14 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۵ ۱۳:۳۴:۲۶
کد مطلب:  715039
علی باقرزاده، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی
تمامی اشکال سرمایه از طریق آموزش امکان بازتولید و بازمهندسی دارند

باقرازده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در دوره آموزشی فرآیند آموزش و توسعه منابع انسانی ویژه ی معاونین و روسای ادارات سواد آموزی ادارات کل آموزش و پرورش استان ها حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی  علی باقرازده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در دوره آموزشی فرآیند آموزش و توسعه منابع انسانی ویژه ی معاونین و روسای ادارات سواد آموزی ادارات کل آموزش و پرورش استان ها حضور یافت و در زمینه دستاورد های نوین در حوزه آموزش و پرورش و آموزش بزرگسالان به ارائه  مطالبی در این خصوص پرداخت .

این دوره ی آموزشی دور روزه با حضور بیش از 100 نفر از معاونان مدیر کل و روسای ادارات سواد آموزی ادارات کل آموزش و پرورش استان ها در مرکز آموزشی شهید سعیدی این سازمان واقع در شهر مقدس مشهد، برگزار می گردد .

باقرزاده ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از حضور معاونین و روسای ادارات سواد آموزی  در این دوره آموزشی  با اشاره به آیه کریمه هو انشاکم من الارض و استعمرکم فیها بیان کرد؛ یکی از ماموریت های انسان عمران و آبادانی زمین است .

وی با اشاره به ملزومات عمران و آبادانی در جوامع  ، به ضرورت وجود سرمایه برای عمران و آبادانی پرداخت و گفت : سرمایه دارای اشکال و انواع مختلفی همانند  سرمایه اقتصادی ، فرهنگی ، انسانی ، اجتماعی ،روانشناختی ،حرفه ای است .

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به جزییات و مولفه های سرمایه ی انسانی،تاکید کرد : سرمایه انسانی با داشتن سه مولفه ی آموزش ، سلامت و رفاه ، می تواند سرمایه ی اقتصادی را چند برابر نموده و اثربخشی آن را افزایش دهد .

باقرزاده افزود : سرمایه اجتماعی باعث پیشرفت و توسعه سرمایه های انسانی، فرهنگی و اقتصادی می شود ،مشخصه های قابل مشاهده این سرمایه در جامعه وجود اعتماد  متقابل ، مشارکت اجتماعی ، رضایت ، عدالت ،گذشته و ایثار در جامعه  است .

رئیس سازمان  نهضت سواد آموزی به نقش آموزش در بازتولید  همه اشکال سرمایه اعلام کرد :تمامی اشکال سرمایه از طریق  آموزش امکان بازتولید و بازمهندسی دارند .

 سواد وتوسعه

معاون وزیر آموزش و پرورش محور دوم سخنان خود را به رابطه بین سواد و توسعه اختصاص داد و شمن بر شمردن نتایج حاصل از توسعه سواد در جامعه بیان کرد : سواد آموزی و توسعه سواد در همه جوامع خصوصا جوامع درحال توسعه اثرات و نتایج بسیار چشمگیری دارد . سواد باعث کاهش فقر و از فقر بیرون کشیدن جوامع از فقر و گرسنگی است ، سواد تاثیر بسزایی در اصلاح روش های کشاوری و توسعه شیوه های کشاورزی پایدار ، اصلاح الگوی مصرف ،کاهش تولید زباله می گردد .

آموزش و فناوری های نوین

محور انتهایی سخنان معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی نقش فناوری های نوین در آموزش و تاثیر آن بر یادگیری فراگیران بود .

وی ضمن بر شمردن اشکال متفاوت فناوری های نوین در آموزش بیان کرد : آموزش مجازی ،اینترنت اشیا،واقعیت افزوده و چاپگرهای سه بعدی از اشکال نوین و نستا به روز فناوری هستند که از طریق تغییر شیوه های آموزش می توانند بر میزان درک و استباط فراگیران تاثیرات مثبتی گذاشته و میزان یادگیری را در بین آنها افزایش دهند .

باقزاده ادامه داد :البته استفاده و بومی سازی این روش ها در کشورهای در حال توسعه با ضعف و قوت های متفاوتی آغاز شده است .سازمان نهضت سوادآموزی نیز با برگزاری دوره های محازی توانمند سازی و استفاده از سخت افزار های های قابل حمل و توسعه استفاده از ICT  در کلاس ها  و مراکز آموزشی خود با توجه نوع فراگیران و نیاز های آنان گام های مهمی را در این زمینه برداشته است .

به اشتراک بگذارید :