1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۰۷ ۰۹:۰۶:۰۰
کد مطلب:  687110
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی در نمایشگاه دستاوردها و عملکرد وزارت آموزش‌وپرورش در دولت دوازدهم؛
برای تحقق مدرسه محوری،‌ چهار برنامه؛ انتخاب و انتصاب مدیران، سنجش صلاحیت وکیفیت مدارس و تفویض اختیار به مدارس در حال انجام است

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی در نمایشگاه دستاوردها و عملکرد وزارت آموزش‌وپرورش در دولت دوازدهم اظهار کرد: برای تحقق مدرسه محوری،‌ چهار برنامه؛ انتخاب و انتصاب مدیران، سنجش صلاحیت و کیفیت مدارس و تفویض اختیار به مدارس در حال انجام است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در چهارمین روز از هفته دولت علی الهیار ترکمن در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه دستاوردها و عملکرد وزارت آموزش‌وپرورش در دبیرستان البرز تهران با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: معتقدیم نباید معلول محور باشد بلکه باید با شناسایی علت‌ها بتوانیم تصمیمات بهتری بگیریم و آموزش‌وپرورش در یک‌ساله اخیر که از عمر دولت دوازدهم می‌گذرد بیشتر اوقات خود را صرف علت‌یابی کرده است.

 

وی افزود: موضوع نداشتن الگوهای توسعه کمی در دهه ۶۰و ۷۰که با افزایش آمار دانش آموزان همراه بود باعث شد توسعه‌ای صورت نگیرد و باعث ایجاد مشکلاتی شود که تا به امروز وجود دارد.

 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی تصریح کرد: مورد دوم نگاه معلول محوری بوده که در دهه‌های مذکور بر آموزش‌وپرورش حاکم بوده است و باعث شده تا برای حل مسائل از را ه حل‌های کوتاه‌مدت استفاده شود و این موضوع موجب مشکلاتی در درازمدت شده است.

 

وی ادامه داد: سومین علت مشکلات امروزی آموزش‌وپرورش دخالت‌های بیرونی در نظام تعلیم و تربیت است که در دهه‌های اخیر صورت گرفته است و باعث تغییر مسیر و ایجاد مشکل در فرایند تعلیم و تربیت ‌شده است و مورد آخر بی‌مهری فضای رسانه و فضای مجازی نسبت به آموزش‌وپرورش است که اغلب به‌جای ارائه راه‌حل و پیشنهاد‌ها علمی سازنده به دنبال برجسته کردن نواقص احتمالی هستند و این موضوع‌ها باعث بسته شدن دست آموزش‌وپرورش شده است.

 

الهیار خاطرنشان کرد: کسانی که با تهمت زدن کار را برای آموزش‌وپرورش سخت می‌کنند، می‌توانند با نقد علمی و ارائه پیشنهاد سازنده کارگشا باشند.

 

وی ادامه داد: مسائل و مشکلات امروز آموزش‌وپرورش ریشه در بیش از دو دهه گذشته دارد و در طی سال‌ها این مشکلات شکل‌گرفته است ونمی شود از وزیر توقع داشته باشیم و در عرض یک دوره کوتاه همه آن‌ها راحل و فصل کند.

 

عضو شورای معاونین وزارت آموزش‌وپرورش سیاست مشخص وزیر برای توسعه کشور را مدرسه محوری اعلام کرد و گفت: بامطالعه علت توسعه و پیشرفت برخی کشورها متوجه می‌شویم کشورهای توسعه‌یافته طرح مدرسه محوری را اجرایی کردند.

 

وی ادامه داد: برای تحقق مدرسه محوری،‌ چهار برنامه؛ انتخاب و انتصاب مدیران، اجرای طرح سنجش صلاحیت‌ها، اجرای طرح سنجش کیفیت مدارس و تفویض اختیار به مدارس در حال اجراست.

 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی گفت: همه ما در قبال سیزده و نیم میلیون دانش‌آموز مسئولیت داریم و باید دنبال حل مسائل آن‌ها باشیم بنابراین باید شرایطی فراهم کنیم که معلمان در فضایی آرام به تعلیم و تربیت بپردازند و همه باید به ارتقای جایگاه آموزش‌وپرورش کمک کنند.

 

وی گفت: این معاونت فعالیت‌هایش را در چهار بخش دسته‌بندی کرده است و در حوزه مالی استقرار نظام شفاف‌سازیtsa را داشته‌ایم و در بین وزارتخانه‌ها اولین وزارتی هستیم که به این سامانه ورود پیدا کردیم و به‌زودی از آن رونمایی می‌کنیم.

 

الهیار ادامه داد: در بحث نیروی انسانی در سال قبل ۴۲هزار نفر جذب نیرو داشتیم و مجوز افزایش ساعت کار بازنشستگان را در سال جاری گرفتیم و در حال جذب ۱۷هزار معلم از طریق آزمون هستیم.

 

وی تصریح کرد: در خصوص بحث بودجه شاهد افزایش سهم آموزش‌وپرورش از بودجه ۹۷بوده‌ایم و بسیاری از پرداخت‌ها را به‌روز کردیم.

 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی از تخصیص ۲/۵میلیارد تومان برای تجهیز هنرستان‌ها خبر داد و افزود: این بودجه صدرصد تخصیص‌یافته است و تجهیزات مراکز فنی و کاردانش تقویت می‌شود.

 

وی ادامه داد: در خصوص توزیع شیر وزارت آموزش‌وپرورش از مجموعه دخیل در توزیع شیر، حلقه چهارماست و سازمان برنامه‌وبودجه و سازمان حمایت از مصرف‌کننده قبل از آموزش‌وپرورش هستند و ما چهارمین حلقه این فرآیند هستیم بنابراین ابتدا باید سازمان‌های مربوط وظیفه خود را انجام دهند تا آموزش‌وپرورش نسبت به توزیع آن اقدام کندو در سال ۹۷ابلاغ برای توزیع شیر مدارس گرفتیم اما هنوز تخصیص اعتباری توسط خزانه صورت نگرفته است، البته این آمادگی را آموزش‌وپرورش دارد تا در صورت فراهم شدن بودجه، توزیع شیر را به‌سرعت در مدارس توزیع کنیم.

 

وی افزود: در بحث پوشش بیمه‌ای به شیوه صندوقی عمل می‌کنیم البته روش‌هایی را طراحی و پیشنهاد کردیم تا بتوانیم حداقل رضایت نسبی فرهنگیان را جلب کنیم.

 

الهیار گفت: در سال ۹۷کسری بودجه زیادی نداریم و بسیاری از پرداخت‌ها به‌روز است، همچنین برقراری سختی کار در دست پیگیری است.

 

وی خاطرنشان کرد: در خصوص رتبه‌بندی معلمان، به استناد ماده ۶۳قانون ششم توسعه مکلف به اجرای آن هستیم اما نحوه اجرای رتبه‌بندی در لایحه نهایی مشخص می‌شود.

 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی در پاسخ به پرسشی در مورد افزایش بودجه ستاد گفت: این افزایش مربوط به بودجه ستاد نیست بلکه بودجه ملی است و مربوط به بودجه مدارس خارج از کشور، سرانه مدارس، توسعه فعالیت‌های پرورشی، سرویس ایاب‌وذهاب و. است.

 

الهیار در خصوص موضوع قانون خدمات کشوری تصریح کرد: آموزش‌وپرورش نمی‌تواند با شرایط ویژه‌ای که دارد با قانون عام اداره شود و آموزش عالی قانون اختصاصی خودش را پیشنهاد کرد ما نیز باید از این تجربه استفاده کنیم و خودمان را استثنا کنیم لذا تلاش داریم قانون اختصاصی خود را جهت تصویب ارائه کنیم.

به اشتراک بگذارید :