23 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۱۵ ۰۸:۴۰:۰۰
کد مطلب:  674165
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در نشست صمیمی با خبرنگاران :
رسانه ها بازوان توانمند آموزش و پرورش در ارتباط با جامعه هستند

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در نشستی با خبرنگاران که به مناسبت فرارسیدن 17 مرداد روز خبرنگار برگزار شد گفت: نگاه مطلوب و واقع گرایانه خبرنگاران به مسائل آموزش و پرورش مدیران این حوزه را در راستای توسعه کیفیت و کمیت اقدامات کمک می کند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ، قاسم‌علی خدابنده در نشست صمیمی با خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش، خبرنگاران را حلقه واسط ارتباط بین مدیران آموزش و پرورش و مردم دانست و اظهار داشت : امروز به واسطه ارتباط بسیار خوب رسانه های گروهی در خراسان رضوی با مجموعه تعلیم و تربیت استان ،شاهد اطلاع رسانی مناسب اقدامات و برنامه ها و در کنار آن گوشزد نمودن نقاط ضعف آموزش و پرورش به مدیران این حوزه هستیم.
وی در بخش دوم این جلسه در پاسخ به سئوالات خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش رسانه های گروهی استان گفت: بنای ما این است که هیچ دانش‌آموزی از تحصیل محروم نشود اگر تجمیعی صورت می‌گیرد در مدارس شبانه‌روزی یا روستا مرکزی است. هزینه سرویس دانش‌آموزان را پرداخت خواهیم کرد که دانش آموزی به دلیل مشکل مالی و نداشتن سرویس  از تحصیل محروم نشود. در خصوص تجمیع مدارس روستایی هنوز آمار و ارقامی نداریم. 
 
وی در خصوص قانون منع بکارگیری بازنشتگان تصریح کرد: این مصوبه مجلس که به تصویب رسیده مجددا به کمیسیون ارجاع شده است تا استثنائاتی را برای آن قائل شوند، این قانون پس از طرح مجدد به شورای نگهبان می‌رود و بعد از تصویب اجرا خواهد شد. در خصوص اعمال این قانون برای معلمان هم باید دید که در آینده چه چیزی به تصویب می‌رسد تاکنون اما  صحبت‌هایی شده که  مصادر آموزشی از جمله  معلمین از این قانون مستثنی هستند  و آموزش و پرورش سقف حق التدریس معلمان بازنشسته را برای ما 14  ساعت مجوز داده است یعنی ما در سال تحصیلی آتی از همکاران بازنشسته می‌توانیم تا سقف 14 ساعت استفاده کنیم. 
 
پرداخت  سهم 3 درصدی آموزش و پرورش از عوارض نوسازی توسط شهرداری 
 
خدابنده در خصوص سهم 3 درصدی آموزش و پرورش از عوارض نوسازی گفت: این سهم از سال 91 پرداخت نشده است اما در این دوره، شورا وشهرداری پرداخت این سهم را پذیرفته است البته سازوکار اداری این موضوع چند ماهی طول کشید ممکن است تا کنون شهرداری مبالغی برای ما واریز کرده باشد که بسیار اندک است.
 
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه « طلب ما از شهرداری بر اساس محاسبات دیوان محاسبات تا پایان 95  بالغ بر 54 میلیارد تومان بود»، گفت:  امکان اینکه این بدهی را بتوانیم بگیریم ضعیف است زیرا شهرداری معتقد است در آن سال‌ها عوارضی از مردم دریافت نکرده است. در این زمینه دیوان محاسبات رای خواهد داد. اگر در آن سال‌هااز مردم وجهی دریافت شده باید به اموزش و پرورش هم پرداخت شود.
 
خدابنده در خصوص اجرای سند 2030 در مدارس تصریح کرد:  این سند بر اساس ابلاغ وزیر آموزش و پرورش کاملا منسوخ و از سیستم خارج شده است.  اجرای هرموردی که در ارتباط با سند 2030 باشد را  در استان قویا تکذیب می‌کینم.
 
وی در خصوص کمک‌های خیرین در مدرسه سازی گفت: از جشنواره خیرین مدرسه ساز سال گذشته تا جشنواره امسال که در اردیبهشت برگزار شد، 63 میلیارد تومان کمک خیرین برای ساخت مدرسه بوده است و مجمع خیرین مدرسه سار استان رتبه یک کشور را کسب کرده است.
 
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در خصوص سرانه فضای آموزشی در خراسان رضوی تصریح کرد: این سرانه در کشور 5.2  متر است و در خراسان رضوی 4.2 متر است. امیدواریم با احداث پروژه‌های جدید این شاخص افزایش یابد. بیشترین تراکم دانش‌آموزان در حاشیه شهر است. همچنین  یک سوم فضای آموزشی کشور و استان فرسوده است که نیاز به تخریب و بازسازی یا استحکام‌سازی و مقاوم سازی دارد.
 
فرهنگ استفاده از ابزار هوشمند در مدارس وجود ندارد
 
خدابنده در خصوص هوشمندسازی مدارس اظهار کرد: در تمام مدارس حداقل یک کلاس هوشمند داریم و بسیاری از مدارس هم تمام کلاس‌هایشان هوشمند هستند  اما فرهنگ استفاده از  از ابزار هوشمند در کلاس درس چه توسط دانش‌آموز و چه توسط معلمان هنوز جدی گرفته نشده است.
 
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در خصوص عدم اعمال مدرک دوم تحصیلی برای کارمندان گفت: این قانون توسط سازمان امور استخدامی  و سازمان برنامه و بودجه تصویب و به تمام وزارت خانه‌ها ابلاغ   شده است. وزارت آموزش و پرورش پیگیر است تا برای این منع قانونی یک مجوز استثنا بگیرد تا همکاران ما بتوانند بار دوم و سوم ارتقای مدرک تحصیلی داشته باشند.
 
وی بیان کرد: دریافت وجه به صورت اجباری در هنگام ثبت نام خلاف قوانین و مقررات است و با دریافت اجباری وجه در مدارس برخورد می‌کنیم اما نیازمند مشارکت اولیا هستیم برای اینکه وضعیت مدارس بهبود یابد. اگر کمک آنها نباشد بسیاری از مدارس با مشکل مواجه خواهند شد زیرا سرانه مدارس آنقدر پایین است که نمی‌تواند مشکلات مدارس را حل کند.
به اشتراک بگذارید :