18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ ۰۳:۳۱:۰۴
کد مطلب:  631207
وزیر آموزش و پرورش در جمع منتخبین صندوق ذخیره فرهنگیان؛
انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان جریانی است که نشان می دهد، باید در سایر بخش ها، تغییر گسترش یابد

وزیر آموزش و پرورش در جمع منتخبین صندوق ذخیره فرهنگیان انتخابات اعضای هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان را نوعی جریان سازی برای تقویت مشارکت معلمان در سیستم سازی دانست و بر توسعه آن برسایر بخش ها تأکید کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، صبح سیدمحمدبطحایی در جمع اعضای منتخب استان ها در اردوگاه شهید باهنر تهران، اظهار کرد: آغاز انتخابات هیئت امنا با نگرانی های بسیاری همراه بود، اما امروز خوشحالم که 3 نفر از اعضای هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان با رأی مستقیم فرهنگیان انتخاب می شوند.

 

وی نیروی انسانی را مهم ترین عامل تحول در هر سیستم و سازمانی دانست و تصریح کرد: باتوجه به اینکه وظیفه آموزش و پرورش تربیت انسان هاست، ‌منابع انسانی در این دستگاه به مراتب با اهمیت تر از سایر دستگاه ها و سازمان هاست.

 

بطحایی ادامه داد: هرچند تجهیزات، فضا وسایر امکانات در تحول نقش دارند، اما اهمیت نیروی انسانی قابل قیاس با سایر عوامل نیست.

 

وی با اشاره به اندیشه های صاحب نظران تربیتی، خاطرنشان کرد: دانش و مهارت های لازم و داشتن انگیزه لازم برای به کارگیری مهارت ها، 2 عامل اساسی و اصلی تحول در هر مجموعه است.

 

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در حاشیه دیدار با معلمان در هفته قبل اذعان کرد: ایشان بر اجرای سند تحول تأکید کردند.

 

وی ادامه داد: تا زمانی که معلمان 2 ویژگی دانش و مهارت را نداشته باشند، تحولی صورت نمی گیرد، کشورهای پیشرفته، همچنین 2 ویژگی یعنی داشتن صلاحیت و مهارت و  داشتن انگیزه به کارگیری مهارت تحولاتی در نظام تعلیم و تربیت ایجاد کردند و برای توسعه دست یافتند.

 

وی افزود: در آموزش و پرورش یکی از سرمایه هایی که مورد غفلت واقع شده و هم چنان نیز از آن غافل هستیم، نیروی انسانی است، 10میلیون و 700 هزار نفر فرهنگی ظرفیت ارزشمندی است که اگر زیرساخت مشارکت آنها در تصمیم سازی ها را فراهم کنیم قطعا تحول عظیمی در راستای حل مشکلات آموزش و پرورش خواهد بود، هرچند که فرآیندهای سنتی زود در برابر تحولات غیرانعطاف پذیر است.

 

عضو کابینه تدبیر وامید خاطرنشان کرد: حرکتی که در صندوق ذخیره فرهنگیان آغاز شد، تنها هدف آن انتخاب اعضای هیئت امنا نیست، بلکه جریانی است در راستای تقویت مشارکت و دخالت فرهنگیان در تصمیم سازی های کلان آموزشی و پرورشی که تحولی را در سیستم سنتی ایجاد می کند.

 

وی ادامه داد: هدف نهایی انتخابات صندوق دخالت دادن معلمان در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری هاست.

 

وزیر آموزش وپرورش تصریح کرد: بیش از 200 هزار نفر از فرهنگیان در انتخابات الکترونیکی که برای اولین بار در آموزش وپرورش صورت گرفت، بی سابقه بود که باید در سایر بخش ها نیز توسعه یابد.

 

وی ادامه داد: صندوق ذخیره فرهنگیان تنها یک مؤسسه اقتصادی است که باید اعضای آن تلاش کنند سودآوری را افزایش دهند وافرادی عضو هیئت امنا شوند که در حیطه اقتصادی متخصصین باشند، زیرا منطق صندوق ذخیره، منطبق شرکت های تجاری است و افراد باید قوه تحلیل و تشخیص امور مالی را داشته باشند، بنابراین سعی شود منتخبین به افرادی رأی دهند که دارای بالاترین تخصص اقتصادی باشند.

 

بطحایی تصریح کرد: بهتراست منتخبین با ائتلاف و تعامل بیشتر افراد منتخب را با رأی بالایی انتخاب کنند.

 

وی گفت: تنها 3 نفر در این انتخابات معرفی می شوند و 80 نفر دیگر باید تشکیلات خود را حفظ کنند و در حاشیه هیئت امنا در امر مشاوره صند.ق فعال باشند.

 

وزیر آموزش و پرورش در پایان اظهار کرد: هرچند برگزاری چنین انتخاباتی با این حجم خالی از اشکالات نیست، اما همکاران ستادی تمام سعی خود را در رفع مشکلات و هرچه بهتر برگزارشدن انتخابات اخیر به کارگرفتند، امید است این انتخابات آغازی برای توسعه مشارکت در آموزش و پرورش باشد.

 

به اشتراک بگذارید :