0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۰۳ ۱۳:۰۵:۴۴
کد مطلب:  668419
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در مشهد :
22 درصد دانش آموزان مقطع ابتدایی در کشور با مشکل اضافه وزن روبرو هستند

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: ضعف سواد حرکتی موجب مشکلات سلامتی و آسیب های فراوان برای دانش آموزان شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ، مهرزاد حمیدی صبح چهارشنبه در مراسم افتتاح طرح ملی دوره آموزش تربیت بدنی ویژه آموزگاران دوره ابتدایی دخترانه در مشهد با بیان اینکه مقطع ابتدایی دوران طلایی تحصیلی دانش آموزان است اظهار داشت: اگر دانش آموزی از تحصیل باز بماند می توان با ارائه آموزش ها او را توانمند کرد اما اگر دانش آموزی بازمانده از حرکت شود و به اندازه کافی سواد حرکتی در دوره ابتدایی و پیش دبستانی آموزش داده نشود، تبعات آن را به هیچ عنوان نمی توان جبران کرد.

 

وی ادامه داد: امروز به استناد آموزه های سند تحول، پیمایش های ملی و تحقیقاتی که انجام شده باید به فکر نجات نسل آینده باشیم،طبق تحقیقات ملی با نام طرح کاسپین که هر پنج سال یک بار در میان دانش آموزان کشور اجرا می شود،امروز متاسفانه باید اذعان کنیم ترکیب بدنی دانش آموزان از حالت بدنی عادی خارج شده است.
وی ادامه داد:این تحقیقات نشان داده است شاخص توده بدنی( BMI) دانش آموزان از حالت طبیعی خارج شده و هشدار می دهد که 21 تا 22 درصد دانش آموزان ابتدایی هم اکنون با معضل چاقی و یا افزایش وزن روبرو هستند.

 


وی با اشاره به اینکه باادامه این روند پیش بینی می شود در آینده با سونامی بیماری های غیرواگیر در کشور مواجه باشیم، گفت:در جمعیت 15 تا 65 سال کشور نیز بیماری های دیابت ،کلسترول ، چربی خون و تغییر ترکیب بدنی در حال افزایش است.
وی تصریح کرد: اگر باور ما این است که دوره آموزش ابتدایی دوره طلایی نظام تعلیم و تربیت در عرصه خواندن، نوشتن ،تربیت و ادب است باید توجه داشته باشیم در حوزه حرکت و تربیت بدنی این دوران به مراتب طلایی تر و مهمتر است .
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: فناوری های نوین سندروم هزاره سوم هستند و به بیان دیگر می توان گفت که موبایل ، تلوزیون و اینترنت سرگرمی های دانش آموزان را به حالت سکون تبدیل کرده و آنان را به شدت دچار فقر حرکتی کرده است.
حمیدی در پایان خاطرنشان ساخت: تربیت بدنی در آموزش و پرورش به معنی تربیت از راه شرکت جویی در فعالیت های بدنی است و امروز با ترویج تربیت بدنی می توان تربیت کودکان را مستحکم تر کرد.

به اشتراک بگذارید :