21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۲۴ ۰۸:۵۴:۵۲
کد مطلب:  695024
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی؛
آموزش در همه مدارس از راه دور تا پایان دولت دوازدهم الکترونیکی می شود/ اجازه اخذ هیچ شهریه اضافی از اولیا را نمی دهیم

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی ضمن اشاره به اینکه آموزش در همه مدارس از راه دور تا پایان دولت دوازدهم الکترونیکی می شود، گفت: اجازه اخذ هیچ شهریه اضافی از اولیا را نمی دهیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، مجتبی زینی وند درگردهمایی سالانه روسای ادارت مشارکت های مردمی، کارشناس مسئولان مدارس غیر دولتی، آموزش از راه دور و شوراهای آموزش و پرورش  استان های سراسر کشور  در اردوگاه باهنر تهران، با تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین، اظهار کرد: امروزه در کنار موضوع آموزش به عنوان مطالبه مردم از آموزش و پرورش، فراگیری مهارت های اجتماعی و تربیت دانش آموزان برای زندگی در جامعه از مطالبات اصلی مردم است، لذا سامانه هایی که در بحث فوق برنامه راه اندازی کردیم  با این رویکرد یعنی آموزش مهارت های اجتماعی فعال شده اند.

 

وی گفت: قانون شوراهای آموزش و پرورش با توجه به شرایط بومی  و منطقه ای همواره می تواند گره گشا باشد  لذا نباید جلسات شوراهای آموزش وپرورش صرفا به گزارش دهی اختصاص یابد، بلکه باید برای استفاده از ظرفیت های ایجاد شده در دستگاه های مختلف در قانون شوراها تلاش کرد، و نگاه ما به مسئولین باید مطالبه گرانه باشد نه اینکه نگاه پاسخگویی به آنان باشد .

 

زینی وند ادامه داد: اگر شوراها جلسات متعددی تشکیل داده باشند اما مشکلی را در منطقه و استان رفع نکرده باشند جلساتش هیچ ارزشی ندارد.

 

وی تقویت نقش شورا در برنامه ها و رفع مشکلات آموزش و پرورش، توسعه و جلب مشارکت های مردمی و کیفیت بخشی و ساماندهی مدارس هیئت امنای را سه سیاست اصلی شوراهای آموزش وپرورش  برشمرد و افزود: خیلی از مدارس هیئت امنایی، فلسفه اصلی شکل گیرشان را فراموش کردند و به جای اینکه با ارائه برنامه های فوق برنامه برای افزایش کیفیت تلاش کنند، در نوبت بعد از ظهر نیز دانش آموز دارند.

 

معاون وزیر در مدارس غیردولتی تصریح کرد: مدارس  هیئت امنایی مدرسه ای خاص نیستند بلکه نوعی مدیریت است که با فلسفه استفاده از مشارکت اولیا برای ارتقا کیفیت تاسیس شده اند.

 

وی در خصوص مدارس آموزش از راه دورخاطرنشان کرد:  آموزش در این مدارس به سه صورت؛ حضوری،  غیر حضوری  و نیمه حضوری است البته چنانکه باید از ظرفیت های این مدارس در سال های اخیر استفاده نشده است اما ازسال گذشته؛ توسعه و تقویت این مدارس  را در دستور کار قرار دادیم ۰

 

زینی وند اضافه کرد: این مدارس ظرفیت های خوبی است که با استفاده از آموزش های الکترونیکی دانش آموزان باز مانده از تحصیل را پوشش دهیم.

 

وی توسعه این مدارس، تجهیز و الکترونیکی کردن سیستم آموزشی این مدارس را سه برنامه در دستور کار اعلام و عنوان کرد:تلاش خواهیم کرد تا پایان دولت ۱۲همه مدارس از راه دور به آموزش های الکترونیکی  مجهز شوند.

 

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی و مشارکت های مردمی اظهار کرد: ایجاد فرصت برابر و ارتقا نرخ پوشش تحصیلی از اهداف مدارس آموزش از راه دور است.

 

وی در مورد  مدارس غیر دولتی گفت: این روز ها معمولا با این مدارس به شکل ناعادلانه‌ ای برخورد می شود نباید نقش موسسان این مدارس در روزهای سخت آموزش وپرورش  را از یاد برد.

 

 عضو شورای معاونین آموزش و پرورش تصریح کرد:اظهار نظر برخی مدیران ستادی جالب نیست بالابردن سهم مردم در اداره آموزش وپرورش  از سیاست این سازمان است لذا با راه اندازی سامانه های مختلف سعی درایجاد سهولت درفرآیند مشارکت های مردمی داریم و این برنامه ها از رویکردهای اصلی مدارس غیر دولتی است.

 

وی گفت: نباید زحمات مدارس غیر دولتی را به خاطر چند مدرسه غیر دولتی متخلف زیر سوال برد، بر اساس تصمیم شورای نظارت اجازه اخذ هیچ شهریه اضافی از اولیا  را نمی دهیم۰

 

وی با تشکر از همراهی موسسان مدارس غیر دولتی در این شرایط اقتصادی با آموزش و پرورش اذعان کرد: ارتقای جایگاه نیروی انسانی در مدارس غیر دولتی از سیاست های ماست ، همچنین تغییر رویکرد تئوری محوری به مهارت محوری در کلاس های فوق برنامه از سیاست های اصلی است لذا کلاس های فوق برنامه الزاما باید مهارت آموزی باشد و مدارس ملزم به رعایت آن هستند.

 

زینی وند نظارت جامع بر مدارس غیر دولتی را در سه سطح اعلام و عنوان  و اعلام کرد: امسال جشنواره دست سازه ها در سطح کشوری و برگزاری مسابقات قرآن کشوری در مدارس غیر دولتی دو برنامه جدید ما در سال جاری است.

 

وی گفت:بخشی از منابع  مالی بیمه معلمان مدارس غیر دولتی را ازطریق صندق حمایت پرداخت می کنیم.

به اشتراک بگذارید :