30 جمادی‌الاول 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۰۵ ۱۷:۰۰:۰۰
کد مطلب:  686302
مدیرکل دفتر امور زنان در نمایشگاه دستاوردها و عملکرد وزارت آموزش‌وپرورش در دولت دوازدهم؛
آموزش حقوق دختران / بررسی نقش و سیمای زن در کتب دوره ابتدایی/ غربال‌گری زنان فرهنگی در بیماری‌های خاص

مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش‌وپرورش در نمایشگاه دستاوردها و عملکرد وزارت آموزش‌وپرورش در دولت دوازدهم با اشاره به فعالیت‌های این دفتر؛ آموزش حقوق دختران، بررسی نقش و سیمای زن در کتب دوره ابتدایی و غربال‌گری زنان فرهنگی در بیماری‌های خاص و برنامه‌های متنوع دیگری را به‌عنوان دستاوردهای این دفتر در یک سال گذشته معرفی کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، فرحناز مینایی در سومین روز از هفته دولت و در حاشیه نمایشگاه دستاوردها و عملکرد آموزش‌وپرورش در دبیرستان البرز تهران ضمن اعلام این خبر که در حال تدوین کتاب آموزش حقوق شهروندی به دخترانیم و امسال این آموزش را برای آن‌ها خواهیم داشت گفت: در حوزه غربالگری زنان فرهنگی‌ با وزارت بهداشت مکاتباتی انجام دادیم تا تحت غربال بیماری‌های خاص زنان قرار بگیرند.

مینایی پور تصریح کرد: یک‌میلیون کارمند زن در کشور داریم که ۵۰۰هزار نفر آن‌ها در آموزش‌وپرورش قرار دارند. باسوادترین قشر زنان کارمند در آموزش‌وپرورش هستند و 6.5 میلیون دانش‌آموز دخترداریم که باید برای آن‌ها سیاست‌گذاری کنیم.

وی بابیان اینکه در بخش آموزش بهداشت دختران ورود می‌کنیم و تمرکز ما بیشتر بر مناطق محروم است گفت: افزایش سطح آگاهی دختران در سطح بهداشتی را دنبال می‌کنیم.

مینایی پور به توان‌افزایی و توسعه شایستگی زنان فرهنگی و نقش‌آفرینی آن‌ها در پست‌های مدیریتی اشاره کرد و گفت: سعی کردیم برنامه‌های آموزشی ویژه‌ای داشته باشیم و زمینه حضور زنان در پست‌های مدیریتی را فراهم کنیم. مصوبه استفاده از زنان در ۳۰درصد پست‌های مدیریتی را هم داریم که باید به‌تدریج محقق شود.

وی به برنامه‌های ارتقای بینش و دانش و مهارت‌های دانش آموزان دختر اشاره کرد و گفت: سه سال است آموزش بلوغ به دانش آموزان صورت می‌گیرد و سال قبل نیز آموزش بلوغ به دختران انجام شد که مورد استقبال دانش آموزان دختر هم قرار گرفت. همچنین در حال تدوین کتاب آموزش حقوق شهروندی به دختران هستیم و امسال این آموزش را برای آن‌ها خواهیم داشت.

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش‌وپرورش به تهیه بسته‌های بهداشتی برای دختران پایه هفتم در مناطق محروم اشاره کرد و گفت: کارگاه‌هایی در راستای نشاط و شادی دختران در دست برنامه‌ریزی است و تفاهم‌نامه‌ای با معاونت زنان برای آموزش‌های خوب زیستن در سال آینده خواهیم داشت.

وی همچنین به شناسایی چالش‌ها و نیازهای دختران دهه هشتاد اشاره کرد و گفت: مطالعاتی در این زمینه داشتیم و معتقدیم نیازها و روحیات آن‌ها با نسل قبل متفاوت است و باید به آن توجه شود. نشست‌هایی با دختران دهه هشتاد داشتیم که آن را ادامه خواهیم داد تا به نتایج مطلوب برسیم.

مینایی پور بابیان اینکه میزان گفت‌وگو در خانواده‌ها کم شده است گفت: دختران دهه هشتادی یکی از مشکلات اساسی خود را گفت‌وگوی کم با خانواده و معلمان خود عنوان کردند که باید آموزش‌هایی داشته باشیم تا خانواده‌ها وقت بیشتری برای فرزندان خود بگذارند.

وی افزود: از سازمان پژوهش خواستیم در حوزه دختران، بررسی نقش و سیمای زن در کتب دوره ابتدایی را برای ما انجام دهند. البته چند سال پیش چنین مطالعه‌ای انجام‌شده بود اما با توجه به تغییر کتب انجام چنین پژوهشی را سفارش دادیم.

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه در سالی که گذشت گردهمایی با مدیران زن کشور برگزار شد اظهار کرد: این گردهمایی‌ها باعث افزایش دانش، تجربه و آشنایی مدیران با یکدیگر می‌شود.

وی به تدارک برنامه‌هایی برای تحکیم بنیان خانواده نیز اشاره کرد و گفت: در راستای تحقق ماده ۱۰۲برنامه ششم توسعه، برگزاری سلسله نشست‌هایی برای تحکیم بنیان خانواده در دستور کار است.

مینایی پور درباره طرح بشری نیز گفت: طرح بشری که به آموزش حقوق دختران و تهیه بسته‌های بهداشتی برمی‌گردد در حال اجراست. سال قبل این طرح در پایه هفتم انجام شد که در سال جدید آموزش‌ها را در پایه ششم خواهیم داشت.

وی آمار مدیران زن در آموزش‌وپرورش را نیز اعلام کرد و گفت: از 30 نفر عضو شورای معاونین وزیر، سه نفر زن هستند. یک معاون، یک رئیس مرکز، سه مدیرکل زن و یک مدیرکل استانی زن‌داریم. همچنین از ۲۲۴معاون مدیرکل، ۱۴نفر زن هستند. از مدیران ۷۵۰منطقه آموزشی نیز ۲۵مدیر زن هستند.

مینایی پور ادامه داد: از ۳۲مدیر استانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ۱۲مدیرکل کانون پرورش و ۹رئیس اداره آموزش‌وپرورش استثنایی نیز زن هستند. درمجموع شش درصد زنان در پست‌های کلان مدیریتی حضور دارند و ۶۰درصد مدیران مدارس نیز زن هستند.

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به پرسشی درباره استتار و سرپوشیده کردن حیاط مدارس دخترانه گفت: سال‌های قبل در تعدادی مدارس این استتار انجام شد اما چون با بلندمرتبه‌سازی ساختمان‌ها روبرو بودیم و ساختمان‌های اطراف به حیاط مدرسه اشراف داشتند این امر میسر نشد و این طرح ادامه نیافت.

وی همچنین بابیان اینکه برنامه‌ریزی‌شده تا حق مهدکودک به زنان فرهنگی داده شود گفت: باید سازمان برنامه تأمین بودجه کند.

مینایی پور از برنامه‌ریزی در حوزه ورزش زنان و دختران به‌طور ویژه خبر داد و گفت: موافقت وزیر را گرفته‌ایم تا زنان در ادارات بتوانند سه ساعت از زمان خود را به حضور در باشگاه‌های ورزشی اختصاص دهند. در حال تهیه پیش‌نویس بخشنامه آن هستیم که موفقیت و قدم خوبی است.

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش‌وپرورش افزود: در حوزه غربالگری زنان فرهنگی‌ نیز با وزارت بهداشت مکاتباتی انجام دادیم تا تحت غربال بیماری‌های خاص زنان قرار بگیرند.

وی بابیان اینکه یکی از برنامه‌های ما مربوط به زنان سرپرست خانوار است گفت: اردوهای آموزشی برای این گروه داریم. زنان سرپرست یک معضل و پدیده اجتماعی هستند که همه دستگاه‌ها درگیر آن هستند و باید برحسب مأموریت‌های خود وارد این حیطه شوند. ما هم به‌اندازه وسع و بودجه خود ورود می‌کنیم. وقتی هم تسهیلات ویژه در نظر گرفته می‌شود رایزنی می‌کنیم تا آن‌ها به‌صورت ویژه دارای سهم و اولویت باشند.

مینایی پور با تأکید براینکه باید بخش‌های مختلف آموزش‌وپرورش را به دانش‌آموز دختر حساس کنیم گفت: باید به کارکنان زن هم توجه بیشتری شود و در تربیت و پرورش زنان و مدیران بکوشیم.

به اشتراک بگذارید :