27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۱۰ ۰۹:۱۲:۵۰
کد مطلب:  655996
روایت روزنامه خراسان از موفقیت دانش آموزان مشهدی در یک رقابت علمی بین المللی :
12 دانش آموز دانشمند

روزنامه خراسان در شماره 19854 خود در ویژه نامه خراسان رضوی ، در گزارشی به موفقیت دانش آموزان مشهدی در رقابت علمی سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا موسوم به (BL4S) (Beamline 4 schools) پرداخته است ، گزارشی که متن کامل آن در ادامه می آید.

سه سال قبل وقتی که دبیر فیزیک آموزش و پرورش ناحیه 4 مشهد، برای حضور در دوره آموزشی تحقیقات هسته‌ای راهی سوئیس شد، تصورش را نمی‌کرد که روزی بتواند تعدادی از دانش‌آموزان این شهر را هم با خود همراه کند و تیمی بشوند، که در یک رقابت علمی بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشند اما استعداد و هوش سرشار جوانان ایرانی چنین خیالی را به واقعیت تبدیل کرد. «محمدرضا خسروی پور» دبیر فیزیک آموزش و پرورش ناحیه 4 مشهد در سال 2015 توانست جواز حضور در این دوره علمی را کسب کند و پس از آن، سعی کرد راهنمای دانش‌آموزان علاقه مند به این عرصه باشد. ثمره این تعاملات علمی، حضور جمعی از دانش‌آموزان مشهدی در یکی از رقابت‌های دانش‌آموزی سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا موسوم به (BL4S) (Beamline 4 schools) بود تا این دانش‌آموزان، به طرح ایده‌های خود بپردازند. خسروی پور می‌گوید: سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا (CERN) در رده دانش‌آموزی برنامه‌هایی دارد که یکی از آن ها، برنامه‌ای موسوم به «خط پرتو برای مدارس (BL4S) » است که به منظور افزایش توانایی کار تیمی، آشنایی با مبانی علمی، شکوفا کردن استعداد و به کارگیری قدرت خلاقیت دانش‌آموزان اجرا می‌شود. این ایده‌ها در قالب پیشنهادهای علمی به سرن ارسال می‌شود و در یک رقابت دانش‌آموزی، در نهایت دو گروه مجوز حضور در سرن را دریافت می‌کنند تا ضمن شرکت در یک دوره دو هفته ای، به بررسی عملی ایده خود در حضور دانشمندان سرن بپردازند.

در جمع 8 ایده برتر 195 تیم جهان

وی در ادامه می‌گوید: در سال 2018 این رقابت با حضور 195 تیم از 42 کشور جهان برگزار شد که سهم ایران در این میان 10 تیم بود.  از جمع این ایده‌ها و تیم ها، سه ایده متعلق به تیم ما (مشهد) بود که از بین آن ها، ایده «ساعت نسبیتی» یا (RelativityClock) موفق شد به عنوان یکی از هشت ایده برتر انتخاب شود. این ایده، در زمینه‌اندازه گیری نیمه عمر ذراتی است که سرعت بسیار بالایی دارند. طی مکاتباتی که با سازمان مربوط داشتیم، مشخص شد که شانس ما برای انتخاب به عنوان یکی از دو تیم برتر بسیار بالاست اما متاسفانه در نهایت، تیم‌هایی از هند و فیلیپین توانستند جواز حضور در مرکز سرن را کسب کنند. با این حال، این تلاش و قرار گرفتن در جمع هشت ایده برتر، انگیزه بچه‌ها برای ادامه کار در حوزه فیزیک هسته‌ای را دو چندان کرد. محققان جوان مشهدی که در این رقابت‌ها حضور داشتند، یک تیم 12 نفره شامل شش دانش‌آموز دختر و شش دانش‌آموز پسر از نواحی مختلف آموزش و پرورش مشهد هستند. «صبا رفائی»، «صبا حفیظی»، «میترا خسروی پور»، «نگین خطیب»،  «هستی هنری»، «طهورا صفری»، «محمدپارسا اعتماد هروی»،  «علیرضا خسروی پور»، «احمدرضا گلشن نژاد»، «سینا ربیعی»، «امیرعلی ابراهیم زاده» و «مرتضی تکلو» اعضای این تیم را تشکیل می‌دهند. تیمی جوان و با انگیزه، که هر یک برای آینده خود ذهنیت زیبایی دارد. یکی به پزشکی علاقه دارد و دیگری به مهندسی هوا و فضا. ریاضیات، کامپیوتر، مکانیک، راکتور، فیزیک هسته‌ای و ذرات بنیادی و حتی تئوری پردازی در علوم انسانی هم در بین آن‌ها طرفدارانی دارد.

توقعات و انتظاراتی که از مسئولان داریم

با وجود باز ماندن از معرفی به عنوان یکی از دو ایده برتر این مسابقات، اما کاری کرده‌اند کارستان و ایده دانش‌آموزی آن‌ها جزو هشت ایده برتر مسابقات سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا بوده است. دانش‌آموزانی که بی تردید سرمایه گذاری روی استعداد آن‌ها ثمرات فراوانی خواهد داشت و شاید از آن‌ها دانشمندانی بسازید که در فیزیک هسته ای، حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشند. حرف‌های خودشان اما کمی تلخ است و حمایت نشدن، دلگیرشان کرده است. حتی زمزمه این حرف که «به احتمال زیاد، برای ادامه تحصیل در ایران نمی‌مانیم» هم نگران کننده است. یکی از آن‌ها می‌گوید: با وجود تلاش و نتیجه خوبی که در این مسابقات داشتیم، توقع حمایت داشتیم اما نهادهایی مثل بنیاد نخبگان هم از ما حمایتی نمی‌کنند. وقتی با بنیاد نخبگان تماس گرفتیم، گفتند که ارزیابی و بررسی این مسابقات در دستور کار آن‌ها نیست. دیگری می‌افزاید: سال گذشته، خیلی برای این مسابقات وقت گذاشتیم اما همان زمان، خیلی از همکلاسی‌های ما روی کنکور متمرکز بودند و احتمالا با وضع فعلی کنکور، نتیجه بهتری از ما می‌گیرند. حداقل کاری که بنیاد نخبگان می‌تواند برای ما انجام دهد، این است که خیال مان از کنکور راحت باشد و بتوانیم راحت‌تر تحقیق و پژوهش را ادامه دهیم. کار ما کمتر از شرکت در مسابقات خوارزمی، المپیادها و مسابقات داخلی که شامل حمایت‌های بنیاد نخبگان می‌شود، نیست. افتخارش هم برای کشور است، نه فقط برای ما، برای همین هم توقع داریم از ما حمایت کنند. یکی دیگر از بچه‌ها می‌گوید: لااقل اگر لازم است کار ما ویژگی‌های خاصی داشته باشد که از نظر بنیاد تایید شود، این ویژگی‌ها را اعلام کند تا در آینده لحاظ کنیم.

امید به آینده

آقای خسروی پور و اعضای این تیم دانش‌آموزی، با وجود همه گلایه ها، به آینده امیدوارند و می‌دانند که می‌توانند نتیجه تلاش‌هایشان را ببینند. آن‌ها با اشاره به افرادی که در کسب این موفقیت همراه تیم بودند، از آن‌ها قدردانی می‌کنند. نخستین قدردانی آن‌ها از خانم «صفیه رکنی» مدیر آموزش و پرورش ناحیه 4 مشهد است. مدیران مدارس نیز در این زمینه همکاری‌های خوبی داشته‌اند. علاوه بر این، اعضای تیم از مشاوره‌های برخی از استادان دانشگاهی هم بهره برده‌اند و با گروه فیزیک دانشگاه فردوسی نیز همکاری‌های خوبی داشته‌اند. دکتر میری، دکتر قلعه، دکتر تقوی، دکتر قدسی، دکتر روشن، دکتر عباسی و. .. نیز از جمله استادان دانشگاهی هستند که از آن‌ها حمایت کرده‌اند. به گفته آن‌ها حمایت‌های دکتر اعتصامی از پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و همکاری‌های خوب تکنسین‌های مرکز آنکولوژی «رضا» نیز برای آن‌ها دلگرم کننده بوده است و مهم‌تر از همه، خانواده‌های آن‌ها که همواره با اعضای این تیم علمی دانش‌آموزی همراه بوده‌اند.

نکته

قاب عکسی که نباید خالی شود!

معلوم نیست 10 سال دیگر، گرفتن دوباره این عکس یادگاری میسر باشد یا نه. اگر امکانات و حمایت ها برای این دانش آموزان مستعد و دیگر جوانان نخبه کشور فراهم نباشد، تردیدی نیست که این 12 نفر نیز مانند بسیاری دیگر از نخبگان، فرار مغزها را بر قرار ترجیح می دهند. پیش بینی تلخی که البته می تواند با تدبیر و برنامه ریزی مسئولان محقق نشود!

 

عکس از : روزنامه خراسان - میثم دهقانی

به اشتراک بگذارید :