18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۷ ۱۱:۳۰:۰۰
کد مطلب:  626447
برش هایی از تریبون تقوا و دیانت
واژه های ائمه جمعه مراکز استانها در وصف معلم

معلم واژه زیبایی است که همه دوست دارند آن را با ادب و احترام تکرار کنند ، واژه معلم گویی ذکر است و یاد آور مهربانی ها و محبتها و آموختن های از "جنس اقرا باسم ربک"است

هفته معلم بهانه خوبی است تا هرکس الفبای زندگی را آموخته است ،از معلم  به نیکی و احترام یاد کند، در میان انبوه بزرگداشت ها از تریبون های مختلف، شاید مقدس ترین تریبونی که شان و اقتضای تمجید از شخصیت معلم را دارد و به گونه ای خود نیز معلم تقوا و دیانت است ، تریبون نماز جمعه است.   

هفته ای که گذشت تریبون های نماز جمعه سراسر کشور از آموزگاران این مرزو بوم به خوبی تجلیل کردند. 

پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه ستاد همکاری ها بخشهایی از تعابیر نمایندگان ولی فقیه در مراکز استانها را منتشر میکند. 

آیت الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران

بیرون آوردن یک انسان از جهل بسیار حائز اهمیت است

ارزش تعلیم و تربیت در مکتب ما بسیار بالاست و انبیاء برای رهایی انسان‌ها از جهل به میان مردم آمدند و خوشبختانه آموزش و پرورش ما هم شامل دو واژه آموزش و پرورش هست که هم یاد می‌دهد و هم پرورش می‌دهد پس نباید در کنار علم و دانش، پرورش را فراموش کنیم 

امام جمعه موقت تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید مطهری، تاکید کرد: «به همه جوانان، علما، اساتید و همه اقشار جامعه توصیه می‌کنم که کتب باارزش شهید مطهری را بخوانند.»

وی با اشاره به اینکه در دوره‌هایی شاهد بودیم که علمانماهای درباری با گول زدن مردم خیانت‌های بزرگی کرده‌اند، گفت: «به طور مثال کربلاها را همین جنایتکاران به وجود آوردند پس معلمین باید ارزش کار خود را بدانند چرا که بیرون آوردن یک انسان از جهل بسیار حائز اهمیت است.»

آیت الله سید حسن عاملی امام جمعه  اردبیل:

فرهنگ کشور مدیون معلمان است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: تمام پیشرفت های جوامع در سایه تلاش معلمان ظهور و بروز پیدا می کند و براین اساس تاریخ و فرهنگ کشورمان مدیون این قشر زحمت کش است.

معلم عقلانیت را در بین انسان ها تقویت می کند و بشریت را از جهل و تاریکی که سرچشمه تمام پلیدی ها است، می رهاند.

معلمان با تلاش های شبانه روزی خود در راستای تربیت نیروهای دانا و عامل تلاش می کنند که باید قدردان چنین تلاشی در جامعه شد

آیت الله صفایی بو شهری  امام جمعه بوشهر 

معلم چون شمع میسوزد تا چراغ حقیقت را برافروزد

بزرگداشت مقام معلم ارزش نهادن به جایگاه رفیع قلم و دانش است که خدای سبحان به آن سوگند یاد کرده است و ادای احترام به تمام جانهای عزیزی است که چون شمع میسوزند تا چراغ حقیقت را برافروزند و محفل عاشقان علم و فناوری و مدرسه دلدادگان طریقت الی الله را روشنایی بخشند.

آموختن راه و رسم  بندگی، اخلاق و ارزشهای الهی از جمله دغدغه های جدی اولیاء الهی بوده که امروز نیز معلمان عزیز جامعه اسلامی ما، در کنار و بلکه در متن تعلیم و تعلّم به ترویج و نهادینه کردن آن در سرزمین جان دانش آموزان اهتمام می ورزند.

آیت الله خاتمی نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان 

همه ادیان، اندیشه ها، اقوام و ملل معلم را بزرگ و عزیز می دانند 

کرامت معلمی، بزرگ و عزیز بودن آن در همه ادیان، اندیشه ها اقوام و ملل ثابت شده است.

در همه اجتماعات نیز به لحاظ فطری افراد به کسی که از او آموزش می بینند به دیده تکریم نگاه می کنند.اصل تکریم معلم دارای دو مقوله است که نخستین آن مردم و مسئولین و از جنبه دیگر نیز خود معلمان هستند.

خود معلم در کرامت دخیل و پایه اصلی است چرا که زمانی که خود این حس را داشته باشد، جامعه نیز چنین دیدگاهی را نسبت به وی خواهد داشت، معلم چراغ راه است و اگر انتظار تکریم داریم باید ابتدا از خود شروع کنیم.

آیت الله شاهجراغی امام جمعه جمعه سمنان:

معلمی چراغی است که هرگز خاموش نمی شود

قدردانی از زحمات معلمان که رسالت انبیاء الهی را تداوم می‌بخشند در دستور کار عموم مردم و مسئولان قرار گیرد.

معلمان حفاظان اصلی این نظام هستند چرا که باتربیت و پرورش نیروهای مؤمن و انقلابی می‌توانند آینده کشور را ضمانت کنند.

فلسفه تعلیم انسان سازی است و معلمان در این راه همچون چراغی روشن در جامعه اند

فرهنگیان زمینه‌سازان رشد کشور هستند و باید مشکلات آنها برطرف شود.

معلمی چراغی است که هرگز خاموش نمی شود، انبیا انسان می ساختند و شغل معلمی نیز همین است. 

حجت الاسلام والمسلمین علیدادی  نماینده ولی فقیه وامام جمعه کرمان

کلید صلاح مملکت در آموزش و پرورش است

آموزش و پرورش تنها باید دغدغه تعلیم و تربیت را داشته باشد و دستگاه‌ها و قوای مسؤول باید این زمینه را فراهم کنند.

کلید صلاح مملکت در آموزش و پرورش است و معلم به واسطه نقش و جایگاهی که دارد، مورد احترام آحاد جامعه است.

معلم انسانیت، ارزش‌ها و خوبی‌ها را به جامعه آموزش می‌دهد، لذا جایگاه رفیع و بلندی دارد.

آیت الله دری نجف آبادی امام جمعه اراک  

خدا و فرشتگان حتی مورچگان برای معلم استغفار می کنند 

درجامعه اسلامی،اساسی ترین کار،تعلیم و تربیت است، معلمی به هرگونه تلاشی که برای هدایت، تکامل و تعلیم و آموزش انسان،صورت می گیرد اطلاق می شود.پیامبرآن نیز برهمین اساس معلمان بشر خوانده می شوند و درجامعه ما این وظیفه مهم برعهده انسان های شریف،قانع و وظیفه شناسی است که از سرتعهد و دلسوزی به ساختن و شکل دهی استعدادهای مومن و کاردان مشغولند.

آموزگاران نوجوانان و جوانان جامعه را آموزش می دهند،آن هایی که به نوبت رهبران نسل آینده ی ملت خواهند شد. 

درروایتی از رسول گرامی اسلام(ص)آمده است که فرمودند:"ان الله و ملائکته" ؛ خدا و فرشتگان،"حتی النمله فی جحرها"؛حتی مورچگان و خلاصه تمام آفرینش و خلایق،" یصلون علی معلم الخیر"برمعلمان نیکی ها و خیرات درود می فرستند.این،امتیاز بسیار بزرگی است.در روایت دیگری از همان بزرگوار آمده است که همه خلایق و فرشتگان و جاندران عالم،برای معلمین استغفار می کنند.

آموزش وپرورش،سنگ بنای آینده کشوراست.اگر آموزش وپرورش دریک کشور ارتقا پیدا کند و اصلاح شود،دراقتصاد،سلامت و بهداشت،محیط زیست،مرگ و میر، باروری،زیبایی و هنر، رفتارهای گوناگون مردم درسطح جامعه با یکدیگر و فراتر از همه این ها،دردین،فلسفه و اخلاق تاثیر خواهد گذاشت.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم امام جمعه تبریز 

معلمان سرزمین ما به معنای حقیقی کلمه شمع روشنایی بخش ظلمت مدرن اند 

ایرانیان از سپیده دم تاریخ تمدن پرچمدار علم و فرهنگ در سراسر گیتی بوده اند و امروز هم معلمان سرزمین ما که به معنای حقیقی کلمه شمع های روشنایی بخش ظلمت و جهل مدرن و راهنمایان نسل جدید به سوی اندیشیدن و آموختن توام با اخلاق هستند، مسیر انبیاء الهی را برای تعالی محافل آموزشی و تربیتی ایران اسلامی تداوم می بخشند.

وی افزود: نیک می دانیم قرنهاست که آثار شخصیت های علمی و فکری این سرزمین مورد توجه مراکز علمی و دانشگاهی جهان است که این مهم را مرهون جایگاه بلند تعلیم و تربیت و همت معلمان و تلاشگران گمنام عرصه دانایی هستیم که گنجینه ای از معارف و شخصیت های علمی را برای ملت ها تربیت میکند تا وجود پربرکت آنها، زمینه ساز ترویج تمدن و فرهنگ در جوامع دیگر هم باشد.

به اشتراک بگذارید :