0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۰۷ ۰۷:۴۵:۵۵
کد مطلب:  669923
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش:
برای اولین بار در گزینش دانش آموزان تیزهوش به‌جای استفاده از آزمون پیشرفت تحصیلی غیراستاندارد از آزمون هوشی استاندارد استفاده شده است

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به برگزاری تست هوش در پایه هفتم گفت: برای اولین بار در گزینش دانش آموزان تیزهوش به‌جای استفاده از آزمون پیشرفت تحصیلی غیراستاندارد از آزمون هوش استاندارد استفاده شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش،  عبدالرسول عمادی با اشاره به برگزاری فرآیند سنجش دانش آموزان ورودی پایه هفتم متقاضی مدارس تیزهوشان که در روز جمعه برگزار شد، اظهار کرد: تست هوش مورداستفاده تنها آزمون گروهی معتبر هوش بوده که از روایی و اعتبار لازم برخوردار است.

وی افزود: این آزمون غیرکلامی توانایی مخاطبان را در سطوح بالای شناختی را رصد می‌نماید و دانش و حافظه فرد درنتیجه آن چندان تأثیرگذار نیست.

عمادی تصریح کرد: در آزمون امسال بیش از۱۵۰هزار دانش‌آموز شرکت کردند که ۸۰هزار نفر پسر و ۷۰هزار نفر دختر بودند که به مدت یک ساعت به ۶۰سؤال چهار گزینه ای و ۵سؤال تشریحی پاسخ دادند.

وی ادامه داد: کلیه آزمون‌های فردی و گروهی موجود در کشور همواره در دسترس همگان است و این موضوع درنتیجه سنجش هوش تأثیرگذار نیست؛ ضمن اینکه هیچ فردی از اینکه چه نوع آزمونی اجرا می‌شود مطلع نبوده و امنیت و اجرای بهینه آزمون در سراسر کشور گزارش شده است.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش افزود: جایگزینی تست هوش به‌جای آزمون پیشرفت تحصیلی، یک حرکت تحولی و روبه‌جلو وگام بلندی در جهت حذف آزمون‌های غیراستاندارد از دامن نظام تعلیم و تربیت و افزایش کیفیت‌ نظام آموزشی است.

شایان‌ذکر است، نتایج این سنجش در نیمه اول شهریورماه اعلام خواهد شد

به اشتراک بگذارید :