12 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۱۰:۳۰:۳۹
کد مطلب:  660895
رتبه برتر رشته زنبورداری کشور از آذربایجان شرقی در مسابقات کار و دانش:
تحصیل در رشته‌های کاردانش پس از فراغت از تحصیل امکان ایجاد شغل را فراهم می‌کنند

رتبه برتر رشته زنبورداری کشور از شهرستان تیکمه داش استان آذربایجان شرقی در گفت و گو با واحد خبر اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، تحصیل در رشته‌های کاردانش را مفید دانسته و می‌گوید بعد از پایان تحصیل امکان ایجاد شغل با این رشته‌ها وجود دارد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، با  تاکید آیات سوره ی مبارکه ی نحل و همچنین اهمیت پرورش زنبور عسل، رشته زنبور داری با توجه به نیاز مناطق و با هدف آشنایی دانش آموزان با فن پرورش زنبور عسل و تولید عسل و سایر فرآورده هایی که از زنبور عسل به دست می آید، در هنرستان های کار و دانش ایجاد شده است تا  دانش آموزان به طور عملی با لوازم زنبورداری و انواع زنبور موجود در یک کندو آشنا شوند تا زمینه ای باشد برای اشتغال افرادی که در آینده علاقمند به پرورش زنبور عسل هستند.

مهدی اسدی از دانش آموزان پایه یازدهم رشته پرورش و تولیدات زنبور عسل و کرم ابریشم هنرستان کاردانش ولایتمنطقهتیکمه داش با درخشش در مسابقات کشوری هنرستان های زیرشاخه کار و دانش رتبه اول را به دست آورد.

افتخار آفرینی این دانش آموز بهانه ای شد تا با وی گفتگویی داشته باشیم تا علاقمندان بتوانند از تجربیات و انگیزه ی این دانش آموز بهره ببرند.که در ادامه می خوانید:


 

چند سال دارید و در چه رشته ای تحصیل می کنید؟

 17 سال دارم و در رشته پرورش و تولیدات زنبور عسل و کرم ابریشم در هنرستان ولایت تیکمه داش مشغول به تحصیل هستم
در مسابقات کشوری در چه رشته ای شرکت کرده بودید؟

پرورش زنبور عسل
چه مراحلی را طی کردید تا به مرحله کشوری راه یافتید؟

با توجه به اینکه شاگرد اول کلاس در رشته پرورش زنبور عسل بودم  در مسابقات تئوری استانی شرکت کردم که بعد از راهیابی به مرحله عملی توانستم در مرحله استانی نفر اول مسابقات بشوم و به مسابقات تئوری کشوری راه یابم که  در این مسابقات نیز به حول قوه الهی توانستم به عنوان نماینده اذربایجان شرقی به مرحله عملی مسابقات عملی کاربردی هنرستان های کشور راه یابم.

چه عاملی باعث شد تا شما به رشته های کار و دانش روی بیاورید؟

با توجه به اینکه بعد از فارغ التحصیلی در رشته های کاردانش توانایی ایجاد شغل برای خودمان را کسب می کنیم به رشته های کاردانش علاقمند شدم و با توجه به اینکه روستای ما مستعد پرورش زنبور بود رشته پرورش زنبور عسل را انتخاب کردم.

آیا حوزه اختراع و ابتکار فعالیت هایی داشته اید و مقامی کسب کردید؟

 نه خیر
چه کسانی مشوق شما در این راه بودند؟

پدر و مادرم همیشه مشوق و راهنمای من برای ادامه تحصیل بودند و کادر هنرستان ولایت نیز دراین راه خیلی مرا تشویق کردند.
در مورد رشته تحصیلی خودتان توضیح دهید؟

ما در این رشته با انواع زنبور های عسل و روش های پرورش و تولیدات زنبور عسل اشنا می شویم . از تولیدات زنبور عسل می توان به عسل ، گرده ، ژل رویال، موم و بره موم و عسلک اشاره کرد.


 

چه انگیزه ای باعث تمایل شما به رشته های فنی بود ؟

البته رشته ما از رشته ی کشاورزی است و چون من روستایی هستم و شغل اکثر روستاییان  در منطقه ما کشاورزی و دامپروری و زنبورداری است سعی کردم تا با انتخاب این رشته به صورت علمی با این رشته اشنا شده  و بتوانم در روستای خودمان برای خودم شغل ایجاد کنم.
آیا برای انتخاب رشته خانواده مخالفتی با شما داشتند؟

نه خیر

نقش مشاوران مدرسه در گرایش شما به رشته تحصیلتون چی بود؟

آنها تمام راهنمایی های لازم را در این مورد به ما می دانند و از آنها کمال تشکر رادارم.

آینده کشور رو چگونه می بینید با توجه به شرایط حال و امکاناتی که هست؟

 کشور ما در حال پیشرفت است و متاسفانه با مشکلات زیادی از لحاظ اقتصادی درگیر است ولی با توجه به سیاست کشور در حمایت از تولیدات داخلی می تواند در مقابل این مشکلات پیروز شده و به یک کشور قدرتمند در منطقه تبدیل شود

برنامه شما برای ادامه تحصیل چی هست؟

اگر خدا بخواهد قصد ادامه تحصیل تا دکتری در این رشته را دارم .

برای آینده شغلی خودتان چه تصمیم دارید؟

از الان با خرید چند کندو شغل زنبور داری را شروع کرده ام و ان شالله با یاری خداوند متعال سعی دارم در این شغل پیشرفت نمایم.

چقدر از اینترنت و دنیای مجازی استفاده می کنید؟

 خیلی کم و در مواقعی که لازم باشد.

سطح هنرستان های استان را چگونه ارزیابی می کنید؟امکاناتشون چطور هست؟

من از سطح هنرستان استان خبری ندارم و در هنرستان خودمان با توجه به اینکه رشته ما برونسپاری جهاد کشاورزی بود ابتدا از لحاظ امکانات با مشکل مواجه بودیم ولی با مساعدت ریاست اداره تیکمه داش و مدیریت هنرستان امکانات هنرستان در رشته  پرورش زنبور به حد ایده ال رسیده است.

اوقات فراغت هاتون رو چگونه سپری می کنید؟

 ما چون روستایی هستیم در تعطیلات به یاری پدرمان در کارهای کشاورزی و دامداری می پردازیم

چه ویژگی مثبتی در شما هست که عامل موفقیت خودتون می دونید؟

 تلاش و پشتکار و توکل به خدا را می توانم به عنوان عامل های موفقیتم بیان کنم.

به عنوان یک هنرآموز موفق توصیه شما برای همنوعان تان چیست؟

به دوستانم توصیه می کنم خواستن توانستن است و به هر انچه که بخواهند می توانند با تلاش و پشتکار به ان برسند.

در آخر نیز از زحمات کلیه افرادی که در رسیدنم به این مقام  مرا یاری نموده اند  علی الخصوص ریاست اداره آموزش و پرورش تیکمه داش و مدیریت و کادر هنرستان ولایت  و دبیران محترم  کمال تشکر و قدردانی را دارم.
 

 

به اشتراک بگذارید :