2 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۳۰ ۰۳:۵۰:۴۸
کد مطلب:  650445
رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور در همایش مسئولان امور تحصیلی اتباع خارجی:
هزینه 1000 میلیارد تومانی آموزش اتباع/ در پوشش تحصیلی اتباع 27 درصد از میانگین جهانی بالاتر هستیم

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور در همایش مسئولان امور تحصیلی اتباع خارجی با اشاره به هزینه 1000 میلیارد تومانی آموزش اتباع در ایران گفت: کشور ما در پوشش تحصیلی دانش آموزان اتباع 27 درصد از میانگین جهانی بالاتر است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، غلامرضا کریمی رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور در همایش مسئولان امور تحصیلی اتباع خارجی در ادارات کل آموزش‌وپرورش سراسر کشور اظهار کرد: نقطه تحول فعالیت درمورد تحصیل اتباع خارجی در کشور، فرمان مقام معظم رهبری درباره ثبت‌نام این دانش‌آموزان از سال ۹۳بوده است و پس از دستور در مورد ثبت‌نام کلیه اتباع افغانستانی حجم فعالیت وزارت آموزش‌وپرورش در این زمینه بسیار گسترده شده است.

 

وی گفت: پیش‌بینی ما این است که سالانه 10 الی 15 درصد بر تعداد ثبت‌نام‌شدگان اضافه می‌شود که این امر سبب بروز برخی چالش‌ها می‌شود که عمدتاً تربیتی و فرهنگی هست و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که با حضور مقامات مختلف چه در داخل وزارت آموزش‌وپرورش و چه خارج از وزارت بتوانیم مسائل و مشکلاتی که به‌نوعی با آن مواجه هستیم موردبررسی قرار دهیم.

 

 رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور گفت: پذیرش اتباع فقط به رویکردهای داخل کشور ختم نمی‌شود، بلکه مسائل بین‌المللی در خارج از کشور را نیز شامل می‌شود و به‌نوعی باعث ارتقاء جایگاه ایران در عرصه بین‌المللی شود و با توجه به تلاش‌های زیاد جمهوری اسلامی درصورتی‌که به‌خوبی به ابعاد آن پرداخته نشود، تلاش‌های کشورمان در طول چهل سال گذشته در قبال خیل زیاد اتباع خارجی با کوچک‌ترین مسئله‌ای تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

 

وی با اشاره به آمار پوشش تحصیلی در جهان گفت: پوشش تحصیلی در سطح در جهان ۹۱درصد است و ۶۱درصد دانش آموزان پناهنده در این کشورها تحصیل می‌کنند و در ایران ۸۸درصد دانش‌آموزان اتباع خارجی در مدارس تحصیل می‌کنند و تلاش می‌کنیم در سال تحصیلی آینده این عدد به ۹۰درصد ‌برسد که ایران در مورد سطح پوشش تحصیلی اتباع خارجی فاقد مدرک رسمی، پیشرو است.

 

وی اضافه کرد: بر اساس آمار، ۲۱درصد دانش‌آموزان اتباع خارجی در جهان در مقطع متوسطه تحصیل می‌کنند که این آمار در ایران، ۲۹درصد است.

 

کریمی با اشاره به هزینه‌هایی که آموزش اتباع برای کشور ما دارد، گفت: برای دانش‌آموزان اتباع خارجی بیش هزار میلیارد تومان هزینه می‌کنیم اما کمک نهادهای بین‌المللی ۲تا ۲.۵درصد است.

 

وی در ادامه افزود: دانش‌آموزان اتباع خارجی برای تهیه لوازم‌التحریر دچار مشکل هستند و از خیرین و مجامع بین‌المللی خواستیم تا حمایت را افزایش دهند تا کیفیت فعالیت‌ها بیشتر شود.

به اشتراک بگذارید :