24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۰۶ ۰۲:۴۲:۱۴
کد مطلب:  669112
وزیرآموزش و پرورش در نشست صمیمی با کارکنان سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی؛
مشارکت، مسیر رسیدن آموزش و پرورش به کیفیت است

وزیرآموزش و پرورش در نشست صمیمی با کارکنان سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی بیان کرد: مشارکت، مسیر رسیدن آموزش و پرورش به کیفیت است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، سید محمد بطحایی پس از بازدید از بخش های مختلف سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی در جمع  کارشناسان سازمان،ضمن گرامیداشت و تبریک میلاد با سعادت حضرت امام رضا علیه السلام، اظهار کرد: از تلاش و زحمات همکاران در سازمان  درباره کمکی که برای  زلزله‌زدگان کرمانشاه داشتند، تشکر می‌کنم که در شرایط سخت اقتصادی،این  حرکت ارزشمند علاوه بر  آثار تربیتی،  تاثیرات عاطفی و روانی خوبی را  هم برجای گذاشت

 

وزیر آموزش وپرورش گفت: ما همه یک تیم هستیم و اشکال و نقص در یک بخش از تیم، به کل مجموعه برمی گردد و اگر تیم  در خدمت به مردم و رضایت خداوند موفق شود، موفقیت برای همه ی تیم هست و اگر ناکامی در رسیدن به هدف باشد  متعلق به همه ی اعضای تیم هست و  ما باید با  شناخت بیشتر به وظیفه ، گام های موثرتری برای حل مشکلات مردم برداریم  و خدمت بیشتری کنیم.

 

بطحایی تاکید کرد: اگر نظام تعلیم و تربیت را از گذشته تا کنون مورد واکاوی قراردهیم، این مشخص می شود که  از زمانی که آموزش وپرورش دیواری به دور خود کشید و بیان شد که تمام تعلیم وتربیت  در اختیار وزارت آموزش و پرورش است ، روزبه روز بر مشکلات آموزش و پرورش افزوده شد و زمانی که ارتباط آموزش و پرورش با نهادها قطع شد، از کیفیت فاصله گرفت.

 

وزیر آموزش و پرورش ضمن اشاره به دستاوردهای مشارکت مردم در آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: زمانی که از مشارکت صحبت می کنیم به این معنی نیست که بار سرانه دادن دولت را به دوش مردم بگذارید و باید نگاه به مشارکت  در بخش غیردولتی نگاهی باشد که افق نجات بخش آموزش و پرورش شود اگر مردم در کنار نظام تعلیم وتربیت باشند ، مشکلات کنونی همچون فضا و امکانات و منابع حل خواهد شد و بی شک مشارکت راه نجات بخش آموزش و پرورش است  و مسیر رسیدن به کیفیت است.

 

در بحث توسعه مدارس غیر دولتی از ۸٪به  به ۱۱٪رسیده‌ایم و این به معنای کاهش وظایف دولت در سرانه مدارس نیست بلکه  به معنای افزایش فضا برای حضور مردم برای نظارت و برنامه‌ریزی در امور آموزشی و پرورشی است و برای پاسخگویی به اعتماد مردم باید نظارت دقیق بر مدارس غیر دولتیوجود داشته باشد.

 

 وی با اشاره به آموزش از راه دور و ظرفیت هایش تصریح کرد: پس از  پیروزی انقلاب اسلامی، در عدالت آموزشی از نظر کمی توسعه خوبی داشتیم و رتبه خوبی در نظام های جهانی داریم، اما از حیث کیفی و عدالت کیفی فاصله داریم  و آموزش  از راه دور می تواند نقش موثری در برقراری عدالت کیفی داشته باشد وبرای این منظور  باید آموزش از راه دور دامنه خدماتش را وسیع کند تا از نظر کیفی هم به مطلوبیت برسیم.

 

سید محمد بطحایی با اشاره به ظرفیت شوراها در آموزش و پرورش گفت: باید بخش عمده ای از مشارکت نهادهای مدنی ،  عمومی و‌مردم از طریق شوراها انجام بگیرد  و اگر این مسیر هموارشودو شوراها را در تمامی ارکان آموزش و پرورش  فعال کنیم ، بسیاری از مشکلات آموزش و پرورش حل خواهد شد .

 

 در ادامه مجتبی زینی وند رییس سازمان مدارس و‌مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی ضمن قدردانی از حضور وزیر آموزش و پرورش  به رویکردهای سازمان اشاره کرد و‌گفت : براساس برنامه محوری، پژوهش محوری،نظارت و راهنمایی ،هدایت و حمایت ، توسعه مشارکت و بهره گیری از خدمات نوین، رویکردهای سازمان برنامه‌ریزی شده است و و در این راستا تشکیل کمیته های برنامه ریزی با هدف احصای تکالیف قانونی براساس اسناد بالادستی و  سند تحول و تعیین راهبرد براساس سیاست های وزارتخانه  صورت گرفته است.

 

وی کیفیت بخشی را اصل ضروری در برنامه های سازمان دانست و گفت:  در جهت دست یابی به کیفیت فعالیت های آموزشی و پرورشی،دوره های  توانمندسازی سازی برای همکاران طراحی شده است و ارتقای عملکرد مدارس با معرفی شاخص ها ومعیارها انجام خواهد گرفت.

 

زینی وند در ادامه افزود: در رویکرد پژوهش محوری تلاش شده است که  محورهای کاربردی و عملیاتی سازمان مورد بررسی و پژوهش قراربگیرد که از این میان می توان به   آسیب شناسی و مطالعه استراتژیهای توسعه کمی و کیفی مشارکتها،طراحی الگوی بالندگی شغلی و حرفه ای منابع انسانی ، پایش ،سنجش و اعتباربخشی  ملاک ها و نظام اجرایی ارزشیابی ، سنجش عملکرد مدارس از منظر شاخص ها و....اشاره کرد.

 

رییس سازمان مدارس و‌مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی با اشاره به نظارت مستمر بر  فرایند ثبت نام خاطرنشان کرد: نظارت بر عملکرد و نظارت موضوعی  دو رویکرد مهم بخش نظارت است و روزانه ۵تیم از مدارس غیردولتی شهر تهران بازدید می کنند و مسائلی و مشکلات را بررسی می نمایند و تا کنون بیش از ۱۲۰مدرسه مورد بازدید قرار گرفته است.

 

وی  خاطر نشان کرد:با توجه به حوزه ی وسیع فعالیت های مرکز، سامانه های مختلف  طراحی شده و‌با هدف دسترسی بیشتر والدین به برنامه ها و تسریع امور و شفافیت عملکرد ها راه اندازی شده است وچون سازمان برنامه های  و حوزه ی ارتباطی وسیعی دارد ، با ساماندهی سامانه ها بسیاری از مشکلات مرتفع می شود.

به اشتراک بگذارید :