8 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۱۷ ۰۸:۴۱:۱۸
کد مطلب:  709360
باقرزاده رئیس سازمان نهضت وادآموزی:
: تحقق اهداف توسعه پایدار در گرو استفاده صحیح از سرمایه انسانی، اجتماعی ، روانشناختی و فرهنگی است .

باقرزاده در نشست تخصصی جامعه زنان عشایر و روستایی کشور : طرح آموزش زنان و دختران عشایر، 10400 نفر بی سواد عشایری را تحت پوشش خود قرار داده است .

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی علی باقرزاده معاون وزیر و رئیس این سازمان در نشست تخصصی ارائه گزارش تحولات جامعه زنان عشایری وروستایی که به مناسبت روز ملی روستا وعشایر با حضور دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان وخانواده برگزارشد ،حضور یافت و سخنرانی کرد.

گفتنی است این نشست با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاههای مسئول در حوزه ی روستا و عشایر از جمله سازمان نهضت سواد آموزی و سازمان عشایر ایران، و تسهیل گران ، سازمان های مردم نهاد  تشکیل یافته بود.

باقرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به عنوان اولین سخنران این نشست، گزارش مختصری از وضعیت سواد زنان و دختران در مناطق عشایری کشور ارائه نمود.

 وی ضمن بررسی روند ارتباط آموزش با اهداف توسعه پایدار گفت : تحقق اهداف توسعه پایدار در هر جامعه منوط به استفاده صحیح از سرمایه انسانی –اجتماعی روانشناختی –فرهنگی است  .

باقرزاده در ادامه سخنان خود و در توصیف  وضعیت سواد آموزی کشور در  گروه های سنی مختلف گفت :بر اساس نتایج حاصله از  سرشماری سال 95 مرکز آمار ایران ،سهم بی سوادان در مناطق شهری 4/55 ودر مناطق روستایی 6/44 و کاهش .اختلاف درصدی از   4/23 در سال 1355 به 8/6 درصد است .

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به طرح ها و فعالیت های  این سازمان در حوزه زنان نیز اشاره کرد و افزود : طرح های متعددی در حوزه ی زنان ودختران در حال اجرا است  که آز انها می توان به طرح  والدین دانش آموزان ، سوادآموزان گروه سنی 19-10 سال ،حلقه های کتاب وکتابخوانی ، خواندن با خانواده ، سوادآموزی اتباع خارجی ، کتابخوانی وانشاء نویسی و طرح تلفیق مهارت های رایانه با سواد آموزی پایه اشاره کرد که اخیرا نیزموفق به  کسب جایزه بین المللی سواد آموزی شد ه است.

باقرزاده بخش پایانی گزارش خود را به طرح آموزش زنان و دختران عشایر اختصاص داد و گفت : طرح آموزش زنان عشایر ابتدا در چهار استان شروع شد ودر سال 1396-1395 در شش استان توسعه پیدا کرد، ودر حال حاضر نیز در 7 استان کشور در حال اجرا می باشد .

وی افزود :در این طرح تعداد1860 نفر آموزش دهنده دوره دیده 10400  نفر بی سواد  را تحت پوشش برنامه سواد آموزی  قرار داده اند .

در ادامه برنامه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم تا در حوزه ارتقاء و بهبود وضعیت زنان روستایی و عشایری با دیدگاهی مدون گام های موثر برداریم ، اظهار داشت  : محوریت اقدامات معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در قالب برنامه ششم توسعه و نگاهی عادلانه در راستای عدالت جنسیتی برای بهره مندی همه آحاد جامعه از امکانات و فرصت ها است.

وی با اشاره به ضرورت  توجه به موضوع زنان و لزوم همکاری های بین بخشی در این خصوص، تاکید کرد : موضوع زنان مستلزم همکاری بین بخشی و تقسیم کار میان دستگاه های مختلف اجرائی کشور است.

معاون  رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه خوشبختانه در روستاهای کشور در سال های پس از انقلاب شاهد پیشرفت ها و خدمات خوبی بوده ایم تاکید داشت : هنوز فاصله ها زیاد است و باعث بوجود آمدن پدیده ی مهاجرت شده است، وضرورت دارد  توجه جدی به روستا و برنامه ریزی صحیح در بخش های مختلف، در برنامه ها و اقدامات مد نظر قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید :