26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۲۳ ۰۲:۵۷:۴۸
کد مطلب:  661701
رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی در استودیو الفبا؛
شفافیت در عملکرد و تسریع امور اداری از طریق طراحی و راه اندازی سامانه‌های مختلف سازمان مدارس غیردولتی

در ادامه سلسله برنامه‌های پاسخگویی استودیو الفبا، رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی با اشاره به طراحی و راه اندازی سامانه های مختلف در این سازمان گفت: سامانه های متعددی جهت دسترسی بیشتر والدین به برنامه‌ها، تسریع امور و شفافیت عملکردها راه‌اندازی شده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در ادامه نشست‌های خبری استودیو الفبا، مجتبی زینی وند با اشاره به طراحی و راه‌اندازی سامانه‌های مختلف در سازمان مدارس و مراکز غیردولتی اظهار داشت: با توجه به حوزه‌ وسیع فعالیت‌های مرکز، طراحی سامانه‌های مختلف ضرورت مهمی است که برای دسترسی بیشتر والدین به برنامه‌ها و تسریع امور و شفافیت عملکردها راه‌اندازی شده است و به علت اینکه سازمان برنامه‌ها و حوزه‌ی ارتباطی وسیعی دارد، با ساماندهی این سامانه‌ها بسیاری از مشکلات مرتفع می‌شود.

راه‌اندازی سامانه صدور مجوز برای مدارس غیردولتی

 

وی افزود: راه‌اندازی سامانه صدور مجوز برای مدارس غیردولتی فرایند طولانی ثبت‌نام و پیگیری را کوتاه کرده و رفت‌وآمدهای متقاضیان برای پیگیری را کاهش داده است و بااتصال به شبکه اینترنت از هر نقطه‌ای می‌توان ثبت درخواست در سامانه را انجام داد و سایر مراحل پیگیری و استعلام‌ها کاملاً الکترونیکی قابل‌ردیابی است.

تمام مراحل تعیین شهریه در قالب الکترونیکی طراحی‌شده است

 

زینی وند با معرفی پایگاه اطلاع‌رسانی mosharekatha.ir خاطرنشان کرد: سامانه‌های صدور مجوز تأسیس و راه‌اندازی، شهریه مدارس غیردولتی، نظارت بر عملکرد مدارس، طرح خرید خدمات و پیش‌دبستانی در پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز طراحی و راه‌اندازی شده است که والدین، دانش آموزان و کارشناسان با ورود به این سامانه‌ها می‌توانند پیگیر امور خود باشند.

 

 وی با اشاره به سامانه شهریه مدارس غیردولتی گفت: در بحث تعیین شهریه تمام مراحل در قالب الکترونیکی طراحی‌شده است و از زمان ورود اطلاعات توسط مؤسسین تا بررسی اطلاعات در شورای منطقه و استان و اعلام میزان شهریه، کلیه امور در سامانه انجام می‌شود.

 

زینی وند در ادامه گفت: شهریه در دو قالب برای سامانه تعریف‌شده است و از دو بخش شهریه مصوب ثابت و اختیاری است که شهریه ثابت که شامل برنامه درسی و ساعات فوق‌برنامه درسی مصوب شورای عالی آموزش‌وپرورش است و شهریه اختیاری که هزینه فعالیت‌های تابستانی را دربرمی گیرد، شامل شده است و مؤسسین باید برنامه‌های تابستانی با محوریت مهارت‌آموزی و فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی را در سامانه تعریف کنند تا پس‌ازآن شهریه فعالیت‌های تابستانی کاملاً مشخص گردد و در اختیار والدین قرار بگیرد.

 شفافیت در برنامه‌ها و عملکردها هدف از راه‌اندازی سامانه‌ها

 رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی مهم‌ترین هدف از راه‌اندازی سامانه‌ها را شفافیت در برنامه‌ها عملکردها دانست و گفت: مؤسسینی که می‌خواهند درخواست شعبه دیگری داشته باشند می‌توانند وارد سامانه شوند و ثبت درخواست کنند درصورتی‌که مؤسس تذکری از شورای نظارت منطقه داشته باشد حق افتتاح شعبه دیگر را ندارد و در غیراینصورت می‌تواند فرایند درخواست خود را الکترونیکی پیگیری کند.

راه‌اندازی سامانه خرید خدمات

 

زینی وند در خصوص سامانه خرید خدمات افزود: برخی از معلمین خرید خدمات از میزان دریافتی حقوق خود اعتراضی داشتند و در این سامانه تمامی فرایند عملکرد مدارس خرید خدمات تعریف‌شده است تا نظارت بیشتری بر این مدارس باشد و مؤسس باید از ابتدا مشخص باشد و ضمن برخورداری از شرایط حق تفویض اختیار به مجری دیگری ندارد و همچنین مؤسس اطلاعات نیروی انسانی مدرسه، میزان جذب نیرو، برنامه توانمندسازی نیروی انسانی، قراردادهای بسته‌شده با معلمان، حق بیمه و میزان پرداختی‌ها را باید در سامانه وارد کند.

 

راه‌اندازی سامانه میز خدمت الکترونیکی

 

وی تصریح کرد: علاوه بر سامانه‌های گفته‌شده مرکز مدارس غیردولتی سامانه‌ی دیگر با عنوان میز خدمت الکترونیکی راه‌اندازی کرده است که بخش‌های مختلف استعلام شهریه مدارس، جست‌وجوی مدارس، ثبت شکایت، درخواست‌ها و مجوزها و دریافت نرم‌افزار استعلام شهریه را شامل می‌شود.

 

نظارت مستمر بر مدارس غیردولتی در ایام ثبت‌نام وجود دارد

 

عضو شورای معاونین وزارت آموزش‌وپرورش بابیان نظارت مستمر بر مدارس غیردولتی در ایام ثبت‌نام اشاره کرد و گفت: با هماهنگی شهر تهران در منطقه ۱ تا ۶ ناظرهای مستقر در مدارس غیردولتی داریم که به‌طور مستمر با حضور در مدارس بر شیوه‌ ثبت‌نام و اخذ شهریه نظارت دارند و از سوی سازمان مراکز و مدارس غیردولتی آموزش‌وپرورش هم ارزیابی‌هایی از عملکرد ناظرین مستقر صورت گرفته که موجب شده است در برخی از مناطق تغییرات و پیشنهاد‌هایی داشته باشیم.

 

 تا پایان برنامه ششم توسعه ۱۵٪ از مدارس باید به‌صورت غیردولتی اداره شوند

 

رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی اظهار کرد: کارگروه توسعه متوازن تشکیل‌شده است که بر صدور مجوز و تعداد مدارس غیردولتی در مناطق نظارت خواهند داشت و درصورتی‌که منطقه‌ای اعلام کند از حیث تعداد مدارس غیردولتی اشباع‌شده است، موضوع بررسی و اعلام نظر خواهد شد. طبق برنامه ششم توسعه، آموزش‌وپرورش موظف به برخورداری از ۱۵٪ مدارس غیردولتی در کشور است.

تنها نهاد صادرکننده مجوز مرکز پیش‌دبستانی آموزش‌وپرورش است

 

زینی وند با اشاره صدور مجوز مراکز پیش‌دبستانی گفت: بر اساس قانون مصوب مجلس تنها نهاد صادرکننده مجوز مرکز پیش‌دبستانی آموزش‌وپرورش است که بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش‌وپرورش در دو شکل مراکز پیش‌دبستانی دولتی با مشارکت‌های مردمی و مراکز پیش‌دبستانی غیردولتی می‌تواند مجوز صادر کند و در مناطق دوزبانه، عشایری، کم برخوردار و حاشیه شهرها با حمایت دولت و آموزش‌وپرورش مراکز با تخصیص و اعتبارات دولتی اداره می‌شوند و در بخش غیردولتی به دو شکل مرکز پیش‌دبستانی کاملاً مستقل و مرکز پیش‌دبستانی ضمیمه صدور مجوز انجام می‌شود. در برخی از مدارس دولتی تعدادی کلاس به‌پیش دبستانی اختصاص داده‌شده که باید موسسی غیر از مدیر مدرسه پیگیر مجوز مرکز پیش‌دبستانی باشد و شورای مناطق طبق ماده ۱۲قانون مراکز غیردولتی قرارداد اجاره کلاس‌ها با مؤسس را داشته باشد.

شرط لازم اخذ شهریه در مدارس هیئت‌امنایی داشتن کلاس فوق‌برنامه است

 

رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی در ادامه افزود: در بحث مدارس هیئت‌امنایی با دو مشکل جدی مواجه هستیم و توسعه کمی مدارس هیئت‌امنایی باعث شده که مناطق زیادی از توسعه کیفی غافل بمانند درصورتی‌که شرط لازم اخذ شهریه در مدارس هیئت‌امنایی داشتن کلاس فوق‌برنامه است و هیئت‌امنا در راستای تقویت بنیه دانش آموزان، تصویب می‌کند و متأسفانه در برخی مدارس هزینه اخذ می‌شود اما کلاس‌ها برگزار نمی‌شود و بر همین اساس تصمیم گرفته‌شده است برای ساماندهی عملکرد مدارس هیئت‌امنایی برای صدور مجوز، دریافت هزینه و کیفیت‌بخشی فعالیت‌های آموزش‌وپرورشی نظارت بیشتری شود.

 

زینی وند گفت: برای مدارس هیئت‌امنایی، شاخص‌هایی که برای ارتقای علمی، پرورشی و مهارتی دانش آموزان لازم است تعریف‌شده است که این شاخص‌ها مبنای عمل خواهند بود و بر اساس شاخص‌ها، شهریه تعیین شود و گروه نظارت برای مدارس هیئت‌امنایی هماهنگ شده است که با توجه به ماهیت مدارس دولتی و واریز وجوه در حساب یکپارچه مدارس، کارگروه مشترکی با اداره ارزیابی عملکرد، نظارت‌ها را انجام می‌دهد.

بخشی از اتفاقات مدرسه معین بر عهده مراجع قضایی است که باید آن‌ها اعلام نظر کنند

وی با اشاره به صدور حکم برای مؤسس مدرسه معین اظهار داشت: بخشی از اتفاقات مدرسه معین بر عهده مراجع قضایی است که باید آن‌ها اعلام نظر کنند و آنچه در ارتباط با آموزش‌وپرورش است در دو بخش انجام‌گرفته؛ شامل صدور رای برای منحل شدن متوسطه دوره اول مدرسه معین و دفاع آموزش‌وپرورش از حق اعتماد اجتماعی خود که مدیرکل شهر تهران با شکایت از مسببین ماجرا طرح دعوی کرده است و البته نظارت‌های ما باید جدی‌تر و سختگیرانِه تر باشد و برای جذب و توانمندسازی نیروی انسانی و نگاهداشت آن برنامه‌هایی در نظر گرفته‌شده است.

به اشتراک بگذارید :