21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۲۳ ۰۶:۰۷:۳۸
کد مطلب:  679172
وزیر آموزش‌وپرورش در اختتامیه سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان پسر برگزیده کشور؛
هدف نهایی در تعلیم و تربیت، تمرین زندگی و مهارت‌آموزی است

وزیر آموزش‌وپرورش در اختتامیه سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان پسر برگزیده کشور، هدف نهایی در تعلیم و تربیت را تمرین زندگی و مهارت‌آموزی دانست.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید محمد بطحایی با اشاره به اهمیت مهارت‌آموزی در مدارس اظهار کرد: توسعه و گسترش فعالیت‌های فرهنگی هنری و برگزاری جشنواره‌ها از مهم‌ترین برنامه‌های آموزش‌وپرورش برای تحقق مهارت‌آموزی و کشف استعدادها است.

 

وی افزود: آموزش‌وپرورش مکانی برای زندگی کردن است و مدرسه باید تبدیل به کارگاهی شود که در آن دانش آموزان تمرین زندگی کنند و هر آنچه در زندگی فردی و اجتماعی نیاز دارند، تمرین و ممارست شود.

 

وزیر آموزش‌وپرورش تمرین صبوری، مدارا و باهم زندگی کردن در مدرسه را مهم دانست و گفت: هدف نهایی در تعلیم و تربیت، تمرین زندگی و مهارت‌آموزی است که در مدارس به این رویکرد کمتر پرداخته می‌شود و به این دلیل فضای مدرسه از شادی و نشاط دور شده است.

 

 سید محمد بطحایی در ادامه گفت: جشنواره‌های فرهنگی هنری که سالانه برگزار می‌شود باید در استان‌ها و مناطق آموزشی مرتباً تکرار شود و برنامه‌های مدارس با محوریت چنین برنامه‌ها و فعالیت‌هایی تدوین شود تا مدرسه از مکانی برای حفظ آموزی به مکانی برای تمرین زندگی تبدیل شود.

 

وی تصریح کرد: برای نزدیک شدن به مدرسه بانشاط و ‌پرشور و تقویت و گسترش ادبیات و تاریخ کهن ایران، یکی از مهم‌ترین موانعی که آموزش‌وپرورش با آن مواجه است، تلقی خانواده‌ها از برنامه‌های آموزشی و پرورشی است که باید تصحیح شود و آموزش‌وپرورش با برگزاری چنین برنامه‌ها و جشنواره‌هایی می‌تواند دانش آموزان توانمند پرورش دهد.

 

وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه خانواده‌ها به مدارس و معلمان برای چگونگی تعلیم و تربیت تحمیل حفظیات می‌کنند، تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین موانعی که مدارس را از اهداف اصلی تعلیم و تربیت دور می‌کند دیدگاه خانواده‌ها است که شکل‌گیری مدرسه همراه با فعالیت‌های فرهنگی و هنری را مطلوب نمی‌دانند و مدرسه را فقط برای یادگیری ریاضیات و فیزیک می‌خواهند و البته بخشی از آن‌هم صحیح است و ما در آموزش‌وپرورش مصمم هستیم که مسیر را اصلاح کنیم و مدرسه را برای تربیت در تمامی سطوح تعلیمی آماده کنیم و شش ساحت سند تحول بنیادین را به‌صورت متوازن اجرا و عملیاتی کنیم.

به اشتراک بگذارید :