18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۷ ۰۷:۵۴:۱۰
کد مطلب:  633985
نقش آموزش و پرورش استان در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان به مواد مخدر

سایت گیل خبر

عطف به مطلب درج شده در آن سایت خبری با عنوان " نقش آموزش و پرورش در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان به مواد مخدر" پاسخ اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان جهت تنویر افکار عمومی و درج در آن سایت خبری به شرح زیر تقدیم می شود.

آموزش و پرورش استان گیلان در راستای رسالت ذاتی خویش در امر فرهنگ سازی و آگاه سازی دانش آموزان و خانواده های آنان در زمینه ی مقابله با اعتیاد و آسیب های اجتماعی از همه ی امکانات و ظرفیت های خویش بهره گرفته و حوزه ی پیشگیری از آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش استان متولی و مجری این طرح ها و برنامه ها است.

با این وجود مجموعه فعالیت ها و اقداماتی که آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید در دست اقدام دارد و منجر به پیشگیری اولیه از اعتیاد و آسیب های اجتماعی می گردد، به شرح زیر است:

1) آموزش پیشگیری در کتابهای درسی: در پایه ششم ابتدایی و هفتم و هشتم متوسطه اول با رویکرد آموزش مهارتهای خود مراقبتی (در کتاب درسی مطالعات اجتماعی  و درس تفکر وسبک زندگی پایه هشتم موضوع اعتیاد ، رفتارهای پرخطر و آسیب های اجتماعی به عنوان یک بخش مستقل درج شده است و در مدارس تدریس می شود.)

2) طرح مراقبت از خود در مدارس ابتدایی : این طرح به منظور غنی سازی و تکمیل آموزش های پایه در زمینه ی مهارت های ارتباط جمعی و تصمیم گیری اجرا می شود که در سال تحصیلی جاری در 935 مدرسه سراسر استان برگزار شد.

3) طرح آموزش مهارتهای مقابله با رفتارهای پرخطر: در این طرح آموزش مهارتهای زندگی به منظور مواجهه موثر آن با مصادیق آسیبهای اجتماعی و رفتارهای پر خطر و مقاوم سازی دانش آموزان برای حل مساله در مواقع خطر می باشد و در مدارس متوسطه اول و  399 مدرسه استان در سال جاری اجرا شده است.

4) طرح مدارس عاری از خطر : در این مدرسه ها با تمرکز بر کاهش عوامل مخاطره آمیز و پیشگیری از گرایش دانش آموزان به رفتارهای پر خطر به رهبری گروه همسالان با استفاده از آموزش فعال اجرا می شود، که تاکنون 333 مدرسه متوسطه دوم استان مجری این طرح بوده اند.

5) آموزش توانمند سازی والدین: با توجه به اینکه آموزش و پرورش از جامعه آماری بسیار بالای دانش آموزی برخوردار است در نتیجه تحت پوشش همگانی و کلی اولیاء و دانش آموزان این تعداد از این جمعیت آماری کار بسیار سخت و دشواری خواهد بود ولی با وجود همه این دشواری ها تا کنون  43600 نفر از والدین دانش آموزان ، آموزشهای سبک فرزند پروری ، شناخت رفتارهای پر خطر و راهکارهای پیشگیری و مراقبت از فرزندان را فرا گرفته اند.

6) آموزش کارکنان : در سال تحصیلی جاری  19172 نفر از کارکنان آموزشی و ستادی استان تحت پوشش آموزش ارتباط موثر با دانش آموزان شناخت رفتارهای پر خطر قرار گرفتند.

7) طرح توانمند سازی همزمان دانش آموزان ،کارکنان و والدین : در این طرح تمام مدارس متوسطه دوم شهرستان رشت تحت پوشش آموزشهای مربوط به پیشگیری از آسیب های اجتماعی و رفتارهای پر خطر قرار گرفتند و برای هر یک از گروه های هدف 5 جلسه آموزشی برگزار شد.

8) برگزاری کارگاههای شناخت فرصتها و آسیب های دوران نوجوانی:  این کارگاههای آموزشی به منظور مقابله با رفتارهای پر خطر در 320 مدارس متوسطه اول  استان برای اولیاء و دانش آموزان مدارس برگزار گردید.

9) مشارکت اجتماعی دانش آموزان (طرح ماد):که در 60 کلاس با همکاری سازمان بهزیستی برگزار گردید.

10) طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد): این طرح برای اولین بار در12  مدرسه استان گیلان با همکاری 14 دستگاه بصورت آزمایشی برگزار شد. این طرح بحث شناسایی ، ارجاع ، مشاوره ، درمان و مددکاری را برای دانش آموزان پرخطر و آسیب دیده مدارس مناطق ذکر شده تعریف نموده و پیش بینی می شود با توجه به دستاوردهای موفقیت آمیز طرح، در سال تحصیلی آینده میزان نرخ پوشش آن به میزان قابل توجه ای افزایش یابد.

همچنین برگزاری جشنواره نوجوان سالم ، اجرای برنامه های مناسبتی ، طرح مدارس مراقب ، مداخلات روانی اجتماعی ، برگزاری نمایشگاههای سیار ، توزیع بسته های فرهنگی و مسابقات ورزشی از دیگر برنامه های اجرا شده در  آموزش و پرورش استان گیلان است.

با توجه به گستردگی دسترسی به فضای مجازی و شبکه های ارتباط جمعی و آسیب های ناشی از آن و ضرورت ساماندهی محیط ها، آموزش افراد جامعه و به ویژه گروه سنی کودک و نوجوان عزم جدی همه دستگاههای فرهنگی را می طلبد تا در این مسیر سخت به یاری آموزش و پرورش بشتابند.

به اشتراک بگذارید :