24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۲۷ ۱۶:۵۷:۳۷
کد مطلب:  681698
توجه به تئاترِ دانش‌آموزی می‌تواند یک جهشِ عظیم فرهنگی را رقم بزند
"ساعت تئاتر" در مدارس باید افزایش یابد/ آموزشِ هنر بازیگری و تئاتر از مقطع ابتدایی آغاز شود

کارگردان تئاتر و داور بخش هنرهای نمایشی سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری برافزایش ساعت تئاتر در مدارس تأکید کرده و اظهار کرد: توجه به تئاترِ دانش‌آموزی می‌تواند یک جهشِ عظیم فرهنگی را رقم بزند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، افسانه هنرور نویسنده و کارگردان تئاتر که در سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان برگزیده کشور به‌عنوان داور در بخش "هنرهای نمایشی" حضور دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار این مرکز اظهار داشت: برگزیدگان در این بخش بچه‌های پرشور، بااستعداد و دارای خلاقیت هستند؛ البته استعداد تنها کافی نیست و آموزش لازمه شکوفایی است؛ بنابراین امیدوارم وزارت آموزش‌وپرورش چاره‌ای بیاندیشد که تئاتر بیشتر وارد مدارس شود و از مقاطع پایین‌تر آموزش به دانش آموزان صورت بگیرد.

 

وی برگزاری کلاس‌های نقد و بررسی در این جشنواره را اتفاقی خوب عنوان کرد و درباره کیفیت آثار دانش آموزان در بخش نمایش صحنه‌ای، گفت: بچه‌ها اجراهای خوبی داشتند و تعامل بسیار خوبی باکارها برقرار کردند. این دوره از جشنواره شادتر شده و موضوعات سرشار از خلاقیت‌اند و دانش آموزان تا جایی که توانستند موضوعات را متعلق به خودشان کرده‌اند؛ یعنی بعضاً طرح یا موضوعی از یک نویسنده خارجی توسط دانش آموزان بازنویسی و بازآفرینی شده است.

 

دبیر بخش نمایش صحنه‌ای سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری با تأکید براینکه آموزش هنر به دانش آموزان باید از دوره ابتدایی آغاز شود، افزود: به‌طور مثال دانش آموزان از اول ابتدایی با ریاضی آشنا می‌شوند اما ممکن است از این سن با هنر آشنا نشوند و اصلاً درس هنر برای آن‌ها در نظر گرفته نشود؛ درحالی‌که وقتی در مهدکودک‌ها اسمی از تئاتر به میان می‌آید، بچه‌ها فریاد می‌کشند و خوشحال می‌شوند و این بچه‌ها تئاتر و موسیقی را با عشق و علاقه طلب می‌کنند. حتی از دوران ابتدایی تا دبیرستان وقتی برای برگزاری برنامه‌ای می‌پرسیم، چند نفر داوطلب بازیگری در تئاتر هستند، همه اعلام آمادگی می‌کنند. بناترین این عشق نسبت به هنر بازیگری و تئاتر در بچه‌ها وجود دارد اما باید شرایط و امکانات را برای آن‌ها فراهم کرد.

 

این نویسنده به کمبود ساعت تئاتر در مدارس اشاره کرد و افزود: توجه به تئاتر دانش‌آموزی می‌تواند یک جهشِ فرهنگی عظیم را رقم بزند و از طرفی دیگر نیز می‌توانیم ارزش‌های فرهنگی‌مان را از طریق تئاتر منتقل کنیم.

به اشتراک بگذارید :