18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۰۴ ۰۸:۱۴:۲۴
کد مطلب:  Hy5FfFKq
معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان مدارس غیر دولتی در شیراز خبر داد :
صرفه جویی 177هزار میلیارد ریالی دولت از محل تاسیس مدارس و مراکز غیر دولتی در کشور/تحصیل نزدیک به یک میلیون و 300 هزار دانش آموز در مدارس و مراکز غیر دولتی کشور

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان مدارس غیر دولتی گفت: هم اکنون حدود یک میلیون و 300 هزار دانش آموز در مدارسی که توسط افراد حقیقی یا حقوقی به وجود آمده به تحصیل مشغولند که این امر موجب شده تا بار سنگینی از دوش دولت برداشته شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ،مرضیه گُرد در همایش روسای ادارات مدارس غیردولتی و مشارکتهای مردمی استان های فارس، کهگیلویه و بویر احمد ، بوشهر و خوزستان که در تالار سعدی  باشگاه فرهنگیان شیراز برگزار شد ، با اشاره به نقش مشارکت های مردمی در توسعه آموزش و پرورش کشورگفت: آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد حاکمیتی می تواند از مشارکت مردم استفاده کند.

وی با بیان اینکه اگر قرار است توسعه پایدار در کشور اتفاق بیفتد نیازمند انسان های توسعه یافته هستیم گفت: توسعه یک فرایند بسیار پیچیده است که نیازمند تنوع و کارآمدی و کیفیت است و زمانی می توانیم به انسان های توسعه یافته دست یابیم که آنها را تربیت کرده باشیم .

معاون وزیر آموزش و پرورش  گفت: اگر به دنبال طرح های عمرانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستیم  باید راه های توسعه یافتگی انسانها را پیدا کنیم؛ چراکه این توسعه به دست انسان و برای انسان رخ خواهد داد .

رئیس سازمان مدارس غیر دولتی کشور، با طرح این پرسش که چرا به دنبال مشارکت بخش خصوصی هستیم؟گفت: یکی از مهمترین دلایل آن، این است که بخش خصوصی این توان و پتانسیل را دارد که بتواند کارآمدی خود را به اثبات برساند .

گُرد با اشاره به لزوم تلاش تمامی دست اندرکاران در راستای دست یابی به اقتصاد مقاومتی گفت: مجریان دستگاه ها ی اجرایی باید  نقش مردم را باور داشته باشند ، چرا که تمام مسئولین نظام، خصوصا مقام معظم رهبری و رئیس محترم جمهوری در تمامی برنامه های خود در حوزه فرهنگ، اقتصاد و اجتماع به این موضوع تاکید کرده اند و باورشان به حضور مردم است .

وی با اشاره به کلام مقام معظم رهبری در دیدار با خیرین مدرسه ساز ،مبنی بر اینکه« هرکجا کار را به دست مردم سپردیم آز آن نتیجه خوبی گرفتیم » گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، قانون شوراهای آموزش و پرورش به عنوان از بهترین و مترقی ترین قوانین در حوزه آموزش و پرورش بود که  توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

معاون مشارکت های مردمی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تاریخچه مشارکت های مردمی در تعلیم و تربیت گفت: سابقه مشارکت مردم در امر آموزش و پرورش تنها مربوط به دوران بعد از انقلاب نیست، بلکه این امر از دوران مشروطیت وجود داشته، چنانچه در سال 1280 اولین قانون در این خصوص مطرح  و تصویب شد و مردم اجازه تشکیل مدرسه مستقل را پیدا کردند.

رئیس سازمان مدارس غیر دولتی و مشارکت های مردمی کشور با بیان برخی از آثار مثبت فعالیت های این مدارس و مراکز گفت: هم اکنون حدود یک میلیون و 300 هزار دانش آموز به واسطه تقاضای اجتماعی اولیاء در مدارسی که توسط افراد حقیقی یا حقوقی به وجود آمده به تحصیل مشغولند که این امر موجب شده تا بار سنگینی از دوش دولت برداشته شود.

وی در تشریح صرفه جویی های ناشی از این امر گفت:در مجموع  ازمحل صرفه جویی ناشی از تاسیس این مدارس و مراکز و همچنین فراهم شدن زمینه اشتغال زایی و صرفه جویی های مربوط به اختصاص سرانه های دولتی به دانش آموان ، نزدیک به 177 هزار میلیارد ریال حداقل صرفه جویی است که از این بابت برای دولت و سیستم آموزش و پرورش کشور ایجاد شده است.

گُرد با تاکید بر اینکه بخش خصوصی نیازمند حمایت و تضمین سرمایه است گفت: اگر قرار است در حوزه مشارکت عمومی و خصوصی گامی برداشته شود ،باید برای همکاری با حوزه های نظام آموزشی کشور، در واگذاری فضا های آموزشی به این مجموعه کمک شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه خطاب به حاضرین جلسه گفت: از آنجایی که دولت به تنهایی نمی تواند این وظیفه را تامین کند، با حمایت و کمک شما می توان مسیر را هموار نموده  وموجبات آرامش خانواده ها  وجلب مشارکت و ارتقاء کیفیت آموزش و پرورش را فراهم نمود.

به اشتراک بگذارید :