21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۱ ۰۹:۳۷:۰۳
کد مطلب:  711638
وزیر آموزش‌وپرورش در نشست با صاحب‌نظران علوم تربیتی؛
صاحب‌نظران دیده‌بان آموزش‌وپرورش هستند و انتظار می رود نقاط قوت و ضعف برنامه‌ها را بیان کنند

وزیر آموزش‌وپرورش در نشست با صاحب‌نظران علوم تربیتی اظهار کرد‌: صاحب‌نظران دیده‌بان آموزش‌وپرورش هستند و انتظار داریم نقاط قوت و ضعف برنامه‌ها را بیان کنند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید محمد بطحایی در نشست صاحب‌نظران علوم تربیتی با اشاره به ظرفیت علمی صاحب‌نظران علوم تربیتی در ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت، اظهار کرد: مدیران آموزش‌وپرورش با مسائل و چالش‌های زیادی روبرو هستند که اگر در این مسیر کوچک‌ترین غفلتی صورت بگیرد از چشم‌اندازها دور می‌شویم و بهره‌وری از نظرات صاحب‌نظران یاری‌دهنده ما خواهد بود.

 

وی افزود: با حضور صاحب‌نظران علوم تربیتی در این فضای پیچیده آموزشی و پرورشی تنها نیستیم و تلاش می‌شود تا منظم‌تر و با ساختار مشخص‌تری نشست‌های مشترک را ادامه بدهیم و از ظرفیت دانشگاه‌ها برای حل مسائل مزمن بیش‌ازپیش استفاده کنیم.

 

وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه اگر فهرستی از مسائل آموزش‌وپرورش را تنظیم کنیم بسیاری از آن‌ها شاید مربوط به چهل پنجاه سال پیش است، گفت: اگر آموزش‌وپرورش با همین شکل و در این مسیر پیش برود مجدداً در پنجاه سال آینده همین مسائل وجود خواهد داشت و این نشست و حضور صاحب‌نظران بسیار دلگرم‌کننده است که با کمک تجربه و دانش شما به راه‌حل‌های مناسب با توجه به شرایط جدید راه پیدا کنیم.

 

 بطحایی تصریح کرد: در سال تحصیلی گذشته یکی از سیاست‌هایی که دنبال کردیم این بود که گفتمان آموزش‌وپرورش در جامعه را از کمی نگری به کیفی نگری تغییر دهیم، هرچند که مسائل بودجه‌ای و معیشتی معلمان همچنان هست اما تلاش کردیم در کنار این مسائل جنبه‌های کیفی در آموزش‌وپرورش را موردتوجه قرار دهیم.

 

وی در ادامه اظهار کرد: از حیث فضاهای آموزشی و تجهیزات با کمبودهایی مواجه هستیم و معلم مهم‌ترین رکن در تعلیم و تربیت با مسائل و مشکلاتی روبرو است اما نباید این مسائل ما را از مخاطب اصلی که دانش‌آموز است، غافل کند، محور و کانون اصلی تمام فعالیت‌ها در آموزش‌وپرورش، دانش‌آموز است و با این رویکرد و با کمک صاحب‌نظران علوم تربیتی توانستیم به برخی از اولویت‌ها و گفتمان‌ها دست پیدا کنیم.

 

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: امروز نظام آموزشی دنیا برای دانش آموزان کم‌توان و دارای اختلال، آموزش را جدا نمی‌کند و تفکیک را انجام نمی‌دهد، اما نظام آموزشی ما دچار طبقه‌بندی و تفکیک‌شده است و حتی در مدارس دولتی در کلاس‌بندی دانش آموزان طبقه‌بندی می‌شوند و انواع برچسب‌ها را به دانش آموزان می‌زنند و این رویه باعث شده است آموزش در لایه حافظه محوری محدود شود.

 

بطحایی با اشاره به اینکه مدارس انحراف عمیقی از برنامه‌های تربیتی و مهارتی داشتند، اظهار کرد: اقداماتی را شروع کرده‌ایم و حذف آزمون‌های زائد و کتاب‌های کمک‌درسی ازجمله مواردی است که در سال تحصیلی گذشته پیگیر اجرای آن‌ها بودیم و اجرا هم شد.

 

وی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم این انحراف را کم کنیم و به دنبال این هستیم که آموزش‌وپرورش عمومی پالایش شود و از مقطع ابتدایی شروع کرده‌ایم و موفقیت در این مسیر درگرو پشتوانه علمی و فکری صاحب‌نظران علوم تربیتی است.

 

وزیر آموزش‌وپرورش تأکید کرد: در ایران علوم تربیتی در بین سایر علوم بسیار قوی‌تر است و باید از این ظرفیت استفاده شود و صاحب‌نظران دیده‌بان آموزش‌وپرورش باشند و در برنامه‌ها نقاط قوت و ضعف را به ما تذکر دهند اما تاکنون مقاله‌ای از صاحب‌نظران با چنین شرایطی نبوده است که با موضوع و محور مسائل و برنامه‌های روز آموزش‌وپرورش باشد و موارد لازم را برای کیفیت‌بخشی بیان کند.

 

بطحایی بابیان اینکه با کمک سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی دو ساعت از برنامه رسمی مدارس در اختیار مدیریت مدرسه و معلم قرارگرفته است، گفت: انعطاف در برنامه درسی را شروع کرده‌ایم و معلم با چارچوب‌های ابلاغی برای آن دو ساعت محتوا تهیه خواهد کرد و به سمت توسعه این ساعات آموزشی و پرورشی هستیم.

 

بطحایی با اشاره به آسیب‌های برگزاری کنکور خاطرنشان کرد: ۸۵درصد از ظرفیت صندلی‌های دانشگاه از طریق سوابق تحصیلی دانش آموزان جایابی می‌شود و فقط برای ۱۵درصد صندلی‌ها رقابت می‌شود که دوران تحصیل دانش آموزان و اهداف تربیتی مدرسه را تحت تأثیر قرار داده است و متأسفانه به همین دلیل خانواده‌ها به مدرسه اجازه حرکت به سمت کارهای مهارتی نمی‌دهند، درصورتی‌که دانش آموزان به برنامه‌های مهارتی هم نیاز دارند و در چنین فضایی نیازمند حمایت‌های علمی صاحب‌نظران علوم تربیتی هستیم.

 

در ابتدای این نشست حیدر تورانی رییس سازمان پژوهش‌ها و برنامه‌ریزی درسی با اشاره به تشکیل دبیرخانه شورای صاحب‌نظران علوم تربیتی و تصویب آیین‌نامه‌ها اظهار کرد: مسیری درست خواهد شد تا تعامل‌ها و برنامه‌ریزی‌های وزارت آموزش‌وپرورش با نظرات صاحب‌نظران تلفیق شود.

 

وی با اشاره به‌ضرورت نزدیکی آموزش‌وپرورش با دانشگاه‌ها گفت: در بسیاری از کشورها فاصله‌ای بین این دو نهاد نیست و وزارت مشترکی برای تعلیم و تربیت کشور خودشان دارند.

 

تورانی افزود: با مشخص شدن دغدغه‌های مختلف در آموزش‌وپرورش، می‌توان پژوهش‌ها و تحقیقات دانشگاهی را به سمت حل مشکلات برد و اگر آموزش‌وپرورش از چنین طرح‌هایی حمایت کند، خواهیم توانست بسیاری از مشکلات را حل کنیم.

 

در ادامه این برنامه برخی از صاحب‌نظران به ارائه نظرات خود پرداختند که بخشی از نظرات در زیر آمده است:

 

فتحی؛ دانشکده‌های علوم تربیتی به دلیل دوری از مدارس نمی‌توانند تولید علم کنند و دانشگاه به سوژه دسترسی ندارند، تصمیم‌هایی که به تحقیقات وصل نشود مشروعیت خود را از دست می‌دهد، سواد گری و تجارت با آینده کودکان به دلیل وجود فضای خالی که ایجادشده، به وجود آمده است و سبب رویش علف‌های هرز در فاصله بین خانواده و مدرسه شده است، جهت دانشگاه‌های علوم تربیتی دارند دچار آسیب می‌شوند و به سمت صنعت، تبلیغات و ... می‌روند و باید دانشگاه‌های علوم تربیتی به این فکر باشند که چه نفعی برای آموزش‌وپرورش دارند و فقط نباید به دنبال سود خودشان باشند.

 

تاجیک، دانشگاه خوارزمی؛ مسئله‌ مدرسه محوری و ارزشیابی باید بیشتر موردتوجه قرار بگیرد و سیاست مدرسه محوری را از سال ۷۶داشتیم از آن سال تاکنون چه اقداماتی انجام‌شده است. مدرسه محوری نیاز به فعالیت‌های بنیادی‌تری را نیاز دارد.

 

زعفرانیان، دانشگاه تهران؛ افراد دیگری از غیر از دانشکده‌های علوم تربیتی هم هستند که می‌توانند کمک کنند و دیدگاه‌های دیگری را تبیین و ارائه دهند و لازم است تا چنین افرادی هم دعوت شوند.

 

محمود مهرمحمدی: تأسیس نهاد دبیرخانه شورای صاحب‌نظران علوم تربیتی را باید به فال نیک گرفت چراکه می‌تواند نقطه درخشان در آموزش‌وپرورش باشد و امید است که بتواند کارکردهای موردنظر خود را به عرصه ظهور برساند، بهتر است این شورا منحصر به اصحاب علوم تربیتی نباشد و از دیگر دانشگاهیان هم در شورا حضورداشته باشند. باید بپذیریم که اصحاب علوم تربیتی و مدیران آموزش‌وپرورش برای هم حکم حیات دارند و رشد علوم تربیتی در پیوند با صحنه‌های عمل است و اگر امروز علوم تربیتی دچار خسران شده است به دلیل این است که با آموزش‌وپرورش پیوند لازم را نداشته است و این خسران برای آموزش‌وپرورش هم وجود دارد.

 

عمر اطمیشی جامعه‌شناس آموزش‌وپرورش: حذف آزمون‌ها بسیار حرکت خوبی است و مادام که به شایستگی‌های پایه دانش آموزان توجه نشود و مدارس خاص وجود داشته باشد آموزش‌وپرورش رشد نخواهد یافت. ما سپاسگزار معلمی هستیم که درست اندیشیدن و انتخاب کردن را یاد بدهد و مادام که به منزلت مادی و معنوی معلم نتوانیم برسیم، محال است تحول در آموزش‌وپرورش داشته باشیم. هر تحول و حرکتی در آموزش‌وپرورش درگرو معلمان است.

 

عباس بازرگان: نسبت به کیفیت آموزشی دغدغه داشته باشید و با تضمین کیفیت در مدارس به این هدف برسید و بهتر است سطح‌بندی در مدارس کار شود. اگر بخواهیم پژوهش در آموزش‌وپرورش فعال شود باید پژوهشکده مطالعات فعال شود و هر دو هفته یک جلسه چالشی گذاشته شود.

به اشتراک بگذارید :