21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۲۷ ۱۷:۰۰:۰۸
کد مطلب:  681699
مدیر کل فرهنگی و هنری اردوها و فضاهای پرورشی ؛
وزارت ارشاد، وزارت علوم و سازمان گردشگری برای احیا و قوام فرهنگ و هنر با آموزش و پرورش همراه شوند

مدیر کل فرهنگی و هنری اردوها و فضاهای پرورشی مطرح کرد: وزارت ارشاد، وزارت علوم و سازمان گردشگری برای احیا و قوام فرهنگ و هنر با آموزش و پرورش همراه شوند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، علی رمضانی ضمن اشاره به اینکه در مسابقات امسال فرهنگی و هنری دانش آموزان سراسر کشور، ۶میلیون و ۷۴۴هزار نفر-رشته شرکت کردند، اظهار داشت: از این تعداد ۲میلیون و ۳۰۰اثر مربوط به بخش تجسمی بود که پس از بررسی آثار ۴۳۰اثر دستی-تجسمی انتخاب شد؛ در این میان ۱۰۷اثر مربوط به دانش آموزان پسر و حدود ۳۰۰اثر مربوط به دانش آموزان دختر است که این آمار توانمندی بیشتر دختران را در زمینه هنرهای دستی و تجسمی نشان می دهد.

وی افزود: اگر نگاه ما این است که دانش آموزان یک مهارت را یاد بگیرند و بتوانند در حوزه تولید کمک کنند و کارآفرین باشند، این شرایط در حوزه فرهنگی و هنری وجود دارد که البته وظیفه ما در این میان، سرمایه گذاری به خصوص برای دانش آموزان دختر است؛ چرا که دختران می توانند نقش بسیار ویژه را در بخش کارآفرینی ایفا کنند که البته اعتراف می کنیم در این زمینه غفلت کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه آثار به نمایش درآمده دانش آموزان در فرهنگستان هنر، مورد تحسین بازدید کنندگان قرار گرفته است، گفت: بازدید کنندگان حتی این سوال را مکررا می پرسند که آیا امکان دارد، دانش آموزان به این سطح توانمندی برسند که آثار آن ها در نمایشگاه رسمی به نمایش گذاشته شود؟

رمضانی افزود:اگر نگاه و تمرکز نظام مقدس جمهوری اسلامی  بحث کارآفرینی و تولید کالای ملی است و می خواهد در این راستا تلاش کند، برای تحقق این نگاه از حوزه فرهنگ و هنر نباید غافل شویم. چون تمام آثار این دانش آموزان تولید ملی ست و در داخل کشور تولید می شود و نیازمند توجه است.

مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی با اشاره به اینکه در همین راستا برخی نهادها مانند سازمان گردشگری می توانند به آموزش و پرورش کمک کنند، عنوان کرد: ما در برخی مواقع به این نتیجه می رسیم که بعضی از برنامه ها و مسابقات را برگزار نکنیم اما مسولان استانی و شهرستانی درخواست دارند که آن برنامه یا مسابقه حتما برگزار شود چرا که اگر برخی مسابقات در بعضی رشته ها برگزار نشود، هنر آن رشته از بین می رود.

وی در ادامه گفت: وظیفه ما، آموزش عمومی و وظیفه تخصصی در این حوزه، بر عهده سازمان گردشگری ست و آن ها باید به ادارات کل اردوها کمک کنند که این هنرها را گسترش دهیم. ما نگران از بین رفتن این هنر فاخر هستیم؛ چرا که در حال حاضر امکان شرکت در ۴۰رشته دستی-تجسمی برای دانش آموزان وجود ندارد اما بالای ۷۰۰گرایش وجود دارد که اگر این مسابقات برگزار نشود این هنرها از بین میرود و چه بسا که برخی هنرها از بین رفته است. به همین خاطر از سازمان گردشگری این انتظار می رود برای احیای این فرهنگ به ما کمک کند چرا که فرهنگ قوام، امنیت و آرامش جامعه را به ارمغان می آورد.

رمضانی بر لزوم سیاستگذاری واحد میان آموزش و پرورش و وزارت ارشاد در بخش فرهنگی و هنری تاکید کرد و گفت: می توان با معاونت فرهنگی و هنری وزارت ارشاد ، یک سیاستگذاری واحدی در بخش فرهنگی و هنری داشته باشیم تا مسیر خوبی در این حوزه ریل گذاری شود.

مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی از برنامه این وزارتخانه برای آغاز مهارت آموزی و کارآفرینی از مقطع ابتدایی خبر داد و گفت: برنامه ما این است که مهارت آموزی را از دوره ابتدایی شروع و در این زمینه فرهنگسازی کنیم. چه بسا برخی دانش آموزان کارگاه هایی دارند و حتی چندین نفر در این کارگاه ها مشغول به کار هستند و در آمدزایی دارند.

وی افزود: از طرفی دیگر وزارت صنایع نیز می تواند در این مسیر به ما کمک کند و بحث فروش و برگزاری نمایشگاه برعهده این وزارتخانه است و ما می توانیم تولیدات دانش آموزان را در بخش صنایع با همکارای اداره کل صنایع وزارت صمت به نمایش بگذاریم.

رمضانی با بیان این مطلب که برای اولین بار موفق شدیم که آثار هنرهای دستی و تجسمی دانش آموزان را در فرهنگستان هنر به نمایش عمومی بگذاریم، گفت: انشالله این مسیر ادامه خواهد داشت و ما  معتقدیم که این مسیر، مسیر درستی است.

مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی با اشاره به اینکه وزارت علوم می تواند با در نظر گرفتن امتیاز و شرایط خاص برای دانش آموزان برگزیده کمک کند، گفت: دانش آموزان برگزیده کشوری، شایسته تحصیل در رشته های خودشان هستند چرا که به قوام آن رشته کمک خواهد کرد و از طرفی دیگر هزینه آموزش عالی هم کمتر خواهد بود  چرا که این دانش آموزان به حداقل های این دانش آگاه هستند.

رمضانی از ایجاد دبیرخانه این جشنواره  از سال آینده در تمامی استان ها خبر داد و گفت: در نظر داریم که با ایجاد این دبیرخانه،  اساتید مجرب، دوره های ویژه‌ای را برای مربیان برگزار و به دانش افزایی آن ها کمک کنند.

به اشتراک بگذارید :