22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۱۰ ۱۵:۱۵:۰۱
کد مطلب:  672462
معاونت پرورشی و فرهنگی شهر تهران اعلام کرد:
نشست مشترک مدیران پایگاه های انتخاب رشته دانشگاه ها و کارشناسان مشاوره شهر تهران

معاون پرورشی و فرهنگی شهر تهران، لزوم برگزاری همایش معرفی رشته های دانشگاهی برای دانش آموزان سال چهارم و خانواده ها و استفاده از سایت اطلاع رسانی اداره کل آموزش و پرورش شهرتهران را جهت دانش افزایی متذکر شدند.

     به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران، نشست مشترک مدیران پایگاه های اتنخاب رشته و کارشناسان مشاوره با حضور کریمی معاون پرورشی و فرهنگی و بابلی رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی در مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی توحید برگزار گردید.

کریمی انتخاب رشته دانشگاه ها را حلقه ای از سلسله فعالیت های فرآیندی هدایت تحصیلی عنوان نموده و بر ترغیب و تشویق دانش آموزان واجد شرایط انتخاب رشته و خانواده ها، به استفاده از خدمات مشاوره ای پایگاه های آموزش و پرورش تاکید داشتند. 

کریمی ضمن اشاره به  دیدگاه اریکسون  روان شناس معروف، به رابطه مستقیم هویت آدم ها،  شغل و رشته تحصیلی شان اشاره و اذعان داشتند:" مشاوران در پایگاه ها به دانش آموزان کمک می کنند خوب بیندیشند و تصمیم گیری عقلایی و خوب در انتخاب رشته دانشگاهی داشته باشند.

وی افزود: "آمار بالای تغییر رشته در دانشجویان دانشگاه ها، اضطراب والدین و فشار مضاعفی که به دانش آموزان وارد می شود، تبلیغات کاذب و سودجویانه موسسات انتخاب رشته خصوصی و مواردی از این قبیل، ضرورت بهره گیری از خدمات مشاوره ای و اطلاعات تخصصی را ایجاب می کند."

معاون پرورشی و فرهنگی شهر تهران، لزوم برگزاری همایش معرفی رشته های دانشگاهی برای دانش آموزان سال چهارم و خانواده ها و استفاده از سایت اطلاع رسانی اداره کل آموزش و پرورش شهرتهران را جهت دانش افزایی متذکر شدند.

هدایت تحصیلی پایه نهم و لزوم استقرار حداقل 2 نفر مشاور متخصص در هسته های مشاوره منطقه جهت پذیرش مراجعان، فعال سازی اتاق فکر مشاوران جهت تبادل تجربه و افکار در موضوعات تحصیلی- شغلی و روانی- رفتاری از تاکیدات کریمی بود.

     در ادامه بابِلی رئیس اداره مشاوره دوره های تحصیلی، با اعلام شعار پایگاه های شهر تهران ( ما مشاوره می دهیم تا شما متناسب با رغبت وتیپ شخصیتی خود انتخاب رشته کنید) ؛  به تشریح موضوع" طراحی مسیر زندگی " پرداخت . اهداف کلی هدایت تحصیلی، ضرورت تیپ شناسی و شخصیت شناسی در انتخاب رشته، ارجحیت انتخاب رشته دستی دانشگاه ها با توجه به چینش از بین 150 گزینه و عدم ضرورت استفاده از نرم افزار از موارد مطرح شده رئیس اداره مشاوره بود.

بابلی با ارائه آمار مراجعین به پایگاه های آموزش و پرورش در سنوات مختلف، بر مشارکت مدارس غیردولتی در ایجاد پایگاه انتخاب رشته دانشگاهی و استفاده از ظرفیت، امکانات و تخصص مشاوران مجرب آموزش و پرورش جهت هدایت صحیح دانش آموزان تاکید داشت.

بابِلی از دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی و خانواده ها خواست با مراجعه به سایت WWW. TEHRANEDU.IR از لیست پایگاه ها و آخرین اطلاعات انتخاب رشته مطلع و در دام موسسات غیرتخصصی با اهداف سودجویانه و تجاری گرفتار نشوند.

بابِلی به کارشناسان مشاوره مناطق توصیه کرد اطلاع رسانی از طریق سایت ادارات آموزش و پرورش مناطق انجام و بر ارائه بروزترین اطلاعات تخصصی با استفاده از مجرب ترین مشاوران در امر انتخاب رشته اهتمام ورزند.

ساماندهی نیروهای تخصصی کارآمد در هسته های مشاوره، فعال سازی جلسات کمیته هدابت تحصیلی، انتخاب عضو گروه آموزشی مشاوران از بین مشاورانی که ابلاغ مشاور مدرسه دارند و مستند سازی فعالیت ها از نکات مورد تاکید بابلی بود.

به اشتراک بگذارید :