24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۰۱ ۱۰:۴۸:۵۶
کد مطلب:  699427
رییس جمهور در آیین بازگشایی سال تحصیلی98 – 1397 ؛
آموزش و پرورش نشان دهد بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد

رییس جمهور در آیین بازگشایی سال تحصیلی98 – 1397 مطرح کرد: آموزش و پرورش نشان دهد بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش و پرورش حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» صبح یکشنبه در آیین بازگشایی سال تحصیلی 98 1397 که در دبیرستان دخترانه عترت در منطقه 9 تهران برگزار شد، با بیان اینکه روز اول مهر سرآغاز تلاش و کوشش برای یادگیری، اندوختن سرمایه های علمی و معنوی در سراسر کشور است، اظهار کرد: امسال این ایام مصادف است با سالروز فداکاری های سرور و سالار آزادگان اباعبدالله حسین (ع) و یارانش که مردم امسال با شکوه تر از همیشه این مراسم را برگزار کردند.

رییس جمهوری روز اول مهر را مهم دانست و گفت:  چون یک بار دیگر کار و تلاش برای فراگیری و آموزش لازم و مهارت زندگی را شروع می کنیم و اگر بگوییم همه چیز از مدرسه شروع می شود یا دقیق تر همه چیز از خانه به مدرسه شروع می شود، سخنی به گزاف نگفته ایم وهمه معلمین، برنامه ریزان و مسئولان آموزش و پرورش در سراسر کشور بدانند که فاصله خانه تا مدرسه باید کوتاه شود.

روحانی افزود: ایمان، اعتقاد، راه زندگی، سبک زندگی، نحوه معاشرت، زبان، نحوه ارتباط گیری، اخلاق، رفتار و توانمندی های علمی و اخلاقی ما از خانه و مدرسه شروع می شود و اگر دانش آموز در محیط خانواده به گونه ای بیندیشد و وقتی وارد مدرسه می شود، فضای دیگری را ببیند، این فاصله و تناقض برای ما مشکل آفرین است. هم از لحاظ رفتاری، اخلاقی، ارتباطی و هم ارزشی، در مدرسه چه چیزهایی ارزش است و دانش آموز چه چیزهایی را موظف است رعایت کند، در خانه هم چطور.

روحانی تصریح کرد: اگر این ارزش در یک راستا نباشد و خدای نکرده متناقض باشد، این جا است که برداشت یک نوجوان برای آینده زندگی توام با ابهام می شود و اولین تردیدها شروع می شود که آیا معلم یا پدر یا مادر راست می گوید، آیا مدرسه درست می گوید یا خانه و همشاگردی های درست حرف می زنند یا اقوام یا در کنار آن کل جامعه و همه رسانه هایی که در اختیار نوجوان قرار دارد، درست می گویند؟

وی در ادامه گفت : مدرسه محل اتصال جامعه و خانه و دیروز، امروز و فردا است و اگر نتواند دانش آموز را با قرن های گذشته کشور آشنا و متصل به تاریخ کرده و با دنیای امروز نتواند ارتباط ما را با فردا برقرار کند؛ تحولات زیادی باید در آموزش و پرورش رخ دهد و آموزش و پرورش بار سنگینی بر دوش دارد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: معلمین تاکنون کار بزرگی انجام داده اند و همه پیشرفت ما در سایه مدرسه و همه مقاومت و ایستادگی ما در سایه ساخته شدن اخلاق و رفتار در مدرسه همه مربوط به کتاب و صرف وقت است.

روحانی گفت: برای همه ما مهم است که در آغاز مهرماه هر سال که روز نشاط دانش آموزان است، آیا آنها در 31 شهریور نیز خوشحال هستند که به مدرسه می روند و معلم و دوستانشان را می بینند یا غصه و غم آنها را فراگرفته است.

وی ادامه داد: این حالت برای ما مهم است و همه معلمین، وزارت آموزش و پرورش، دولت، پدران و مادران و جامعه و همه باید کاری کنیم که دانش آموزان با اشتیاق به اول مهرهمانند شب عید بشتابند.

 

رییس جمهوری اول مهر را روز تلاش جدید برای طی کردن پلکان جدید تعالی و برای این که بتوانیم ایران بهتر بسازیم، توصیف کردو یادآور شد: آموزش و پرورش باید در عمل به جامعه نشان دهد بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد و این با گفتن درست نمی شود.

وی اضافه کرد: این که رییس جمهوری، وزیر، صدا و سیما یا رسانه ها بگویند یا پیام قرآن را بگوییم کافی نیست و باید در عمل مشاهده کرد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: باید در مدیران آموزش و پرورش و سلسله مراتب در این وزارتخانه، مولفین کتاب های درسی این موضوع را مشاهده کرد و همه جا باید مقام والای زن را دید و مشاهده کرد.

روحانی با بیان این که همه باید احترام به یکدیگر را از مدرسه بیاموزیم، خاطرنشان کرد: اخیرا در گزارشی از فضای مجازی کشور که با دهها فضای مجازی کشورهای دیگر مقایسه شده است، آمار خوبی در نحوه حرف زدن و انتقاد کردن، وجود نداشت.

وی با بیان این که اشکال در انتقاد نیست، گفت: اما زبان و بیان ما چگونه است، در ورزشگاه های ما چگونه است، همه اینها نشان می دهد که ما باید احترام به یکدیگر را بیشتر بیاموزیم همه باید به هم احترام بگذاریم. ما فکر می کنیم دروغ گفتن گناه است که حتما گناه بزرگی است .فکر می کنیم مال مردم خوردن گناه است که حتما گناه بزرگی است .

رییس جمهوری ادامه داد: به همان نسبت اهانت یک انسان گناه بزرگی است. اهانت معلم به شاگرد باشد، شاگرد به معلم باشد، معلم به معلم باشد،اهانت دانش آموز به دانش آموز باشدو  همه بنده و عبد خداییم در پیشگاه خداوند احترام داریم باید قدر همدیگر را بدانیم با همهربانی و ادب کامل باهم صحبت کنیم.

وی مهارت آموزی را موضوع دیگر سخنان خود عنوان کرد و گفت: سوال مهر امسال هم در همین رابطه است، پارسال چه مهارت هایی را در مدرسه آموختید و برای امسال چه انتظاراتی دارید؟ چه کسی به شما بیشتر کمک کرده ، کدام معلم بیشتر کمک کرده است؟ کدام مهارت برای شما برای آینده زندگی از مهارتهای بسیار ساده تا سخت مهم تر است؟

رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: مدرسه جایگاه علم و تعلیم و تربیت، مهارت و آمادگی برای ورود به جامعه است،هر سال در پایان سال باید جزو کارنامه ما یک بند آن آموختن یک مهارت جدید باشد و همانطور که معدل درس برای ما مهم است همانطور که انضباط به معنای واقعی کلمه برای ما مهم است جایگاه مهارت آموزی دانش اموزان هم در هرسال برای ما اهمیت دارد.دانش آموزان باید دارای در زندگیشان مهارت باشند.

وی به بیان خاطره ای در دوران تحصیل خود پرداخت و گفت: دانش آموزانی که در کلاس دارای استعداد و درسشان خوب بود در زمان غیبت معلم از کلاس های بالاتر در کلاس های پایین تر تدریس می کردند یعنی دانش آموزان کلاس ششم به کلاس چهارم یا سوم درس می دادند.

روحانی ادامه داد: الان نمی دانم آیا وزیر آموزش و پرورش و سیستم آموزشی ما ساعاتی را برای تدریس دانش آموزان به کلاس های پایین تر اختصاص داده اند، فکر نکنید دانش آموز نمی تواند درس بدهد و کار معلمی نمی تواند، انجام دهد این تجربه شخصی خود من است.

وی اضافه کرد: گاهی دانش آموز به اندازه معلم و پا به پای معلم می تواند کلاس درس را اداره کند. به آنها اعتماد کنید و به دانش آموزان شخصیت بدهید تا آنها حس کنند می توانند کارهای بزرگ انجام دهند.

رییس جمهوری گفت: انواع مهارت را برای زندگی آینده به بچه ها بیاموزید، نقاد باشید . مدرسه جای ساختن عقل و تدبر و تفکر باشد و نه جایگاهی برای پُر کردن مخزن ذهن از مطالب کتاب.

روحانی یادآور شد: بگذارید بچه ها خودشان فکر کنند، بیندیشند، نظر بدهند، نقد کنند آقای وزیر کاری کند که در سراسر کشور در هر کلاسی دانش آموز بتواند کتاب درسی خود را نقد کند و نقدش نقد به جا باشد در نوع کلمات چه در چیدن مطالب و چه در نحوه بیان دارای جایزه باشد تا بچه ها نقد کنند و کتاب را تصحیح کنند.

وی اظهار داشت: دانش آموز تنها نباید کتاب را بخواند؛ باید بخواند و نقد کند و تصحیح و تکمیل کند و این کار از دانش آموزان ما ساخته است .

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود سالی بسیار خوب و پرنشاط را برای همه دانش آموزان و معلمان و پدران مادران و ایران آرزو کرد.

روحانی در ادامه سخنان خود یاد قهرمانی های رزمندگان در ایام دفاع مقدس که در 38 سال پیش آغاز شد را گرامی داشت.

وی همچنین حادثه تروریستی روز گذشته در اهواز را تسلیت گفت و افزود: به مردم پرآوازه اهواز، شهری که در دفاع مقدس قهرمانانه ایستاد و هیچگاه نگذاشت خیابانی از این شهرستان در تصرف ابلغیان قرار گیرد را تسلیت می گویم ، متاسفانه روز گذشته مردم عزیز، نوجوانان و کودکان ما به دست عواملی که همه پول، سلاح، سیاست و تبلیغات آنها از همسایگان جنوب خلیج فارس آغاز می شود به خاک و خوش کشیده شدند.

وی گفت: در این حادثه برخی عزیزان که باید امروز یا سال های آینده به مدرسه می رفتند و پدران و مادرانشان که شادمان از آغاز سال تحصیلی باشند، داغدار شدند.

به اشتراک بگذارید :