13 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۲۴ ۱۰:۱۴:۳۲
کد مطلب:  662498
یادداشت کارشناس روابط عمومی آموزش و پرورش استان قزوین در روزنامه ولایت:
روز ملی دختر ، فرصتی برای بررسی جایگاه دختران

اول ذی القعده مصادف با تولد حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان روز ملی دختران در تقویم کشور ثبت شده است ،بدون شک این نامگذاری ها فرصتی مناسب برای توجه بیشتر و برنامه ریزی های بهتر برای این قشر از جامعه است .

یادداشتی از نسرین رحیمی

کارشناس اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان قزوین


افزایش خود باوری و اعتماد به نفس ، گسترش فرهنگ حیا و حجاب، اصلاح نگرشهای جامعه و خانواده نسبت به دختران و همچنین ارائه الگوهای مناسب و بهره مندی از الگوهای دینی برای انتخاب روش زندگی بهتر از جمله اهدافی هستند که متولیان امر فرهنگی برای ارتقا جایگاه دختران جامعه به دنبال آن هستند که شاید روز ملی دختران فرصتی جدید برای بررسی جایگاه و امکانات دختران در جامعه باشد .
دختران امروز مادران فردای این جامعه به شمار می روند ازاین رو ضروری است تا علاوه بر سلامت جسم و روح به ارتقا جایگاه آموزشی ، علمی ، معنوی ، اجتماعی و فرهنگی آنان توجه بیشتری کرد و بسترهای لازم را برای مشارکت هر چه بیشتر آنان فراهم ساخت. حضور آگاهانه دختران و زنان در عرصه های مختلف جامعه می تواند منجر به تحولات تاثیر گذاری در جامعه شود و بی توجهی به آنان ممکن است آسیب های اجتماعی زیان آوری به همراه داشته باشد .
دختران، حساس‌ترین و بعد از مادر، مهربان‌ترین عضو خانواده هستند؛ از این رو توجه ویژه به این گروه که در اسلام نیز به آن سفارش شده ، از اهمیت خاصی برخوردار است.
دین اسلام از دختر به عنوان 'ریحانه' شاخه گلی ظریف نام می برد و این در حالی است که پیش از آن و در دوران جاهلیت نه تنها برای آنان ارزشی قائل نبودند بلکه دختران را زنده به گور می کردند ، در مجموع با آمدن اسلام دختر و زن شخصیت یافت . روایات و احادیث متعددی در این زمینه نقل شده است که نشان از اهمیت دادن اسلام به شخصیت دختران و زنان است .
پیامبر اکرم (ص) در این زمینه می فرمایند 'بهترین فرزندان شما دخترانتان هستند و یا ' هر کس سرپرستی دو یا سه دختر را داشته باشد، با من در بهشت خواهد بود'، امام صادق (ع) نیز می فرمایند : 'پسران نعمتند و دختران حسنه و نیکی، و خداوند از نعمت­ها می­پرسد، ولی بر نیکی­ها پاداش می­دهد'،نقل این سخنان بدان معنا نیست که پسران از اهمیت کمتری برخوردارند اما از آنجا که دختران حساس تر و روحیه شکننده تری دارند از نظر عاطفی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.
سرمایه‌گذاری بر روی این قشر که بیش از نیمی از جمعیت جامعه ما را تشکیل می دهد به عنوان خیمه و ستون خانواده برای تشکیل یک خانواده محکم و یکی از بهترین سرمایه گذاری ها برای داشتن جامعه ای سالم خواهد بود.

این روزها دیگر مانند گذشته دختران در کنج خانه نمی‌نشینند و اکثریت بعد از تمام‌شدن تحصیلات دانشگاهی به‌دنبال کار می‌روند تا بتوانند منبع درآمدی برای خود داشته باشند؛ اما در این راه هم سختی‌های زیادی برای یک دختر وجود دارددوگانگی بین سنت و مدرنیته باعث سردرگمی‌های زیادی در نسل امروز شده است و این مساله بیشتر دختران را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؛ دوستانی که او ترغیب می‌کنند تا مدرن شود و قید و بندها را بردارد؛ اما از طرف دیگر خانواده که با وجود همه مدرن‌شدن‌های امروزی بازهم به او می‌گوید باید خودش را در جامعه حفظ کند؛ این دوگانگی‌های مدام در زندگی دختران نوجوان که حتی شاید یک راه‌حل مناسب هم برای آن نباشد؛ او را بیش از پیش سردرگم می‌کند و نمی‌تواند راهی برای این سردرگمی پیدا کند

..یکی از مشکلاتی که دختران امروزی با آن مواجه هستند و این مساله فقط به خودشان برمی‌گردد، بحث توجه بیش از حد به ظاهر است که همه اینها به‌خاطر تبلیغات سوء در جامعه است؛ تبلیغاتی که دختران جوان را به‌جای سوق دادن به سوی موفقیت و معنویت به سمت ظاهر برده است و آنها را از توجه به مسائل مهم زندگی واداشته است؛ اگر از ابتدا توجه آنها در خانواده و بعد در مدرسه توسط والدین و معلمان به مسائل مهم‌تر جلب می‌شد دیگر دختران جامعه دچار مشکلات افسردگی ناشی از ظواهر نبودند و به‌جای توجه به مسائل مهم‌تر، به ظاهر اهمیت نمی‌دادند.
دانشگاه اولویت دختر امروز است؛ خانواده هم او را به سوی این مساله سوق می‌دهد که اگر دانشگاه نروی همه درها به رویت بسته است و فقط از طریق دانشگاه می‌‌توانی به سعادت برسی؛ اینها همه تلقین‌هایی است که به یک دختر از ابتدای شروع درس‌خواندنش می‌شود و برای همین بسیاری از آنان امروز فقط می‌خواهند مدرکی بگیرند و همین مدرک را ضامن خوشبختی خود می‌دانند؛ مطمئنا تحصیلات برای دختر امروزی لازم است اما تحصیلات به‌تنهایی نمی‌تواند ضامن خوشبخت‌شدن یک فرد شود؛ چیزی که در جامعه امروز توسط خانواده و جامعه تحمیل می‌شود و همه به آن تن می‌دهند؛ در حال حاضر دختران بیشتر از پسران به سمت تحصیلات دانشگاهی رفته‌اند و آمارهای مختلف این را تایید می‌کند که درصد زیادی از دختران جامعه امروز تنها راه خوشبخت‌شدن خود را در تحصیلات می‌بینند.

توجه به مسائل زنان و دختران  بعنوان نیمی از جامعه همواره یک ضرورت بوده و است لذا به دلیل اهمیت موضوع باید در هر مقطعی از زمان مشکلات و مسائل آنها مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.
با وجود تاکید دین اسلام بر حفظ شان و مقام زن در جامعه، وجود برخی رفتارهای تبعیض آمیز سبب شده که این قشر حفظ و ارتقا منزلت را در عرصه های مختلف خواستار شوند.
با وجود بی مهری ها به این قشر، شاهد موفقیت های روزافزون زنان نخبه و فرهیخته در سطوح مختلف کشور هستیم که با اراده ای قوی پله های ترقی را بتدریج طی کرده و برای افزایش جایگاه خود در جامعه تلاش می کنند.
شاید یکی از دلایلی که باعث شده، زنان و دختران ایرانی همواره الگویی برای زنان سایر کشورها باشند، افزایش پیشرفت آنها طی سالیان گذشته بخصوص پس از انقلاب است اما باید اذعان داشت هنوز هم این افراد تا رسیدن به اهداف متعالی و سطوح مورد انتظار فاصله زیادی دارند که این امر تنها با فرهنگ سازی، پشتوانه قانونی و ضمانت های اجرایی محقق می شود.
هرچند دولت ها در سال های گذشته برای بهبود وضعیت حوزه زنان و خانواده موفقیت هایی در چارچوب برنامه های پیش بینی شده، کسب کرده اند اما متاسفانه هنوز برخی از مطالبات و درخواست های زنان بی پاسخ مانده است
.

به اشتراک بگذارید :