20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۹ ۰۴:۱۷:۰۷
کد مطلب:  641758
وزیر آموزش‌وپرورش در نشست صمیمی با کارکنان معاونت پرورشی؛
سیطره آموزش، تربیت را به مرز نابودی کشانده است

وزیر آموزش‌وپرورش در نشست صمیمی با کارکنان معاونت پرورشی و فرهنگی گفت: سیطره آموزش، تربیت را به مرز نابودی کشانده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، پیش از ظهر امروز سیدمحمدبطحایی پس از بازدید از معاونت پرورشی و فرهنگی در نشست صمیمی به استماع گزارش‌های نمایندگان آن حوزه پرداخت و با اشاره به سابقه فعالیت خود در حوزه پرورشی، اظهار کرد: موضوع تربیت در فرآیند یاددهی – یادگیری بسیار بااهمیت است.

 

وی افزود: آموزش چیزی غیر از پرورش نیست و هدف غایی آموزش تربیت افراد بوده، زیرا فلسفه تعلیم و تربیت بر پرورش افراد برای دست‌یابی به حیات طیبه است.

 

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: متأسفانه علی‌رغم گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، موضوع تربیت همچنان در حد شعار باقی‌مانده است و شاید یکی از دلایل آن محصورشدنفعالیت‌های تربیتی به برگزاری نماز جماعت، مراسم و مناسبت‌ها است و این مسیر انحرافی است، زیرا امور تربیتی صرفاً برای انجام حین برنامه‌هایی ایجاد نشده است.

 

وی ادامه داد: بازنگری و بازمهندسی فعالیت‌های پرورشی امری ضروری است و هرچند موانع بسیاری در مسیر همین

فعالیت‌های موجود وجود دارد، متأسفانه هنوز یک الگوی مناسب برای فعالیت‌های پرورشی ترسیم نشده است و فعالیت‌ها مانند قطعات یک پازل در کنار هم چنان قرارگرفته‌اند که شکل مناسبی را از امور تربیتی ترسیم کند به‌طوری‌که این تصویر برای دانش‌آموز مبهم و غیرقابل درک است.

 

بطحایی اظهار کرد: دانش آموزان در مدرسه نباید بدون روحیه و بی‌طراوت باشند، بلکه باید شاداب و باذوق وارد مدرسه شوند و هنگام ترک تحصیل مدرسه احساس ناراحتی کنند.

 

وی خط‌کشی بین فعالیت‌های آموزشی و پرورشی را امری نادرست خواند و خاطرنشان کرد: همه درس‌ها باید پرورشی و تربیتی باشند، فیزیک، شیمی، ریاضی و محتوای درسی نباید به‌گونه‌ای باشد که تمام‌وقت دانش‌آموز صرف آموزش شود؛ بنابراین کاهش محتواهای درسی می‌تواند رونق فعالیت‌های تربیتی را فراهم کنند.

 

وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: سیطره آموزش در مدارس، تربیت را به مرز نابودی کشانده است و دانش‌آموز به‌جای فراگیری، آنچه موجب عاقبت‌به‌خیری‌اش می‌شود حفظیاتی را فرامی‌گیرد که پس از خروج از مدرسه دیگر به دردش نمی‌خورد.

 

وی افزود: چشم‌انداز ما برای رسیدن به نقطه مطلوب در امور تربیتی باید آنچه شهید رجایی در آن مدت کوتاه مطرح کرده باشد، تصمیم هوشمندانه‌ای که تا امروز چنانکه باید محقق نشده است.

 

عضو کابینه تدبیر وامید گفت: حذف آزمون‌ها که از دوره ابتدایی شروع‌شده و هم‌چنین کاهش محتواهای آموزشی

می‌تواند فضا را برای کار تربیتی فراهم کند، دانش آموزان در مدرسه به‌جای تست‌زنی باید تحمل کردن دیگران، نحوه تعامل، مهارت نه گفتن و چگونه زندگی کردن را بیاموزند و این چیزی بوده که در راستای اهداف تربیتی سند تحول

آمده است.

 

وی افزود: افتخار بزرگی است که رهبر معظم انقلاب مکرراً به مسائل تربیتی اشاره و تأکید می‌کنند و تربیت نسلی انقلابی و دارای عِرق ملی انتظاری است که از معاونت پرورشی و فرهنگی انتظار می‌رود.

 

بطحایی در پایان از تشکیل کارگروهی باهدف احیای معاونت پرورشی خبر داد و تصریح کرد: آسیب‌شناسی جدی در حیطه تربیتی باید انجام شود تا بتوانیم زمینه تحقق سند تحول را بیش‌ازپیش فراهم کنیم.

به اشتراک بگذارید :