20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۲۵ ۰۷:۰۹:۴۴
کد مطلب:  680489
یکصدمین سال تاسیس آموزش و پرورش گناباد
خدابنده : آموزش و پرورش بهترین مسیر برای دستیابی به توسعه پایدار است

یکصدمین سال تاسیس آموزش و پرورش گناباد چهارشنبه شب و با حضور وزیر آموزش و پرورش در این شهرستان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ، قاسمعلی خدابنده مدیرکل دستگاه تعلیم و تربیت استان در این مراسم مسیر توسعه پایدار در همه کشورها و همه جوامع از آموزش و پرورش می گذرد و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست، برای رسیدن به توسعه همه جانبه و پایدار باید آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت را جدی بگیریم که جوامع توسع یافته را از منظر آموزش و پرورش «جامعه دانش بنیان» می نامند.

وی با بیان این که جامعه ای که در آن «دانش آفرینی» و «ایجاد نوآوری دانشی با مفهوم قابلیت خلق دانش و تبدیل آن به نوآوری است» و هم چنین موجب شکل گیری نهادهای علمی و پژوهشی میگردد که با دانش آفرینی و تولید نوآوری های دانشی باعث تقویت « غرور ملی» می شود ادامه داد: از همین روی مقام معظم رهبری فرمودند: هزینه کردن در آموزش و پرورش سرمایه گذاری است، آموزش و پرورش دستگاه مولد نیروی انسانی و افزایش دهنده سرمایه اجتماعی است.

 

خدابنده ادامه داد : به همین منظور نیاز است تا سیاست گذاران و مدیران عالی و دست اندرکاران و معلمان نهاد اجتماعی آموزش وپرورش به شناخت آینده برای تصمیم سازی و برنامه ریزی «اندیشه» دانش آموزان به عنوان جامعه ی هدف برای آینده های بلند مدت بپردازند. 

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی افزود: این مسیر همچنین حرکت شتابان جهان به سوی دانش محوری و مدرسه محوری، ظهور مفاهیم جدید آموزش اجتماعی، ارزش های فرهنگی درحال تغییر، سرعت ناشی از رشد فناوری های ارتباطی، افزایش ضریب نفوذ رسانه های نوپدید در سطوح داخلی وخارجی و ...  و نیز انتظار جامعه برای تربیت نیروی انسانی کارآمد، دانا و توانا،  بانشاط ومتعهد به ارزش های ملی ومذهبی و تمام ساحتی منطبق بر اهداف سند تحول بنیادین برای ساختن آینده ای مطلوب این ضرورت را بیش از پیش برایمان نمایان می سازد.

 

وی با اشاره به این که سیستم های اجتماعی و اقتصادی براین باورند که نهاد آموزش و پرورش در سطح جامعه بایستی«شهروند» تربیت کند نه سکنه  چراکه سکنه میپرسند جامعه به ما چه داده و برای ما چه کرده (مشکل حال امروز ما) در حالیکه شهروندان می پرسند ما برای جامعه چه کرده ایم و چه مشارکتی رابرای «تعالی» جامعه داشته ایم؟! تصریح کرد: ضروریست که ما امروز به سمت کم کردن مشکلات نهاد آموزش و پرورش چون کاهش خلاقیت، حفظ مطالب تکراری، ناتوانی سیستم های سنجش، کم توانی آموزش دهندگان، دارا نبودن شوق و انگیزه برای ابداع آینده و تاثیرگذاری در جامعه جهانی قدم برداریم.

 

وی ادامه داد : برای رسیدن به این امر همانطور که وزیر آموزش و پرورش نیز بارها تاکید نموده اند باید «مدرسه» را مرکز اصلی اجرای سیاست ها و پرورش دهنده استعدادها، خلاقیت ها و مهارت های فردی و گروهی قرار دهیم، پس باید مدرسه را مورد توجه قرار دهیم و از آنجائیکه رکن اصلی تعلیم و تربیت معلم است ، هر چقدر معلمان با انگیزه تر و توانمندتر داشته باشیم دستیابی به اهداف سند تحول بنیادین آسانتر خواهد بود.

 

خدابنده اظهار داشت : در استان خراسان رضوی برای بهبود کیفیت مدارس، ارتقا مدیریت آموزشگاهی ، شایسته سالاری در انتخاب و انتصاب مدیران ، صلاحیت های فردی و حرفه ای معلمان برنامه هایی را طرح ریزی و اقداماتی را به انجام رسانده ایم که گوشه ای از نتایج آن کسب دهها عنوان و افتخار و رتبه و مقام کشوری در حوزه های مختلف علمی، آموزشی ، پرورشی ، ورزشی و ... است.

گفتنی ست در این مراسم ضمن رونمایی از تمبر یادبود یکصدمین سال تاسیس آموزش و پرورش گناباد، از فرهنگیان پیشکسوت و خیرین مدرسه ساز و واقفین این شهرستان نیز تجلیل شد.

به اشتراک بگذارید :