22 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۰۷ ۱۴:۲۴:۵۵
کد مطلب:  703902
با حضور معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی ومشارکت های مردمی اداره نوسازی کشور ;
مدیرکل جدید اداره نوسازی، توسعه و تجهیزمدارس آذربایجان شرقی معرفی شد

صبح امروز با حضور معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی ومشارکت های مردمی اداره نوسازی کشور مراسم تکریم و معارفه مدیرکل اداره نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان آذربایجان شرقی در آموزش و پرروش استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، در این آیین از محمدرضا عیدی مدیر کل پیشین نوسازی مدارس استان تجلیل و پیام صدقی طی حکم مهراله رخشانی‌مهر، معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور،  بعنوان مدیرکل جدید اداره نوسازی آذربایجان شرقی منصوب شد.

محمد جمال‌زاده در آیین تکریم و معارفه مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان‌شرقی با اشاره به اهمیت و ارزشمندی آموزش اظهار کرد: افرادی که در این مجموعه هستند باید قدر کار خود را بدانند و یقین داشته باشند که هر قدم و کلامی که مدیری در این مجموعه برداشته یا می‌زند، پیش خداوند ارزش دارد.

وی افزود: آموزش به خاطر بهتر زیستن مهم است و اگر کارکردها و محصولات آموزش نواقصی دارد باید چکش ک‌‌اری روی آن انجام گیرد.

معاون توسعه مدیریت، پشتیبانی و مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور با بیان اینکه تعلیم و تربیت اساس حیات بوده و اگر از اساس گله‌مندی وجود دارد، باید به ریشه آنها توجه کرد، گفت: اگر نقیصه‌ای وجود دارد بایدبه ریشه آنها که نقیصه آموزشی است، نگریست و برای رفع آنها گام اساسی برداشت.

وی با اشاره به اینکه دو نوع آموزش اعم از آموزشی که در خدمت تربیتی است و آموزش بار آوردن، وجود دارد، توضیح داد: ذات و اساس آموزش باید منجر به تغییر و تحول شود و اگر آموزشی در نتیجه آنها نباشد از ذات خود منحرف خواهد شد.

جمال‌زاده اذعان داشت: آموزشی که در خدمت پرورش است با آموزش بار آوردن فرق دارد چراکه در آموزش بار آوردن، تحکم کردن و فرمان دادن همچنین امر و نهی کردن وجود دارد ولی آموزشی که در خدمت پرورش است بیشتر به استقلال و فطرت بچه‌ها نگاه می‌شود.

وی بیان کرد: اگر می‌خواهیم آموزشی که در مدارس وجود دارد و منجر به رفتار صحیح و مسوولیت‌پذیری باشد و رشد اجتماعی به همراه داشته باشد، باید آموزش در خدمت پرورش تبیین شود همان آموزشی که الان در کشور ژاپن اجرا می‌شود.

معاون رئیس سازمان نوسازی مدارس تاکید کرد: باید بازنگری جدی داشته باشیم تا بلکه بچه‌ها از مدرسه رفتن لذت ببرند نه اینکه به محفوظات آنها توجه کنیم.

وی متذکر شد: معنای واقعی تربیت رساندن آدمی به سوی ارزش‌های والای انسانی است که باید انسان این ارزش‌ها را دوست داشته باشد.

جمال‌زاده با تاکید به اینکه اگر توسعه، رشد و بالندگی می‌خواهیم باید به تربیت اساسی بپردازیم، گفت: زمانی توسعه در ایران شروع می‌شود که کارمان را از مهدکودک و دبستان آغاز کنیم.

وی با بیان اینکه بدون آغاز آموزش از ابتدایی و بدون توجه به آن توسعه‌ای در کشور رقم نمی‌خورد، افزود: هنوز در ایران متوجه اهمیت و جایگاه مدارس در مقطع ابتدایی نشده‌ایم چراکه تا وقتی مدرسه‌ای نتواند فرزندان اجتماعی و ملزم به رعایت حقوق انسانی تربیت کند، حل مشکلات اقتصادی و رشد کشور محقق نمی‌شود.

جمال‌زاده ابراز کرد: سازمان نوسازی و تجهیز مدارس از افتخارات نظام جمهوری اسلامی بوده و حضور دستگاه‌های نظارتی در این مراسم نشان از اهمیت این دستگاه دارد.

وی با بیان اینکه سازمان نوسازی مدارس عموما جزو دستگاه‌های برتر است، گفت: سپردن احداث ساختمان استانداری، ساختمان‌های نظارتی و برنامه و بودجه در اختیار این مجموعه نشانه موفقیت این دستگاه است.

معاون رئیس سازمان نوسازی مدارس بیان کرد: حضور خیران شریف و نجیب که در سختی‌ها، ۳۵ درصد مدارس کشور به همت این عزیزان به بهره‌برداری رسید، موجب دلگرمی است.

وی ابراز کرد: ۴تا ۵ برنامه در دستور اجرا قرار دارد  تا بتوان از طریق دستگاه‌های استانی و مجلس شورای اسلامی تا مهر سال آینده در استان‌های کشور مدرسه خشتی و گلی نداشته باشیم و این یک آرزویی است که هر وزیری آمده و  قول داده ولی به علت کمبود اعتبارات تحقق نیافته است.

معاون سازمان نوسازی مدارس خاطرنشان کرد: در حوزه مدرسه سبز، مطالعات خوبی در حال انجام است به طوریکه مطالعات این طرح  در سه استان  شروع شده و امید است این مدارس در سراسر کشور گسترش یابد.

وی گفت: ۳۰ درصد از مدارس کشور نیاز به تخریب و بازسازی دارد و  مقدمات فراهم شده تا به کمک دولت و مجلس شورای اسلامی اعتبارات مناسب‌تری جذب کنیم.

فکر، تلاش و کار گره گشای مشکلات در همه ی امور است

جعفر پاشایی پیش از ظهر امروز در آیین تکریم و معارفه مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان‌شرقی با اشاره به حدیثی از حضرت علی(ع) مبنی بر اینکه از خصوصیات دنیا فریب دادن، زیان رساندن و زودگذر بودن آن است، اظهار کرد: فرصت‌ها به ویژه فرصت مسوولیت بسیار کوتاه است و در هر موقعیتی باید از این فرصت برای محبت، مهربانی، کار کردن بهره گرفت.

وی افزود: آقای عیدی سال‌های سال در دستگاه تعلیم و تربیت منشاء خدمت بوده و اگر امروز بازنشسته شده و یا از مسوولیت خود کنار می‌روند باید به یاد داشته باشیم که این روز برای همه مسوولان خواهد بود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: طبق آماری از ۶۰ فرد بالای ۹۵ سال پرسیده‌اند که اگر به عقب برمی‌گشتید چه کارهایی انجام می‌دادید، آنها بیشتر فکر کردن، بیشتر تلاش کردن و بیشتر کار کردن را عنوان کردند و مصداق این سه جمله در دستگاه تعلیم و تربیت مشهود است.

وی ادامه داد: تلاشی که انجام می‌دهیم باید در همه مسوولیت‌ها باشد چراکه امروز نیاز به این تلاش وجود دارد و این تلاش زیرسایه فکر، تلاش و کار محقق می‌شود.

پاشایی بیان کرد: مدیرکل جدید یک فرد جوان،پاکدست، مودب و با شخصیت است و از این انتخاب شایسته قدردانی می‌کنیم.

وی متذکر شد: آذربایجان‌شرقی یک استان متنوع از نیروی انسانی و روستاها بوده و نیاز به کار شبانه‌روزی دارد و از این‌رو از مدیرکل جدید می‌خواهیم که برای موفقیت به کار بستن مشارکت عمومی مردم و خیران را مدنظر داشته باشند.

پاشایی با تاکید به اینکه استان دارای ظرفیت بسیار بالایی است و یکی از استان‌های پیشرو در ساخت مدارس توسط خیران بوده است، گفت: با اینکه کارهای بزرگی انجام شده ولی ظرفیت استان نیز بیش از این است.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: مصمم به گره‌کشای گره‌های پیدا و پنهان مجموعه مدارس هستیم.

پاشایی اذعان داشت: معتقدیم گره هر کاری در عدم هماهنگی است چراکه یکدلی، یکرنگی می‌تواند موج‌آفرینی کند و اگر نباشد هیچ کاری به سامان نمی‌رسد.

وی بیان کرد: پیمانکاران، مهندسان و ناظران با کمال ادب کار خود را انجام دادند و شاید پرداختی خوبی نداشتیم که به آنها بپردازیم ولی آنها هیچ‌گاه ظرافت کار خود و اهمیت موضوع مدرسه را فدا نکرده و خم به ابرو نیاوردند.

استفاده از نیروی جوان در مسوولیت‌های سنگین یک نعمت بزرگ است

امیر خلیلیان نیز در آیین تکریم و معارفه مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: حضور در جمع خونگرم و تلاشگر آموزش و پرورش یک افتخار بوده و اینجا افرادی هستند که حکم استادی بر من دارند.

مدیرکل دیوان محاسبات استان با تاکید به اینکه همه با قانون‌مداری و عدالت مجموعه دستگاه تعلیم و تربیت آشنا هستند، گفت: بنده ۶ سال است که در این استان به عنوان مدیر فعالیت دارم و از نزدیک با مدیران و مسوولان این استان آشنا هستم به طوریکه آقای عیدی از جمله مدیرانی است که پله به پله ترقی یافت و زحمت کشید.

خلیلیان با آرزوی موفقیت برای مدیرکل جدید نوسازی مدارس گفت: نباید هیچ‌گاه از تجارب بازنشستگان غافل ماند و نیروهای جوان باید از آنها استفاده کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از نیروی جوان در مسوولیت‌های سنگین یک نعمت بزرگی است، تصریح کرد: این یک فرصت بزرگی برای مدیرکل جوان اداره کل نوسازی است که بتواند اثرگذاری بیشتر داشته باشد.

مدیرکل دیوان محاسبان آذربایجان‌شرقی با تاکید به اینکه جوان‌گرایی بزرگ‌ترین سرمایه ما برای  فائق آمدن بر مشکلات کنونی است، ابراز کرد: همیشه از خدا خواسته‌ام تا فرصتی بر من عطا کند تا بتوانم موثر واقع شوم.

افزایش سهم اعتباراتی اداره نوسازی استان در چندسال اخیر

مدیرکل پیشین اداره نوسازی مدارس استان:تنها40 درصد مدارس از استحکام کافی برخوردار است/مدیرکل جدید نوسازی مدارس استان: اتمام پروژه های نیمه تمام اولویت اولم است

مدیرکل پیشین اداره نوسازی استان آذربایجان شرقی با اشاره به فرسودگی 30 درصد مدارس استان، گفت: در زمان شروع بکار مدیریتی در سازمان نوسازی سهم اداره از اعتبارات استانی 6.8 درصد بود که بعد از گذشت زمان این اعتبار به 11 درصد رسیده است.

محمدرضا عیدی در این آیین ضمن قدردانی از همه همکاران و نیروها وسازمان های دیگر در طول تصدی مدیریتی خود، یاداور شد: در استان ما بیش از 30 درصد فضاهای آموزشی فرسوده است و تنها 40 درصد دارای استحکام کامل هستند.

مدیرکل پیشین نوسازی مدارس استان گفت: هرچند خیرین با گام های بزرگی که برداشته اند بحران بزرگ نوسازی مدارس را تا حد زیادی بهبود داده اند، اما برای ادامه راه به همکاری مسئولین  و خیرین بزرگوار نیاز مبرم و اساسی است.

وی اشاره کرد: در زمان شروع بکار مدیریتی در سازمان نوسازی سهم اداره از اعتبارات استانی 6.8 درصد بود که بعد از گذشت زمان این اعتبار به 11 درصد رسیده است.

عیدی با اشاره به جشنواره 26 تیرماه خیرین مدرسه ساز استان در مراغه که 20درصد مشارکت خیرین افزایش داشت، خاطرنشان شد: در جشنواره های شانزدهم تا نوزدهم میزان کمک رسانی به اندازه 15 جشنواره قبلی بوده و این اعتماد و اعتقاد خیرین به مجموعه را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه این سازمان در جشنواره شهید رجائی امسال رتبه برتر را کسب کرده بود، افزود: سالیان سال است که استان آذربایجان شرقی در بحث نوسازی مدارس حرف اول را می دهد و من با وجود اینکه از سیستم خارج می شوم ولی در هر زمانی اماده همکاری و ارائه تجربیاتم به مجموعه خواهم بود.

اولویت اول کاری من تکمیل پروژه های نیمه تمام خواهد بود

در ادامه ی این آیین: پیام صدقی گفت: بعنوان مدیریت جدید اداره نوسازی استان اولویت کاری من تکمیل پروژه های نیمه تمام، استفاده حداکثری از مشارکت مردمی و خیرین، ایمن سازی، توجه به معماری اسلامی و استفاده از تکنولوژی های جدید خواهد بود.

مدیر کل جدید اداره نوسازی مدارس استان تاکید کرد: مجدانه در راستای توسعه و نوسازی مدارس استان با استفاده از تمام ظرفیت های درون و برون سازمانی تلاش خواهم نمود و خواستار همکاری تمامی نهادها ی دولتی و غیردولتی برای پیشرفت نظام تعلیم و تربیت کشور هستم.

 

به اشتراک بگذارید :