17 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۰۴ ۰۸:۳۴:۱۵
کد مطلب:  668681
مقاله؛
بررسی عملکرد سه ماهه مدیر کل آموزش و پرورش استان مازندران

محمدباقر یوسف نیاپاشا، دکتری جامعه شناسی سیاسی دانشگاه تهران

آموزش و پرورش مازندران از جهات دامنه، وسعت و گستردگی، با حدود چهل هزار نفر کارمند شاغل و بیست هزار نفر بازنشسته که شصت درصد کارکنان دولت در استان را شکل می دهند، 500 هزار نفر دانش آموز و اولیای آنها که تقریبا با همه خانواده ها از همه اقشار ارتباط دارد، نیاز به بررسی همه جانبه از زاویه های گوناگون دارد تا کارکردهای مثبت تقویت شود و آسیب ها و چالش ها شناخته شود و برای رفع آنها راهکارهای اساسی ارائه گردد.

عملکرد مدیر کل آموزش و پرورش استان مازندران در این گفتار از دیدگاه جامعه شناختی بررسی می شود چرا که توسعه همه جانبه آموزش و پرورش استان مازندران دغدغه اصلی نگارنده این سطور هست. بدیهی است که از زوایای دیگر مانند؛ آماری و اداری قابل تحلیل است که از جانب متخصصان این رشته ها انجام می گیرد. با توجه به اینکه آقای نیکزاد حدود سه ماهه به عنوان مدیر کل انتخاب شدند بررسی عملکرد او می تواند چراغی برای توسعه آینده باشد. بدین جهت کارکرد سه ماهه او بررسی می شود‌:

۱- هماهنگی با وزیر و معاونین وزیر برای جذب منابع: از همان ابتدا مدیرکل جدید اعتقاد داشت که برای رفع مشکلات کنونی به ویژه مالی، نیاز است تا با وزارتخانه، وزیر و معاونین ارتباط بیشتری برای جذب منابع، برقرار شود. به همین جهت به این امر اهتمام ورزید. به عنوان نمونه در هفته معلم چهار معاون وزیر از جمله معاون مالی و پشتیبانی وزیر چند روز در نقاط متعدد حضور داشتند و از نزدیک در جریان مشکلات آموزش و پرورش استان قرار گرفتند و برای رفع موانع کمک کردند.

۲- حضور فعال مدیرکل در مناطق گوناگون استان: از همان ابتدا تا به حال ایشان در اکثر نقاط استان از غرب استان؛ رامسر تا شرق؛ بهشهر برای رفع و رجوع مسائل حضور فعال داشتند تا بتوانند مشکلات کنونی را به طور نسبی سامان دهند.

۳- تعامل گسترده با استاندار به عنوان عالی ترین مرجع تصمیم سازی و نماینده عالی دولت در استان، معاونین و مدیران استانداری، فرماندارها و بخشدارها، نمایندگان مجلس به عنوان مراجع قانونگذاری و ائمه جمعه و جماعت، جهت تبادل نظر برای رفع مشکلات کنونی آموزش و پرورش تا همگان برای حل مشکلات کنونی وارد عرصه شوند.

۴- تلاش برای حل مشکلات مالی: با توجه به اینکه آقای مدیر کل در این زمینه سالیان متمادی تجربه داشتند، اقداماتی را برای رفع موانع مالی، برای مثال پرداخت برخی معوقات و بدهی به بیمه ها ( تامین اجتماعی)، انجام دادند که نیاز به پی گیری و سعی بیشتر دارد.

۵- برگزاری همایش های علمی، آموزشی و پرورشی: در اداره کل و مناطق، به عنوان نمونه؛ همایش تولید محتوایی الکترونیکی که نیاز است با دعوت از متخصصین تعلیم و تربیت استان که افراد عالم و مجربی هستند، به طور جدی برگزار شود. در این راستا آسیب ها و چالش های آموزشی بررسی شوند و راهکارها برای رفع موانع ارائه گردند.

۶- برگزاری نشست های مجمع خیرین: با اهتمام شخص مدیر کل که معتقدند خیرین توان حل بخشی از مشکلات مالی آموزش و پرورش را دارند. بدین جهت نشست های متعددی در مناطق به عنوان نمونه بندپی غرب تشکیل شد که مبالغ قابل توجهی برای کمک به مدارس و دانش آموزان جمع آوری شد. با توحه به حس نوع دوستی مردم خیر مازندران و مشکلاتی که آموزش و پرورش با آن روبروست، برگزاری این نوع نشست ها در شهرها و مناطق با وسعت بیشتری ضروری به نظر می رسد.

۷- نشست با مدیران سازمان ها و نهادها برای جذب منابع مالی، رفاهی و اجتماعی: برای نمونه؛ نشست با مدیران بانک جهت ارائه تسهیلات به فرهنگیان، هماهنگی با مدیر کل دادگستری برای حمایت و صیانت از منزلت اجتماعی معلم، نشست با فرماندهی نیروی انتظانی استان جهت ایجاد امنیت بیشتر برای عموم فرهنگیان که بسترساز محیط امن در جامعه هستند. بسط این نوع تعاملات با نهادها برای رفاه همه جانبه فرهنگیان، انتظاری است که کارمندان آموزش و پرورش از مدیر کل دارند.

بدیهی است که مسائل آموزش و پرورش استان متنوع و گسترده است که این گفتار و نوشته های مشابه کفایت نمی کند و نیاز به بررسی وجوه متعدد علمی و عملی دارد که متخصصین امر باید از جهات متعدد به آنها اهتمام ورزند تا شاهد توسعه آموزش و پرورش استان مازندران باشیم. مشکلات آموزش و پرورش موقعی به طور نسبی حل شدنی است که به دغدغه عمومی اکثرنخبگان (اجرایی و فکری)، کارشناسان، مجریان و مدیران تبدیل شود.

به اشتراک بگذارید :