای دبیران مدارس، اصلاح هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم با هدف تلاش در جهت مهار رشته تجربی و توسعه رشته های انسانی و ریاضی، استقرار مدارس این رشته ها دربهترین نقاط شهرستان، برگزاری همایش تجلیل از نخبگان آموزشی و پرورشی  و معلمان رتبه آور در مسابقات استانی و کشوری، اجرای طرح ایران مهارت در 13 مدرسه متوسطه اول، طرح هر مدرسه یک سرگروه را از سایر طرح های این مدیریت برشمرد.

این مقام مسئول انتظارات مناطق از مسئولین استانی را ایجاد وحدت رویه در موارد مربوط به پایه دوازدهم در بین کلیه مناطق و نواحی استان، مسائل و مشکلات مربوط به ساماندهی نیروی انسانی و صدور ابلاغ همکاران که توان و انرژی کارشناسان را تحت الشعاع قرار می دهد و تجدید نظر در  تدریس 6 ساعته مدیران و معاونین مدارس را عنوان کرد.

برنامه ریزی برای تولید فکر با برگزاری کارگاه های آموزشی پرورش خلاقیت

صبح سه شنبه 15ام آبان ماه، معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان به همراه مدیر آموزش و پرورش و معاون آموزش متوسطه منطقه از پژوهشسرای خیام اهر بازدید کرد

 عاشور اکرمی با اشاره به جایگاه اول پژوهشسرای دانش آموزی خیام اهر در سطح کشور و استان، از نامناسب بودن فضای  فیزیکی آن انتقاد کرده بر لزوم تغییر محل آن به مکانی در شان این پژوهشسرا تاکید نموده اظهار داشت: اختصاص آزمایشگاه نانو به منطقه منوط به تامین فضای فیزیکی خواهد بود و در محل فعلی امکان دایر نمودن و تجهیز آزمایشگاه نانو از طرف اداره کل استان مقدور نیست.

این مقام مسئول ضمن تجلیل از اقدامات منطقه و مدیر پژوهشسرای خیام، بیشترین ثبت اختراع وابتکار در سطح استان را مربوط به این پژوهشسرا دانسته خاطر نشان کرد: در مسائل پزوهش دانش آموزی مسابقه هدف نیست و باید به دنبال فعالیت عملی باشیم تا خروجی آن در مسابقات نمود پیدا کند.

وی در ادامه برنامه ریزی برای تولید فکر، برگزاری کارگاه های آموزشی پرورش خلاقیت، تشکیل بانک ایده در مدارس، توجیه مدیران و رابطین پژوهشسرا ها وحضور فیزیکی مسئولین پژوهشسرا ها در مدارس را مورد تاکید قرار داد.

شایان ذکر است پژوهشسرای دانش آموزی خیام مدیریت آموزش و پرورش اهر دوسال پیاپی به عنوان پزوهشسرای برتر استانی و کشوری شناخته شده و در ششمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (رینوتکس 2018) با پانزده اختراع و ابتکار شامل: (سیستم دوش آب قابل بازیافت، سیستم گرمایش آمونیاکی کف جاده، دستگاه تصفیه ی زباله های معلق بر روی آب، تایر ترمیم شونده، تهیه خمیر بازی نوین با ترکیب متفاوت، بخیه فوری، اگزوز فبلتر، دستگاه جلوگیری از ادرارسوزی نوزادان، دستگاه پاباز چند حالته، دستگاه کمک آموزشی مدل ساز احجام سه بعدی، گونیای ترسیم تصاویر دو مقیاسه، کلیه سیار، دستگاه ارتقای انرژی بخاری گازی (مساحی) نیز شرکت نموده است.

گفتنی است معاون آموزش متوسطه استان در سفر یکروزه خود به اهر از آموزشگاه شهید رجائی بازدید کرده و در شورای دبیران مدرسه عصمت حضور یافت.

همچینین وی با اصغر محمود آبادی معلم پژوهشگر و نویسنده اهری و پیشکسوت فرهنگی این شهرستان دیدار و گفت و گو کرد.

 

 

به اشتراک بگذارید :