21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۳ ۰۸:۵۶:۳۶
کد مطلب:  689431
وزیر آموزش‌وپرورش در نوزدهمین اجلاس سراسری مدیران استانی پردیس‌ها و مراکز تابعه دانشگاه فرهنگیان ؛
دانشگاه فرهنگیان باید هیئت اندیشه‌ورز و کانون تفکر برای آموزش‌وپرورش و نظام آموزشی باشد

وزیر آموزش‌وپرورش عنوان کرد: دانشگاه فرهنگیان باید هیئت اندیشه‌ورز و کانون تفکر برای آموزش‌وپرورش و نظام آموزشی باشد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید محمد بطحایی در  نوزدهمین اجلاس سراسری مدیران استانی، پردیس‌ها و مراکز تابعه دانشگاه فرهنگیان که صبح امروز در پردیس نسیبه برگزار شد، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در اردیبهشت‌ماه ۹۷در جمع دانشجو معلمان، اظهار کرد:  مقام معظم رهبری  به‌طور مستمر پیگیر مسائل آموزشی  و پرورشی کشور  و تعلیم و تربیت‌معلمان در دانشگاه فرهنگیان هستند و حضور ایشان در هفته گرامیداشت مقام معلم در جمع دانشجو معلمان، تائید همین موضوع است.

 

وی افزود: مسئولیت و مأموریت اصلی دانشگاه فرهنگیان، تربیت‌معلم  شایسته است و تحول در آموزش‌وپرورش بدون تحول در نظام تربیت‌معلم و وجود معلمان شایسته غیرممکن است و  این شایسته بودن معلم یعنی اینکه  معلم آنچه نیاز دارد  در حیطه دانش  بداند و مهارت‌های لازم را برای به‌کارگیری از آن دانش در کلاس درس  داشته باشد و  تا این شایستگی به وجود نیاید، بدون شک اعتباراتی که برای ساخت فضای آموزشی صرف می‌شود به بطالت خواهد رفت.

 

وزیر آموزش‌وپرورش، نقش و جایگاه دانشگاه را به‌عنوان مرجعی که مسئولیت تأمین معلم را برای کشور دارد،  بسیار رفیع دانست و گفت:  در دوران بعد از  انقلاب رویکردهای متفاوت نسبت به تربیت‌معلم وجود داشت که متأسفانه خسارت‌هایی زده است اما باید پذیرفت در نظام تربیت‌معلم شایسته و درخور نظام آموزشی می‌توان به معلم شایسته دست پیدا کرد.

 

وی در ادامه افزود:  باید توجه داشت که هرچند شرط لازم برای رسیدن به معلم شایسته، دانشگاه شایسته است اما در ادامه مسیر، نگهداشت و ارتقای صلاحیت‌های معلمی بسیار مهم است و تمام لایه‌های تصمیم گیر در آموزش‌وپرورش باید به این مهم و ضرورت، توجه عملیاتی داشته باشند.

 

محمد بطحایی با اشاره به تلاش همکاران در دانشگاه فرهنگیان و قدردانی از آنان به  خاطر دستاوردهای خوبی  که داشته‌اند، اظهار کرد:  در مهرماه ۹۷گام بلندی در  مسیر اهداف دانشگاه فرهنگیان برداشتیم و قرار است بیش از ۴۰هزار دانشجو معلم شروع به تحصیل کنند و همچنین  ۱۷هزار نفر از طریق پذیرش با ماده ۲۸دوره‌ی یک‌ساله‌ی آموزشی را آغاز خواهند کرد تا مهارت‌ها و تخصص‌های لازم را برای حرفه معلمی کسب کنند.

 

وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد:  در وزارت آموزش‌وپرورش  تلاش می‌کنیم تا جایی که مقدورات کشور اجازه می‌دهد همه‌جانبه در خدمت دانشگاه باشیم تا انشالله  کاستی ها رفع شود و نظام تربیت معلم به خط و جایگاه اصلی خودش دست پیدا کند.

 

وی افزود: در دولت دوازدهم، آموزش وپرورش مسیری را که برای تحول انتخاب کرده است علاوه بر تحول در مدیریت و ساختار و شکل اداری به دنبال تحول در محتوا و متن برنامه های درسی و پرورشی است و

 

علیرغم مشکلات اقتصادی کشور که دشمنان ایجاد کردند از هر دو مسیر تحول را پیش خواهیم بردو ماهیت و محتوا برنامه های   آموزشی و پرورشی  باید تغییر کند و  نباید سختی ها سبب شود که نگاه را از تحول در محتوا تغییر دهیم.

 

عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه  برای تدوام مسیر تحول، در طی سال جلساتی باصاحب نظران آموزشی داشتیم، گفت:  متاسفانه  در مدارس دوره ابتدایی و متوسطه دوره اول، الگوهایی شبیه همان چیزی که برای کلاس های کنکور است، به وجود آمده است که فضای تربیتی را تحت شعاع قرار داده است و به طور مستمر در این مدارس آموزش محض و حافظه محوری صورت می گیرد و برای دانش آموز دوره ابتدایی کلاس تست برگزار می کنند ونه با روش علمی بلکه با روش های مخرب و غیر تربیتی تست زنی را آموزش می دهند.

 

وی در ادامه گفت: خط مقدم مبارزه با آسیب ها و آفت ها در نظام آموزش و پروش، دانشگاه فرهنگیان است  و دانشگاه باید هئیت  اندیشه ورز و کانون تفکر برای آموزش وپرورش و نظام آموزشی باشد.

 

محمد بطحایی، دوران رقابت های فردی را تمام شده دانست و گفت: رقابت های فردی در مدارس  باید جای خود را به رقابت های جمعی بدهد تا دانش آموز کار گروهی را یاد بگیرد و طعم شیرین پیروزی و تلخ شکست را در گروه بادیگر همسالان خود بچشد.

 

وزیر آموزش وپرورش  تصریح کرد: اساتید دانشگاه فرهنگیان  باید با پژوهش، تحقیق و برگزاری سمینارها و کنفرانس های آموزشی و پرورشی در مسائل تعلیم و تربیت تبیین گری داشته باشند و فضای جامعه وباور خانواده ها  را درباره ی اینکه مدارس تنها برای کنکور اقدام کنند، تغییر دهند تا خروجی مدارس دانش آموزی باشد که  مسئولیت پذیر،  صبور و دارای مشارکت اجتماعی باشد و برای دست یابی به این هدف باید  مدرسه محل تمرین زندگی باشد و برداشت خانواده ها  از مدرسه و کلاس تصحیح شود و انتظار من از دانشگاه فرهنگیان این است که به عنوان بازوان فکری و اندیشه ای نظام آموزشی اقدام کند.

 

وی افزود: به لطف خداوند برای اولین بار در مهرماه ۹۷مجدانه پیگیر تحول در محتواهستیم و بخشی از برنامه درسی در دوره دوم ابتدایی  و متوسطه دوره اول در اختیار مدرسه قرار خواهد گرفت تا محتوا را تعیین کنند و براساس آن برنامه های  آموزشی و پرورشی را طراحی کنند و البته بسته های حمایتی و پیشنهادی  هم تهیه شده است که مدارس می توانند در صورت لزوم از بسته ها استفاده کنند.

 

وزیر آموزش و پرورش، مهم ترین  تحول در حوزه مدیریت را مدرسه محوری  دانست و گفت: براساس سند تحول بنیادین  در ساختار وزارت آموزش و پرورش  تنها سازمانی که اصل  و رکن در تعلیم و تربیت  محسوب می شود، مدرسه است و بقیه ساختارهای سازمانی فرع و پشتیبانی کننده است  و برای بهره گیری از خلاقیت و نوآوری معلمان باید مدرسه محوری را اجرا کنیم.

 

محمد بطحایی گفت: متاسفانه در حال حاضر مدارس برای دانش آموزان محیطی بانشاط و سرشار از امید نیست و باید عواملی که باعث چنین اتفاقی شده را  رفع کنیم و در برابر این توقع به طریق اولی باید واحدهای دانشگاه فرهنگیان محیطی سرشار از انرژی و شادی داشته باشند تادانشجویی که قرار است معلم شود این احساس عینی را در دانشگاه تجربه کند و دانشجومعلمان برای مطالبات خود تحلیل های نقادانه و اثرگذار به بخش های مختلف آموزش وپرورش  داشته باشند تا تحول در مسیر خودش قرار بگیرد و بپذیریم که ریشه های شادابی در مدارس در دانشگاه فرهنگیان با تربیت معلم در فضای با نشاط نهادینه می شود.

 

وزیر آموزش و پرورش در ادامه خاطرنشان کرد: مطالبه خانواده ها مدرسه با کیفیت است و بدین منظور رصد مستمر و کنترل کیفیت در مدارس لازم  است و   مهم ترین مسئولیتی که در این حوزه بر عهده  اساتید است این است که کانون کنترل و تضمین کیفیت در مدارس باشند و خوشبختانه  برای ارتقای کیفیت بخشی، پیش نویس  ساختار مناسب  آماده شده است ودر آینده نزدیک نهایی و ابلاغ خواهد شد.

 

 

به اشتراک بگذارید :