20 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۰ ۰۲:۵۲:۰۴
کد مطلب:  642229
طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه فرهنگیان:
سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه فرهنگیان منصوب شد

با حکم دکتر خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان،دکتر علی باقر طاهری نیا به سمت سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان، آئین تکریم معاون پیشین و معارفه سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه فرهنگیان با حضور مدیران کل و معاونان این حوزه در سالن شهید چمران سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان برگزار و ضمن تقدیر از زحمات دکتر ساکی معاون پیشین، طی حکمی از سوی دکتر خنیفر رئیس دانشگاه دکتر علی باقر طاهری نیا به عنوان سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه معرفی شد.

در این جلسه دکتر ساکی ضمن ابراز خرسندی از فرصت حضور و خدمت در دانشگاه فرهنگیان و قدردانی از مجموعه مدیریت دانشگاه و همکاران معاونت در تحقق اهداف پژوهشی تبیین شده در راستای ارتقاء و اعتلای دانشگاه گفت: خوشحالم که خدمتم را  از تربیت معلم شروع کرده و با تربیت معلم به پایان می برم.

وی ضمن آرزوی توفیق برای دکتر طاهری نیا سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، خاطر نشان کرد: اطمینان دارم که دکتر طاهری نیا با دانش و تجارب غنی خود کمک خواهد کرد تا چرخ پژوهش  دانشگاه، نسبت به گذشته با قوت و کیفیت بیشتری به جلو پیش رود.

دکتر ساکی با بیان اینکه پژوهش حلقه مفقوده توسعه آموزش و پرورش است و اگر قرار است آموزش و پرورش را اصلاح کنیم باید از پژوهش آغاز کنیم، تصریح کرد: برای پژوهش محوری باید از معلم پژوهنده آغاز کرد و در راستای کسب تحول و تعالی در تعلیم و تربیت این پژوهش باید درونزا و از طریق معلم صورت گیرد.

وی با اشاره به شرایط مناسب پژوهش در دانشگاه فرهنگیان، خاطر نشان کرد: برای ارتقای پژوهش در دانشگاه تلاش شد تا رویکرد معلم پژوهنده در برنامه درسی نهادینه و استادان به سمت پژوهش سوق داده شوند که از جمله این اقدامات اعطای پژوهانه، تعریف خرد پروژه های پژوهشی ( که طی آن در استان ها موضوعات پژوهشی استادان تصویب و اجرا می شود)، برگزاری جشنواره های سالیانه برای شناسایی و حمایت از طرح های پژوهشی و تولید مجلات در خصوص آموزش رشته های تخصصی است.

دکتر ساکی با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان اگر استادانی پژوهنده نداشته باشد نمیتواند معلمانی پژوهشگر تربیت کند، اظهار کرد: برای تحقق آموزش پژوهی،باید پژوهش در سه حوزه، مبانی و اصول تربیت معلم، فرآیندهای تربیت معلم اثربخش و توسعه دانش استراتژیک آموزش و تدریس  به صورت همزمان در دانشگاه جاری  و مورد تاکید قرار گیرد.

وی در ادامه پژوهش را در اختیار آموزش و آموزش را به عنوان نقشه اصلی تربیت معلم برشمرد و افزود: در این مدت کوشیدیم تا تربیت معلم را به عنوان گفتمان ملی در کشور مطرح کنیم که با برگزاری همایش های ملی این مهم را دنبال کردیم.

دکتر ساکی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در معاونت پژوهشی بر ضرورت پیش بینی اعتبارات ویژه برای ساختار و امکانات کتابخانه های دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد.

همچنین دکتر طاهری نیا، سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه فرهنگیان نیز با اشاره به ماموریت گرا بودن، تربیت معلم طراز جمهوری اسلامی و توجه ویژه و عنایت رهبر معظم انقلاب اسلامی به دانشگاه فرهنگیان، این امر را از امتیازات این دانشگاه برشمرد و گفت: حضور ارزشمند مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان برای این خانواده منزلت آفرید، ولی بیش از منزلت، مسئولیت آفرید که به اقتضای آن باید با تمام توشه و توان خود به میدان بیاییم.  

وی با بیان اینکه اگر دانشگاه فرهنگیان در راستای رسالت و اجرای سند تحول، توفیق یابد، نظام تعلیم و تربیت متحول خواهد شد، افزود: معلم پژوهشی با تغییر در شیوه های آموزشی معنا می یابد و تا ساختار فرسوده تعلیم و تربیت متحول نشود معلم پژوهی و کار گروهی محقق نخواهد شد.

دکتر طاهری نیا، با اشاره به دانشگاه، دولت، جامعه و صنعت به عنوان اضلاع پژوهش در دانشگاه های کشور خاطر نشان کرد: متمایز از سایر دانشگاه ها، نظام ضلع چهارم پژوهش در دانشگاه فرهنگیان است که می تواند ظرفیت مناسبی برای ارتقاء آن باشد.

وی با بیان اینکه با قبول این مسئولیت از بهترین دانشگاه به موثرترین دانشگاه قدم گذاشته ام، خاطر نشان کرد: باور عمیق به نقش بی بدیل دانشگاه فرهنگیان در تغییر و تحول، از دلایل پذیرش این مسئولیت سنگین بود.

سرپرست معاونت پژوهشی دانشگاه ارتقای دانشگاه از طریق ارتقای شاخص های کیفی و سطح توانمندی علمی و پژوهشی مدرسان، هیئت علمی و دانشجومعلمان و نیز تبدیل رویکرد پژوهش به پژوهش مسئله محور و کیفیت محور را نشانه توفیق و از برنامه های پژوهش در دانشگاه دانست.

اهدا لوح سپاس جهت تقدیر از خدمات دکتر ساکی و اعطای حکم سرپرستی معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه به دکتر طاهری نیا توسط رئیس دانشگاه پایان بخش این مراسم بود.

 

به اشتراک بگذارید :