0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۰۳ ۰۴:۲۳:۲۱
کد مطلب:  652231
در پیام وزیر آموزش‌وپرورش به مراسم تجلیل از مدال‌آوران المپیادهای علمی عنوان شد:
رتبه یازدهم ایران در تحصیل دانشجویان خارجی در آمریکا/ ایجاد بستر برای فعالیت‌های پژوهشی، اشتغال، جذب و نگهداشت مدال‌آوران المپیادهای علمی

وزیر آموزش‌وپرورش در پیامی به مراسم تجلیل از مدال‌آوران المپیادهای علمی با اشاره به رتبه یازدهم ایران در تحصیل دانشجویان خارجی در آمریکا بر ضرورت ایجاد بستر لازم برای فعالیت‌های پژوهشی، اشتغال، جذب و نگهداشت مدال‌آوران المپیادهای علمی تأکید کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزات آموزش و پرورش، مراسم تجلیل از مدال‌آوران المپیاد‌های علمی کشور با حضور معاون وزیر آموزش‌وپرورش و رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان و جمع کثیری از مدال‌آوران و خانواده‌های آنان با قرائت پیام دکتر محمد بطحایی، وزیر آموزش‌وپرورش برگزار شد. وزیر آموزش‌وپرورش در پیامی که توسط دکتر سالاریان، معاون مرکز ملی استعدادهای درخشان قرائت شد، بر نقش نخبگان در جامعه و وظیفه باشگاه دانش‌پژوهان در پرورش استعدادهای درخشان تأکید کرد.

 

در این پیام آمده است: " آینده نظام جمهوری اسلامی ایران درگرو شکوفایی استعدادهای جوانان و نوجوانان کشور است. حمایت از جوانان مستعد و سرآمد دانش‌آموزان و دانش‌پژوهان جوان، وظیفه همه مسئولان کشور است. وزارت آموزش‌وپرورش، خود را مکلف می‌داند تسهیلات و امکانات لازم و ضروری را به‌موقع در اختیار این عزیزان قرار دهد.

 

باشگاه دانش‌پژوهان جوان، محل مناسبی برای شناسایی، جذب، هدایت و حمایت از باشگاه دانش‌پژوهان و جوانان مستعد کشور است که باید تقویت شود. باشگاه دانش‌پژوهان جوان باید بتواند با تشکیل انواع کارگاه‌ها، کتابخانه تخصصی و مجازی، اردوها و ایجاد آزمایشگاه‌های فعال و مجهز، بستر رشد و اعتلای این استعدادها را فراهم کند.

 

با برگزاری مسابقات و المپیادهای علمی در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی می‌توانیم توانمندی‌های علمی و پژوهشی دانش‌آموزان را در عرصه‌های بین‌المللی به نمایش بگذاریم و به رخ جهانیان بکشانیم.

 

افتخارآفرینی حدود 700 نفر از دانش‌آموزان و کسب مدال‌های رنگارنگ (طلا، نقره و برنز) طی 30 سال گذشته در المپیادهای علمی نشان می‌دهد جوانان ما از استعدادهای درخشان و سرشاری برخوردارند و ما به آنان افتخار می‌کنیم.

 

ایجاد بسترهای لازم برای فعالیت‌های پژوهشی، اشتغال مناسب، جذب و نگهداشت افتخارآفرینان المپیادهای علمی، از وظایف وزارت آموزش‌وپرورش است.

 

بر اساس گزارش مؤسسه آما اداره مهاجرت آمریکا در سال 2015، آمریکا میزبان بیش از 4/1 میلیون دانشجو خارجی بوده است سهم کشورهای مختلف به شرح زیر بوده است:

 

کشور چین بیشترین تعداد دانشجویان خارجی در آمریکا (31%) را داشته است. کشور هند (14%)، کره جنوبی (7%)، عربستان سعودی (6%)، کانادا (3%) به ترتیب رده‌های بعدی بوده است. ایران با (2%) در رتبه یازدهم قرارگرفته است.

 

وزارت آموزش‌وپرورش، با همه توان، از چهره‌های سرآمد و مدال‌آوران المپیادهای علمی حمایت می‌کند و برای حل مشکلات پیش روی باشگاه، اهتمام ویژه‌ای معمول خواهد داشت.

 

من از خانم دکتر مهاجرانی و همکاران ایشان انتظار دارم طی دو ماه آینده، برنامه منسجمی بر اساس سند تحول، سند راهبردی نخبگان و در راستای تحقق برنامه ششم توسعه کشور برای حمایت از مدال‌آوران المپیادهای علمی کشوری و جهانی آماده و ارائه دهند."

به اشتراک بگذارید :