24 ذیقعده 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۴ ۱۴:۱۸:۰۸
کد مطلب:  690481
در گفت و گو با جعفر پاشایی بررسی شد;
محورهایی که آموزش و پرورش آذربایجان شرقی را بعنوان دستگاه برتر معرفی کرد

در چند سال اخیر "ارزیابی عملکرد و برگزاری جشنواره شهید رجایی" اهمیت دوچندانی پیدا کرده و تبدیل به یکی از مباحث قابل توجه در نظام مدیریت عملکرد شده است و برتری آموزش و پرورش استان در سه سال متوالی نقطه قوت و امیدبخشی برای فرهنگیان بوده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، آئین اختتامیه بیست و یکمین جشنواره شهید رجایی و تجلیل از دستگاه‌ها و مدیران منتخب استان با حضور استاندار آذربایجان شرقی و نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد.
در این آئین، مدیران و دستگاه‌های منتخب استان که براساس شاخص‌های عمومی و اختصاصی موفق به کسب بیشترین امتیاز در جشنواره شهید رجایی شده بودند مورد تقدیر قرار گرفتند.
در بخش مجموع شاخص‌های عمومی و اختصاصی، شرکت آب و فاضلاب شهری استان، اداره کل بیمه سلامت، اداره کل امور مالیاتی، اداره کل آموزش و پرورش و اداره کل راه و شهرسازی استان به عنوان دستگاه‌های منتخب معرفی و از مدیران آنها تجلیل شد.

با مطرح شدن ماده ۱۴۲ قانون برنامه چهارم توسعه و فصل یازدهم قانون مدیریت خدمات کشوری "ارزیابی عملکرد و برگزاری جشنواره شهید رجایی" اهمیت دوچندانی پیدا نموده و تبدیل به یکی از مباحث قابل توجه در نظام مدیریت عملکرد شده است. بدین صورت که از سال ۱۳۸۷ و مطابق با ابلاغ قانون مدیریت خدمات کشور، تدوین آیین­نامه­ ها و دستورالعمل­ های اجرایی فصل ۱۱ (مواد ۸۱ و ۸۲) صورت گرفته و ابلاغ گردیده است و در حال حاضر نیز ادامه دارد. در واقع در این دوره، مدیریت عملکرد جایگزین ارزیابی عملکرد شده­است و نحوه انتخاب کارمندان نمونه نیز تغییر یافته است. بدین صورت که پس از انتخاب دستگاه و یا واحد نمونه در محور یا موضوع خاص، آن دستگاه یا واحد برگزیده، یک تیم کاری فعال در همان موضوع خاص را به عنوان مدیر یا کارمند نمونه معرفی می­کند تا در جشنواره مورد تقدیر قرار گیرد. لازم به ذکر است که در دولت یازدهم، جشنواره شهید رجایی در سال اول و سوم در سطح کشوری برگزار شده است و در اکثر استان­ها و دستگاه­ های اجرایی نیز همه ساله این جشنواره برگزار می گردد.
 

جعفر پاشایی، مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی در مصاحبه ای اختصاصی به سوالاتی در خصوص اهداف جشنواره و معیارهای انتخاب دستگاه های برتر پاسخ داد.

 • محورهای 7گانه را معرفی کنید؟
 1. اصلاح ساختار سازمانی
 2. توسعه  دولت الکترونیک
 3. مدیریت سرمایه انسانی
 4. شفافیت در مدیریت مالی
 5. بهبود فضای کسب و کار
 6. ارتقاء سلامت اداری، مسئولیت پذیری و پاسخگویی
 7. استقرار مدیریت عملکرد
 • برترین ادارات جشنواره شهید رجایی چگونه انتخاب شدند؟

بر اساس عملکرد آنها در شاخص های عمومی و اختصاصی که هرکدام 1000 امتیاز می باشد ارزیابی می شوند و دستگاه هایی که بیشترین امتیاز را کسب کنند بعنوان دستگاه برتر شناخته می شوند.

 • اهداف برگزاری سالیانه جشنواره شهید رجایی؟

توسعه فرهنگ عدالت گستری، ترویج فرهنگ کار گروهی به جای فردی، افزایش کارآمدی و پاسخگویی و شفافیت عملکرد دستگاه های اجرایی، آگاهی مردم از عملکرد سازمان ها و تقویت وجدان کاری و انضباط اجتماعی و اقتصادی، توانمندسازی نیروی انسانی، اصلاح ساختار و تمرکز زدایی، افزایش بهره وری، شهروندمداری و استقرار و توسعه دولت الکترونیک، استقرار مدیریت عملکرد و ارتقای سلامت اداری، صیانت از حقوق شهروندی  از جمله اهداف نهایی جشنواره می باشد که در راستای ماده 81 و 82 فصل یازدهم قانون مدیریت خدمات کشوری صورت می گیرد.

 • روند رشد نسبت به سال های قبل چگونه بود و در کل نسبت به سال های قبل چه برتری هایی داشته ایم؟

آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی در سال های 94،95 و 96 در استانی رتبه برتر را کسب کرده بود و با توجه به روند رو به رشدی که داشته امسال نیز بعنوان دستگاه برتر معرفی شد.

 • از سال 81 انتخاب دستگاه­ های‌ نمونه علاوه بر سطح ملی، در"سطح استانی" نیز به جشنواره شهید رجایی اضافه شد.وضعیت دستگاه تعلیم و تربیت در سطح ملی چگونه است؟

در سال 1395 در سطح کشور در بین 32 استان رتبه دوم را به خود اختصاص داد.

 

در جشنواره شهید رجایی سال 1397 دستگاه­ های برتر به استناد بخشنامه شماره 1628220 تاریخ 1396/10/21 بصورت زیر معرفی شدند:

 1. انتخاب حداکثر 3 دستگاه از بین وزارتخانه‌ها و سازمان های مستقل زیر نظر ریاست جمهوری که بالاترین امتیاز یا بیشترین میزان رشد امتیاز را نسبت به سال گذشته در مجموع دو بعد شاخص‌های عمومی و اختصاصی(موضوع بند الف و ب ماده 3 آیین­نامه اجرایی مواد 81 و 82 ق.م.خ.ک) کسب نمایند.
 2. انتخاب حداکثر 3 دستگاه از بین سازمان­ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی که بالاترین امتیاز یا بیشترین میزان رشد امتیاز را نسبت به سال گذشته در مجموع دو بعد شاخص­های عمومی و اختصاصی(موضوع بند الف و ب ماده 3 آیین­نامه اجرایی مواد 81 و 82 ق.م.خ.ک) کسب نمایند.
 3. انتخاب حداکثر 3 دستگاه که بالاترین امتیاز یا بیشترین میزان رشد امتیاز را نسبت به سال گذشته در شاخص‌های عمومی و یا محورهای آن کسب نمایند.
 4. انتخاب حداکثر 3 دستگاه که بالاترین امتیاز یا میزان رشد امتیاز را نسبت به سال گذشته در شاخص‌های اختصاصی کسب نمایند.
 5. انتخاب تیم­های کاری موثر شامل حداکثر 4 نفر در هر یک از دستگاه­های منتخب فوق.
 6. برگزاری مراسم ملی جشنواره شهید رجایی با حضور ریاست محترم جمهور به منظور تقدیر از برگزیدگان.

 

گفتنی است، در بخش شاخص‌های اختصاصی نیز ادارات کل امور اقتصادی و دارایی، بهزیستی و امور عشایر استان به عنوان دستگاه‌های برتر معرفی شدند.
ادارات کل دامپزشکی و زندان‌های استان و شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان نیز در بخش شاخص‌های عمومی به‌عنوان دستگاه‌های برتر شناخته شدند.
همچنین ادارات کل گمرک تبریز، پست و فرودگاه‌های استان و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز به عنوان دستگاه‌های اجرایی دارای خدمات برتر معرفی شدند.
ادارات کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و شرکت توزیع نیروی برق تبریز هم بیشترین رشد امتیاز را نسبت به سال گذشته کسب کردند

 

 

 

به اشتراک بگذارید :