3 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۰۹ ۰۷:۲۸:۳۴
کد مطلب:  671255
رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به روش‌های جبران کمبود معلم؛
افزایش 30 هزارنفری نیروهای حق‌التدریس/ برون‌سپاری در شاخه کاردانش/ استفاده از دانشجو معلمان برای سال تحصیلی جدید

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی آموزش‌وپرورش با اشاره به روش‌های جبران کمبود معلم گفت: افزایش 30 هزارنفری نیروهای حق‌التدریس و رسیدن این تعداد به 90 هزار نفر، برون‌سپاری در شاخه کاردانش و استفاده از دانشجو معلمان از مهم‌ترین راهکارها برای سال تحصیل جدید است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به نقل از ایلنا، اسفندیار چهاربند با اشاره به جبران کمبود معلم برای سال تحصیلی جدید یکی از روش‌های جبران را از طریق به‌کارگیری نیروهای حق‌التدریس برشمرد و گفت:‌ سال گذشته حدود ۶۰هزار نیروی حق‌التدریس یا نیروی شاغل غیرموظف را به کار گرفتیم و امسال پیش‌بینی می‌کنیم که این تعداد به ۹۰هزار نفر برسد، یعنی ۳۰هزار نفر دیگر را برای جبران کمبودها بکار می‌گیریم.

 

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش‌وپرورش تصریح کرد: از طریق روش‌های مختلف مثل خرید خدمات یا افزایش ساعت تدریس معلمان شاغل غیرموظف (حق‌التدریس) کمبود نیرو را جبران می‌کنیم.

 

چهاربند با اشاره به قوانین و ضوابط برای بکار گیری نیروهای حق‌التدریس گفت: تنها مجوزی که اجازه گرفتن حق‌التدریس آزاد را می‌دهد، مصوبه مجلس در سال ۹۴و ۹۵است، به‌طوری‌که این افراد باید مدرک تحصیلی‌شان متناسب با رشته‌ای که قرار است در آن جذب شوند، باشد؛ ضمن اینکه باید تمام مراحل گزینشی را طی کنند تا صلاحیت‌هایشان تائید شود.

 

وی در ادامه افزود: سال گذشته حدود ۳۰هزار نفر از معلمان رسمی به‌صورت حق‌التدریس کارکردند که امسال این رقم افزایش خواهد یافت. علاوه بر آن تلاش می‌کنیم با روش‌های دیگری مانند برون‌سپاری در شاخه کاردانش از طریق سازمان فنی و حرفه‌ای برخی از کمبودهایمان را تأمین کنیم که در این راستا حدود ۵۰هزار دانش‌آموز به این مراکز اعزام خواهند شد. همچنین برون‌سپاری‌هایی به جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و... نیز صورت خواهد گرفت.

 

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات با اشاره به دانشجویان تربیت‌معلم که در مهرماه تدریس را آغاز می‌کنند، گفت: این‌ها فارغ‌التحصیل نیستند، اما بخش قابل‌توجهی از دروس معلمی را گذرانده‌اند و تدریس آن‌ها اختیاری و داوطلبانه است، ضمن اینکه حتماً باید واحدهای موردنظر را گذرانده باشد تا وقتی‌که به کلاس وارد می‌شوند از آگاهی و مهارت نسبی برای کلاس داری برخوردار باشند.

به اشتراک بگذارید :